Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

100. YILINDA COŞKUYLA KUTLANDI

20 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»100. YILINDA COŞKUYLA KUTLANDI
100. YILINDA COŞKUYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı


19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlimizdeki etkinlikler, Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Düzenlenen kutlama etkinliklerine Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yanı sıra kamu kurum kuruluş müdür ve temsilcileri, siyasi parti il başkanı ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI

Kutlama etkinlikleri Cevizli Park’ta başlayan ‘Farkındalık ve Gençlik Yürüyüşü’ ile başladı. Protokol mensuplarıyla birlikte engelli bireyler, aileleri ve çok sayıda vatandaş Cevizli Park’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA ÇELENK SUNUMU YAPILDI

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelenginin sunulmasına takiben saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nda bulunuldu. Program, caddede hazırlanan kutlama alanında devam etti.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, burada bir konuşma gerçekleştirdi. Asrak; “1’inci Dünya Savaşı’nda birçok cephede mücadele etmek zorunda kalmış, yanı başımızdaki Abdurrahmanpaşa Lisemiz mezun dahi verememiş, Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr sonucunda karamsar tablo içindeki halkın ümitleri tükenmeye başlamıştı. Bu şartlarda kurtuluşun, dirilişin ancak Anadolu’dan olacağını bilen Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma vapuruyla Galata rıhtımından ayrılır. 19 Mayıs 1919’da yok edilmek istenen Türk Milleti’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde adeta yeniden varoluş destanının yazılmaya başlandığı tarihtir. Bir vapura, vatan toprağı, nice umutlar, cesaretler sığdırılır. Bandırma vapuru ile başlayan yolculuğun nihayet sonuna gelinir. Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da emperyalizmin ağlarını yırtarak Samsun’a çıkar. Bu tarihte Samsun’dan bir kıvılcım çakar. O kıvılcım Amasya’da genelge olur, Sivas’ta, Erzurum’da kongre olur ve nihayet Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi olur. Düşman kovulur ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti olur. Sancılı ve buhranlı günler yaşayan aziz milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, güçlerini milletimizden alarak milli mücadeleyi kahramanlıkla idame ettirmişler ve emperyalist güçlerin kötü emellerine geçit vermemiş ve bu uğurda destan yazmışlardır. Milli Mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlerimize Atatürk tarafından armağan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ FIRSAT KOLLAMAKTADIRLAR”

Konuşmasına devam eden Asrak; “19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Samsun’dan Anadolu’yu kucaklayışının ve milli mücadele meşalesinin yakışının adıdır. 19 Mayıs 1919, kurtuluş savaşının başlangıcının simgesi, aziz milletimizin istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan edişinin adıdır. 19 Mayıs 1919 bir vapurla başlayıp, daha sonra vapura sığmayıp taşan ve Anadolu’nun her tarafına dalga dalga yayılan cesaret, kararlılık ve inançla vatan müdafaasının adıdır. 19 Mayıs 1919 İstiklal meşalesi, bağımsızlık müjdecisi, dünyayı kıskandıran eşsiz bir mücadelenin adıdır. 19 Mayıs 1919 ‘Ey vatanımıza göz diken emperyalist güruh! Sana yok bu vatan toprağında bir karış bile yer’ diye haykırışımızın adıdır. Milli İradeye emperyalist güçlerin hücumu 19 Mayıs ile tutuşturulan Milli Mücadele sonucunda kazanılan İstiklal Savaşı sonrasında bitmemiş, bitmeyecektir. Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerine ulaşabilmek için, orduları işgal için gelmese de onlar adına vekalet savaşını üstlenen terör örgütleri ve hainler boş durmamakta, fırsat kollamaktadırlar. Nitekim 15 Temmuz’da vekalet savaşının askerliğini yapan hain terör örgütü milletin silahlarını millete doğrultacak kadar alçalmış, tankların önüne göğsünü siper eden gençlerimizin, milletimizin feraseti ve cesaretiyle ‘Siper et göğsünü dursun bu hayasızca akın’ mısrası tecelli etmiş, 251 şehit ve 2 bin 703 Gazimizin kanıyla durdurulmuştur. Bu gün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan ‘Milli İradenin’ yaşatılması için hepimize, özellikle de Atatürk ün 19 Mayıs ‘ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Gençlerimiz milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, bilimde, teknikte, sporda ve her alanda zirvede olan Türk gençliği, ‘Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

KOMPOZİSYONDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Programın devamında sporcular tarafından Gençliğe Hitabe ve Gençliğin Ata’ya cevabı okundu. Gençlik Merkezi il birincisi olan şiirin okunması, günün anlam ve önemine dair şiirlerin okunması ve 19 Mayıs temalı liselerarası şiir ve kompozisyon yarışmaları ödül töreni yapılan programın son kısmında sportif gösteriler yapıldı.

HALK OYUNLARI VE SPORTİF GÖSTERİLER DİKKATLE TAKİP EDİLDİ

Halk oyunları gösterilerinin akabinde spor branşlarını tanıtım ve branşların kısa gösterileri yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerinin koordinesinde tüm spor branşlarının kısa gösterileri yapıldı. İl Müdürlüğü jimnastikçilerinin gösterileri ise nefesleri kesti. Yapılan gösterilere katılımcılar alkışlarıyla eşlik etti.

ROBATLAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Son olarak Gençlik Hizmetleri stantlarında etkinlik ve tanıtım ile Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özlem Burma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin robot gösterileri yapıldı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika