Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

10 Mart 2016 - kez okunmuş

 

Mevsimsel alerjiye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Şahin; “Baharın gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya ve doğa canlanmaya başladı. Ağaçlar, çimenler yemyeşil. Çiçekler açmaya başladı. Çoğumuz için baharın gelmesi mutluluk verici bir durum iken; bazılarımız için ise bahar, kabus gibidir. Çünkü baharla birlikte hapşırık, burun ve göz akıntıları benzeri ‘bahar alerjisi’ şikayetleri başlar” dedi.

“EN TİPİK BAHAR ALERJİSİ ALERJİK RİNİT ŞEKLİNDE GÖRÜLÜR”

Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenlerin atmosfere yayıldığını ifade eden Dr. Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hava yolu ile ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgarlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikayetler artar. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit, burun içini kaplayan mukozanın alerjik nedenli iltihaplanmasına denir ve özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Hastalığın yaygınlığı oldukça yüksektir ve bilimsel çalışmalara göre, toplumun yaklaşık beşte birinin alerjik rinitli olduğu belirtilmektedir. Alerjik rinit olan kişilerde sosyal ve psikolojik sorunlar daha sık görülmektedir.”

“AĞIR BİR HASTALIK OLMAMASINA RAĞMEN KİŞİYİ SON DERECE RAHATSIZ EDEBİLİR”

Alerjik rinitin çoğunlukla ömür boyu devam eden, fakat ileri yaşlarda şiddeti azalabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Şahin; “Hastalığın başlangıcı çoğunlukla 40 yaş öncesidir. Önceleri, hastalık ilk tanımlandığında yanlış bir isimlendirme ile ‘saman nezlesi’ denmiştir. Bunun nedeni polenlerin samanların üzerine yapışması ve rüzgarla dağılmasıdır. Daha sonra hastalığın polenlerle ilgili olduğu belirlenmiştir. Polenler dışında ev tozu, hayvan tüyleri, küf mantarları, kimsayal maddeler, klor, deterjanlar ve hava kirliliği alerji yapabilir. Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu, yemek yemeyi ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve iş gücü kaybına yol açar. Alerjik rinitli hastalarda astım bronşiale görülme ihtimali de daha yüksektir. Bu durumda nefes darlığı ve hırıltılı solunum görülebilir. Kent yaşamı alerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir” şeklinde konuştu.

“TEMEL YÖNTEM ALERJENDEN KORUNMAKTIR”

Bahar alerjisinde sık görülen yakınmalardan bahseden Engin Şahin, bunları şu şekilde sıraladı: “Hapşırma nöbetleri, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, sulanma, burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı, geniz akıntısı şeklindedir. Benzer şikayetlerle seyreden soğuk algınlığı ve alerji birbiri ile karıştırılabilir. Soğuk algınlığı genellikle kısa sürede geçer, alerjik bulgular ise aylarca devam eder. Tanıda hastanın yakınmaları ve muayene en önemlisidir. Bazı laboratuar testleri yardımcı olur. Alerjik rinit tedavisinde çeşitli ilaç tedavileri kullanılır. Fakat temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Kişiler tozlu ve polenli ortamlarda bulunmamalı, eğer bulunmak zorunda kalacaklarda maske kullanmaları gerekir. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmamalıdır. Polenlerin çoğaldığı mevsimlerde kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Özellikle sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde pencereler kapalı tutulmalıdır. Kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricileri kullanılabilir. Ancak nemli hava, astımı olanlarda şikâyetlerde artmaya neden olabileceğinden doktora danışarak kullanılmalıdır. Evde hayvan beslemekten ve bitki yetiştirmekten kaçınılması gerekmektedir. Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmelidir. Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyaları kullanılmamalıdır. Sigara içilmemeli, hatta yanında da içirmemelidir. Yakınmalar aşırı derecede arttıysa, sizi tüm yıl boyunca rahatsız ediyorsa, alerji ilaçları belirtilerinizi azaltamaya yardım etmiyorsa, doktora başvurulması gerekmektedir.”

İlgili Terimler :
TemaFabrika