Dolar : Alış : 7.3835 / Satış : 7.3968
Euro : Alış : 8.9550 / Satış : 8.9711
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu14°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

100 yıl önceki ruhu yaşattılar

11 Aralık 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»100 yıl önceki ruhu yaşattılar
100 yıl önceki ruhu yaşattılar

5 BİN KADIN TEK YÜREK OLDU

10 Aralık İlk Kadın Türk Mitingi’nin kutlamaları dün Kışla Parkı’nda başlayan yürüyüş ile başladı. Yaklaşık 5 bin kadının katılımı ile gerçekleşen dev yürüyüş büyük alkış aldı. İlçe belediyeleri de ilçelerinden kaldırdıkları otobüslerle yürüyüşe destek verdi.

10 Aralık İlk Kadın Türk Mitingi’nin kutlamalarına Vali Yaşar Karadeniz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri ve il dışından çok sayıda kadın katıldı.

YÜRÜYÜŞÇÜLERİ SELAMLADILAR

Kışla Parkı’nda başlayıp, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüş atlılar ve kağnıda yer aldı. At binen küçük kız çocuğu katılımcılar tarafından büyük alkış aldı. İlk Kadın Türk Mitingi’nin gerçekleştiği yer olan 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okullarının önüne çıkarak, yürüyüşçüleri selamladılar.

“ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE, EL ELE OLUŞUMUZDAN ONUR DUYUYORUZ”

Cumhuriyet Meydanı’ndan son bulan yürüyüşte açılışı konuşmasını gerçekleştiren Kastamonu Kadın Komitesi Başkanı Ayten Kızıltan; “10 Aralık Kastamonu kadını için tarihin yeniden yazıldığı gündür.  O Yıllar Anadolu kadını için mücadele içinde geçmiştir, kadınlar bir yandan çare arıyordu. Umutsuzlukların çöktüğü anda Kastamonulu kadınlar tek yürek oldu.  3 bine yakın kadın bir araya geldi. İlk kadın mitingi olarak tarihe geçti. Kurtuluş Savaşı’nın miting kenti Kastamonu, bugün dostluk, kardeşlik, Türk kadının guru, bağımsızlık kıvılcımlarının atıldığı, Türk kadınının hürriyet diye haykırdığı gündür. 100 yıl sonra ilk Türk Kadın Mitingi anısına, Kastamonu’ya gelen misafirlerimiz ve Kastamonulu kardeşlerimizle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı azim ve kararlılıkla tüm dünyaya sesleniyoruz, bölünmezliğimizin, bütünlüğümüzü, kesin kararlılığımızı duyurmak istiyoruz. Türk kadını olarak el ele, omuz omuza, Atatürkçü düşünceyle, el ele oluşumuzdan onur duyuyoruz” dedi.

“TÜRK’ÜN OLDUĞU HER YERDE İLTİZAM VARDIR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yoğun bir katılım olduğunu vurgu yaparak; “Bir sürü konuğumuz var. Kimisi Çanakkale’den, kimisi Samsun’dan, kimisi Denizli’den, kimisi Konya’dan ve yurdun değişik yerlerinden. Kimisi yürüyerek, kimisi ise arabalarımızla geldik, kimisi İstanbul’dan uçakla, kimisi çocukların elinden tutarak geldi, biliyorum ki inanarak geldi. Kastamonu öyle bir yerdir ki, kadim şehirdir. İnebolu Limanı’ndan teçhizatın, Küre dağlarını aşarak, Kastamonu üzerinden Ilgaz’ı aşarak, cepheye ulaştığı yerdir. İstiklal Madalyalı tek ilçemiz İnebolu’muz. Kastamonu öyle bir yerdir ki evliyalar diyarıdır, en fazla şehit veren ilimizdir, kızıyla kızanıyla çoluğuyla çocuğuyla tutsak kalmaktansa özgür ölmeyi tercih eden Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, Rahime Kaptanların, Hafız Selman İzbelilerin memleketidir. Bu memleket, öyle bir memlekettir ki ben asla emanetleri vermem diyen, Medine Müdafaasının kahramanı Fahrettin Paşa’nın memleketidir. Ölüm yıldönümünü anacağımız Hüseyin Nihal Atsız’ın bugün ölüm yıldönümü. Rahatça konuşabiliyorsak, özgürce yürüyebiliyorsak, evlerimizde sobalarımızın başında çocuklarımızın başında gelecek hayalleri kurabiliyorsak kahraman Türk kadınının ve şehitlerimizin büyük yeri vardır. Hepsini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Türk’ün olduğu her yerde iltizam vardır, düzen vardır,  disiplin vardır, adalet vardır, hakkaniyet vardır,  liyakat vardır. Bu millet acıyı bal eğlendi, soğan ekmek yedi ama bağımsızlığından hiç ödün vermedi. Hiç devletsiz kaldığımız dönem olmadı. Her yaptığımız işte devlete ve millete karşı sorumluluğumuz vardır. O gün yedi düvele karşı, kahraman Türk kadını İstiklal Harbinin fitilini buradan ateşledi. Görüyorum ki, 100 yıl önceki ruh yine bu meydanda. Bu vatan 20 tane askerle uçmaya varanların emaneti, bu vatan Ömer Halisdemirlerin emaneti, bu vatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti. O emanet, çok iyi anlaşılmalıdır. Dara düştüğümüzde biliyorum muhtaç olduğumuz asil kan bizde. İstiklalimize, istikbalimize zeval gelmesin. Bir olalım, diri olalım ve diri kalalım. Aramızdaki problemler halledilmeyecek problemler değil. Asgari müştereklerimiz o kadar çok ki. Neyin kavgasını veriyoruz, neyin hesabını güdüyoruz. Yolumuz belli, yönümüz bir, kıblemiz bir, Cumhuriyetimiz bir, Atatürk’ümüz bir, vatanımız bir daha neyin derdindeyiz” ifadelerini kullandı.

“KADINLARA YÖNELİK AYRIMCILIĞA DUR DEMEK İÇİN GÖREV BEKLEMEYECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise; “10 Aralık 1919’da işgale dur demek için, vatan topraklarımızı çiğneyenlere karşı biz varız demek için, özgürlük, bağımsızlık için, bu toprakları vatan yapmak için, ay-yıldızlı bayrağı göklerde dalgalanmak için Şerife Bacı’nın torunları, Türk kadınları ve omuz omuza mücadele ettiğimiz erkeklerimiz hoş geldiniz. Bizlerde 100 yıl önceki ruhla görev beklemeden, yurdumuza dönük her türlü mücadeleye, özellikle kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek için görev beklemeyeceğiz. Her gün bir kadınımız cinayete kurban gidiyor. 2019 yılında 390 kadınımızı kurban etmişken, biz görev bizimdir diyeceğiz. Yeniden hep birlikte dayanışarak, kadın mücadelesini bu topraklar, Mustafa Kemal Atatürk için yeniden vereceğiz. Meydan da gönül isterdi ki 10 binler, 100 binler olsun. Biz inanıyoruz, biz güveniyoruz. Bir sonraki mitingde meydanları dolduracağız” şeklinde konuştu.

“BU RUHU, BU SESİ GELECEĞE TAŞIMALIDIR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı katılımcıları selamlayarak; “O gün Zekiye Hanım’ın önderliğinde Anadolu’nun sesini duymayanlar, savaş cephesinde mağlup olmuşlardır. Bu ülkeyi yöneten siyasiler başta olmak üzere, kadınların sesini duymayanlar mağlup olurlar. Kadınların sesini duymayanlar siyaseten yenilirler, ekonomik olarak yenilirler, kültürel olarak yenilirler. Bu topraklarda kadının kurtuluş mücadelesinin mayası vardır. Bu mayanın üstüne, bu ülke de inşa edilebilecek,  pırıl pırıl aydınlık bir gelecek vardır. O kadınların sesini, Zekiye Hanım’ın sesini ben duyuyorum. Bana diyor ki, ‘Evladım, kadınlara destek ver. Kadınlar, her gün erkek cinayetine kurban gitmesin’ Ben görev ve sorumluluğumu biliyorum, herkes bu görev ve sorumlulukla hareket etmeli. Bu ruhu, bu sesi geleceğe taşımalıdır” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTMEYE, GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Türkiye’ye yapılan saldırılara değinerek; “100 yıl sonra, ülkemiz üzerinde 100 yıl önceki oyunlar sergilenmektedir. O gün kendileri geliyorlardı, bugün taşeron terör örgütlerini kendileri sürüyorlar. FETÖ, PKK, DA-EŞ ve diğer terör örgütleriyle Türkiye’nin güçlü yükselişini engellemeye çalışıyorlar ancak güçlü milletimiz hem 15 Temmuz’da bu hainlere karşılığını verdi, hem de ülke içinde ve ülke dışında üzerimizdeki tehditlere karşılığını vermekte. Şehitlerimiz oluyor. Aile ve Çalışma Bakanımız, programa teşrif edeceklerdi, bugün şehit cenazesine katılmak üzere programına gelemediler. Türkiye yoluna emin adımlara devam edecek, tüm oyunları bozarak Türkiye’yi büyütmeye, geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU MİTİNGİ, ANADOLU KADINININ GURURUDUR”

Kısa bir selamla konuşması gerçekleştiren MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay; “Türk kadın mitinginin mihenk taşlarından birisi olan Kastamonu mitingi, Anadolu kadınının gururudur. Dünyaya savaş hukuku dersi veren Kastamonulu kadınları ve tüm kadınları anıyorum” dedi.

“BU KADINLAR, TORUNLARI İÇİN ÖVÜNÇTÜR”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, 10 Aralık’ın önemine değinerek; “Anadolu kadını adını fedakarlıktan, özverisi ve emeklerinden almıştır. Anadolu kaderini zalimlerin eline bırakmayan, esaret altında yaşamayı kabul etmeyenlerin yurdudur. 10 Aralık 1919’da hepimizi heyecanlandıran bir miting düzenlendi. Kadınların organize ettiği ve kadınların katıldığı bu miting Anadolu’da ilk miting oldu. Kastamonu’nun nüfusuna oranla düşündüğümüzde neredeyse herkes o gün bu meydandaydı. Zekiye Hanım’daki şuur ve heyecanı, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi karşısında, tüm Türkiye’de milyonlarca insanın meydanı doldurmasıyla gördük ve yaşadık. İstanbul, Ankara ve darbecilerin silaha sarıldığı her yerde milletimiz ayağa kalktı. İstiklal ve istikbale yapılan bu saldırıya hep birlikte karşı koyduk. Allah’ın yardımı ve milletimizin basiretiyle, bu alçak saldırıyı püskürttük. 100 yıl önceki mitinglere kadınlarda aktif olarak katıldı. Bu miting ve toplantılarda kadın konuşmacılar milli hisleri dile getirdi. 10 Aralık 1919 günü Kastamonu’da vatanın parçalanmasına karşı böyle bir mitingin yapılması, milli dayanışma açısından da anlamlıdır. Kastamonu, İzmir ya da İstanbul gibi işgale uğramamıştı. Buna rağmen, Kastamonulu kadınlar bir bütün halinde Milli Mücadele’ye destek verdi. Silah, cephane ve diğer malzemeler bu yoldan taşındı. Büyük zafere giden yolların taşları İstiklal Yolu olarak bu yolda döşendi. Kastamonulu kadınlar, cephe gerisindeki yaşlı erkekler, gençler ve çocuklarla birlikte öküzlerin çektiği kağnılarla cephane taşıdılar. Bu kadınlar, torunları için övünçtür. Cephe de yer almamasın rağmen, Kastamonu aziz bir beldedir. 5 Aralık günü 1934 yılında Atatürk’ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiğinin yıldönümünü kutladık. Kadınlarımızın bugüne kadar süren hak ve özgürlük mücadelelerini andık. 1935’te, meclis seçimlerinde 18 kadının milletvekili seçilmesinin ardından 1939 seçimlerinde Hacer Dicle, Kastamonu’da milletvekili seçildi. Hacer Dicle, Kastamonu’da verdiği ‘Milli Birlik’ konferansıyla bize ışık tutuyor. 100 yıl sonra bugünde acımasız çifte standarttın işlediğini görüyoruz.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya 5’ten büyüktür çıkışı ile uluslararası sistemdeki haksızlığa karşı durduğumuzu gösterdik. Türkiye olarak bugün de, dünyanın her yerinde ezilen, haksızlığa uğrayan, sömürüye uğrayan insanların haklarını savunuyoruz. En son Barış Pınarı Harekatı ile bir taraftan DEAŞ, bir taraftan PKK’nın uzantısı YGP ile çetin mücadele yürüttük. Bugün Suriye’deki yerinden yurdundan edilmiş insanlara el uzatan tek güç Türkiye’dir. 100 yıl önce milletimizin kadınıyla, erkeğiyle bu mücadele verdi. Bu yolda çalışanların hatırası bizim için ebediyete kadar aziz kalacaktır. Ülkemizin huzur ve güvenliği için şehit olanlar ve yaralanan gazilerimiz var. Şehitlerimizin eşleri, çocukları, anne ve babaları emanetimizdir. Gazilerimize hürmet vazifemizdir. Bakanlığımız bünyesindeki Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğümüz bu milli vazifeyi yerine getirmeyi çalışıyor” diye konuştu.

“21’NCİ YÜZYILI TÜRK YÜZYILI YAPMAK HEPİMİZİN İDEALİDİR”

“Bundan 100 yıl önce ilimizin kadınları bağımsızlık mücadelesini haykırdılar” diyen Vali Yaşar Karadeniz; “Cephedeki evlatlarına, kardeşlerine güçlü bir destek verdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına silah ve cephane gönderildi. Milli konularımızı her türlü dünyevi tartışmanın üstünde duruldu. Tek yürek, tek vücut olundu. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır anlayışı ile Anadolu’nun düşmandan temizlenmesine büyük katkı sağladılar. Bugün burada Atalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin ruhunu aynen içimizde koruyoruz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Milli değerlerimiz siyasi, ticari ve diğer tüm konuların üzerindedir. Onlar memleketi düşmandan temizlediler. Bizler hep birlikte memleketimizi yüceltmek için çalışıyoruz. 21’nci yüzyılı Türk yüzyılı yapmak hepimizin idealidir. Ülkemiz ve çevresinden oynanan oyunlar bizi yolumuzdan döndüremeyecektir. Bugün daha güçlüyüz, inançla yolumuza yürüyoruz. Bu meydan milletimizin geleceğinin ne kadar parlak olacağının ispatıdır, bağımsızlığımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar güçlü olduğunun haykırışıdır.  Bu meydan tarihte olduğu gibi Türk kadının milli davalarda en önde, aktif bir şekilde üzerine düşeni yapmaya kararlı olduğu resmidir” dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri sergilendi. Akabinde Vali Yaşar Karadeniz, Bakan Yardımcısı Ergezen’i ve kadınları makamında ağırladı. Vali Yaşar Karadeniz tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen’e hediye takdim edildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika