Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

10 okul, 156 derslik ilimize kazandırıldı

26 Kasım 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»10 okul, 156 derslik ilimize kazandırıldı
10 okul, 156 derslik ilimize kazandırıldı

İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2020 Gider Bütçesi ve performans planı görüşüldü.

Toplantıda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2020 Gider Bütçesi meclisin bilgisine sunuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Cemalettin İpek tarafından sunulan bütçe yakıt giderleri 635 bin TL, temizlik hizmetleri alım giderleri 400 bin TL, temsil, ağırlama, tören, fuar, organizasyon giderleri 84 bin TL, büro ve işyeri mal ve malzeme alımları 240 bin TL, okul bakım ve onarım giderleri bir milyon 440 bin TL, okul mefruşatı alımları 700 bin TL ve yeni derslik yapımı 15 milyon 336 bin TL olmak üzere toplam 18 milyon 915 bin TL olarak meclisin bilgisine sunuldu.

“BUGÜN İTİBARİYLE 10 OKULUMUZU TAMAMLAMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

İlimizdeki Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yatırımları hakkında da bilgilendirme yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Cemalettin İpek; “2017 yılında Bakanlığımız tarafından ilimiz gönderilen yıkım kararları neticesinde, ilimizde 23 tane okulumuzun yıkımı gerçekleştirildi. Bunun üzerine hızlı bir şekilde temel eğitim yapım programımız oluşturularak, bütün bu okullarımızın yerine yeni, deprem yönetmeliğine uygun, iş sağlığı güvenine uygun, en son teknolojiye uygun daha güvenilir ve kullanışlı okullar yapılmasına başlandı. Bu kapsamda Eylül ayından itibaren, bugün itibariyle 10 okulumuzu tamamlamış bulunmaktayız. Ali Fuat Darende, Merkez Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Kuzeykent İlkokulu, Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu, Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu, Pervaneoğlu Ali Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi tamamlandı. Devlet yatırım programı şeklinde yapılan Çok Program Anadolu Lisesi tamamlanarak, Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi’ne devredilerek kullanıma başlandı. Devrekani’de spor salonu ve yemekhanemizin olduğu bir kompleks tamamlandı. Son olarak geçen hafta 24 derslikli Mustafa Kaya Anadolu Lisesi’nin geçici kabulünü gerçekleştirdik. Bu şekilde Eylül ayından bugüne kadar 156 derslik ilimize kazandırıldı. Bunların toplam maliyeti de 73 milyon 493 bin 630 TL’dir” şeklinde bilgi verdi.

“İLİMİZE TOPLAM 508 DERSLİK KAZANDIRACAĞIZ”

Diğer yatırımlara da değinen İpek; “Bunlarla sınırlı değil. Aralık ayı sonuna kadar bitireceğimiz yatırımlar var. Bunlarda 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Şehit Şerife Bacı Ortaokulu ve Araç Yeşilova İlkokulu’nu yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. İnebolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu’nu da yılsonuna kadar bitirip, kullanıma sunmayı hedefliyoruz. Yılsonuna kadar tamamlayacağımız okullarla, ilimize 52 derslik kazandıracağız. 4 projemizin maliyeti 30 milyon 109 bin TL’dir. Şubat 2020 itibariyle Şubat-Nisan arasında tamamlamayı hedeflediğimiz Tosya Atatürk İlkokulu, Boyalı YİBO’dur. Buradan da ilimize 12 derslik kazandıracağız. Bunların yanı sıra devlet yatırım programında ve temel eğitim yapım programında halen devam eden inşaatlarımız var. Rehberlik Araştırma Merkezi, Bilim Sanat Merkezi, Mustafa Kaya Spor Salonu, Araç İmam Hatip Ortaokulu, Araç Ahmed Yesevi İlkokulu, Darende Ortaokulu, İnebolu Ortaokulu, Cide Şehit Necmi Yıldırım İlkokulu yapımı devam eden inşaatlarımız. 2020 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Bunlardan da 84 derslik ilimize kazandıracağız. Bunların toplam maliyeti ise, 62 milyon 579 bin 919 TL’dir. Yine ilimize 4 tane okulumuz yapılacak. Bunların hazırlıkları yapıldı. İhale için sisteme yüklenmeye başlandı. Bunlardan Tosya Yavuz Selim İlkokulu 4 Aralık 2019 tarihinde ihale edilecek. Şenpazar Ortaokulu, Araç Şehit Ünsal Aksoy YİBO ve Behçet Necatigil İlkokulu bu kapsamda ihale edilecek. Cide Cumhuriyet İlkokulu’nda da ikmal inşaatı ile ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Bakanlığımız izin verdiğinde ihale edilecek 13 işimiz var. Proje ve izin aşamasında okullardan da toplam 104 derslik ilimize kazandırılacak. Yine arsa karşılığı neticesinde yapılacak okullarımız var. Bu kapsamda da 3 okulumuz var. Bu kapsamda da 40 derslik kazandıracağız. Bütün projeler hayata geçtiğinde ilimize toplam 508 derslik kazandıracağız. Toplam maliyeti ise 295 milyon 844 bin 829 TL’dir” diyerek bilgi verdi.

Toplantının diğer gündem maddesinde Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Performans Planı hakkında hazırladığı rapor meclisi sunuldu. Raporda İl Özel İdaresi 2020 Performans Planı Hedefi 88 milyon 305 bin 825 lira 32 kuruş olarak belirtilip, bütçe ile performansın birbirine denk olduğu vurgulandı. Söz konusu rapor oy birliğiyle kabul edildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika