Dolar : Alış : 7.9415 / Satış : 7.9558
Euro : Alış : 9.4499 / Satış : 9.4669
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

12 milyon TL’lik fabrika geliyor

03 Şubat 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»12 milyon TL’lik fabrika geliyor
12 milyon TL’lik fabrika geliyor

AK Parti Milletvekili Murat Demir, TMTG Teknoloji Merkezi Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin sahipleri İsa Sarıçiçek ile Filiz Kankur’la Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek Organize Sanayi Bölgesi’nde açmayı planladıkları CNC Torna Tezgahı Fabrikası hakkında bilgi verdiler.

TMTG Teknoloji Merkezi Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi aynı zamanda Genel Müdürü İsa Sarıçiçek, 12 milyon TL’lik yatırımları hakkında bilgi vererek; “Çin destekli Sarkan Grup olarak sayın vekilimizin de destekleri ve katkılarıyla CNC Tezgah Üretimi ile ilgili projemizi gerçekleştireceğiz. Şu anda hali hazırda dünyanın en büyük 10 tezgah üretim firmasını Türkiye’ye getirdik. Bu firmayla birlikte kısmetse bu büyük yatırımızı da İstanbul’dan sonra Kastamonu’da da gerçekleştireceğiz. Sayın vekilimiz, bürokrasi noktasında bizlere büyük yardımları dokundu. Yerel yönetim bizlere yardımcı oldular. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kısmetse fabrikamızın temelini birkaç ay içerisinde atacağız. Şuanda mimari çizimleri devam ediyor. Ekim ayı içerisinde de fabrikamızda ilk ürünümüzü üretmiş olarak piyasaya çıkmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“UZAKDOĞU ÜLKELERİNE BAĞLIYIZ”

CNC Torna üretimi yapmayı planladıklarını belirten Sarıçiçek; “CNC olarak ülkemizde birçok ürün grubu bulunuyor. Ama biz, öncelikli olarak CNC Torna üretimi yapmayı düşünüyoruz. Daha sonra CNC İşleme Merkezi, ardından diğer büyük makinelerin üretimine adım adım inşallah geçeceğiz. Ama öncelikle CNC ve ileri teknoloji CNC üretimi yapacağız. CNC, bilindiği üzere medikalden tutunda sanayiye kadar birçok üründe kullanılıyor. Türkiye, bu konuda da yüzde 100 dışarı bağımlı bulunuyor. Yani Uzakdoğu ülkelerine bağlıyız. Bunu da ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu yüzden Kastamonu’da böyle bir yatırım düşünüyoruz” diye konuştu.

“İNEBOLU LİMANI’NI DA AKTİF OLARAK KULLANACAĞIZ”

Kastamonu’yu tercih sebeplerine de değinen Sarıçiçek; “Kastamonu’yu bu konuda tercih etmemizin birinci öncelikli sebebi sayın vekilimiz Murat Demir’in bizlere büyük destekleridir. Çünkü biz, birçok Organize Sanayi Bölgesini gezdik, birçok yerde bu görüşmeleri yaptık ama açıkçası hiçbir yerden vekilimizin bizlere olan yardımı kadar yardım alamadık. Sonra bizde kendimiz düşündü, bizde Kastamonuluyuz, lokasyon bizim için çok önemliydi. Bunları biz Kastamonu’da aştık. Burada İnebolu Limanı’nı da aktif olarak kullanacağız. Ilgaz Tüneli de açıldı, buda bizim için bir avantaj oluyor. Ekim ayında fabrikanın kurulumuyla birlikte 10 kişiyle üretime başlayacağız. Bu sadece üretim personeli anlamında ama minimum 50 bandında bir personelimiz bu fabrikada çalışmış olacak. Öncelikle Türkiye Cumhuriyetlerini hedefliyoruz, bunun dışında iç pazara da önem vereceğiz. Şu anda ülkemizde üretim yok, tamamen ithalat yapılıyor. Hedefimiz kendi iç pazarımıza da hakim olmak” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU’DA 12 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

TMTG Teknoloji Merkezi Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin ortağı Filiz Kankur, Türkiye’nin yıllık 3 milyar dolara yakın CNC makine ithalatı yaptığını belirterek; “Bizim, tabii ki bunun hemen hepsini karşılama gibi bir iddiamız kesinlikle yok. Öncelikle ülkemizde Uzakdoğu algısını öncelikle yenmemiz gerekiyor. Hedefimiz, başta Çin’den veya Uzakdoğu ülkelerinden uygun fiyata gelen CNC tezgahlarının piyasada daha fazla satış potansiyeli var. Bizim bir kere bu algıyı kırıp Türk malı olma avantajını öne çıkartmayı hedefliyoruz. Güven ile birlikte Türkiye’de olan bir firma olduğunu öne çıkartacağız. Kastamonu’da 12 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi.

“YER TAHSİSİ YAPILDI”

Kastamonu’ya yatırımcı getirmeyi her zaman hedeflediğini belirten Demir; “Arkadaşlar geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirdiler. Kastamonu gelişmekte olan iller arasında. Kastamonu içindeki OSB 5’inci bölge yatırımı ve tüm teşvikinden faydalanıyorsun. Stratejik yatırımlarda Kastamonu 6’ncı bölgeden faydalanabiliyor. Arkadaşlarımızın yatırımı konusunda bir hızlı bir çalışma yaptık. Yer tahsisi yapıldı. Ayrıca arkadaşlar CNC tezgahı operatörlüğü eğitimi de verecekler. Bu da önemli bir meslek. Arkadaşlarımıza cesaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kastamonu’da otomobil fabrikası gelmesi için çok kişiyle görüştüm. Görüşmelere de devam ediyorum. 5 yatırımcı ile görüşmelerim devam ediyor. Özellikle 2 yatırımcı bizim için çok önemli. Onlardan birini dahi ikna edebilirsem, vekilliğim o gün bitse bile gam yemem. Bir tanesi 600 kişiyle başlayacak, birisi bin kişiyle başlayacak. Bunlardan bir tanesi tank motoru yapıyor. Çok önemli yol kat ettik. Önümüzdeki süreçte olacağını ümit ediyorum. İnebolu Limanı’nın ve yolunun bitmesi ortalama 5 yıl. Bu süreçte arkadaşlarımızın ürünlerini transfer konusunda bir sıkıntısı yok. Bu süreçte İstanbul bölgesindeki limanlardan faydalanabilir. Yüzde yüz ithalatın önünü kesebilecek bir ürün gerçekleştirecekler. Üretimi gerçekleştirdikleri anda önleri açılacak” şeklinde bilgi verdi.

“ELEMAN KONUSUNDA FABRİKALARIMIZA YARDIMCI OLACAĞIZ”

Kastamonu’da yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına da değinen Demir; “Devlet Hastanesi’nde 63 kişilik ihtiyaç varken, 3 bin kişi kadar müracaat oldu. Kastamonu ve Türkiye’nin birçok yerinde iş sıkıntısı yok. Sadece iş beğenmeme var. İŞKUR’dan gelen rakamlara göre OSB’de yaklaşık 300 eleman aranıyor. Kaç kişiyi yönlendirdik, kimse işe başlamadı. Kalifiye eleman sıkıntısı İstanbul’da da yaşanıyor. İnsanlar meslek edinmekten korkuyor. Eleman konusunda fabrikalarımıza yardımcı olacağız. Büyük firmalar artık kendi elemanlarını yetiştirmeye yöneliyor” dedi.

“FREN YAPTIRMAYACAK VALİ’YE İHTİYACIMIZ VAR”

İlimiz Valisi Mesut Yıldırım’ın emekli olma hususuna da değinen Demir; “Giden valimizin emekli olmasına ben çok üzülenlerden biriyim. Çok Vali geldi, gitti. Valimiz kısa sürede de olsa kendi çizgisi ve duruşuyla iz bırakan bir Valiydi. Kilitlenmiş bir Kastamonu’nun önünü açan bir Vali’ydi. Bunu kimse inkar edemez. Gerek İl Özel İdaresi’nin çalışmalarında olsun, gerek belediyenin çalışmalarında olsun. Hangi alanda bakarsanız bakın çalışmaları gözüküyor. Çok özverili ve çok akıllı bir insandı. Ama bu kadar çabuk ve erken emekli olacağını bilmiyorduk. Bize büyük sürpriz oldu. Kastamonu iyi bir iveme yakalamışken Kastamonu’ya daha daha iyi bir Vali’nin, sanayi, turizm her alanda Kastamonu’nun gelişimine katkı sağlayacak bir Vali’nin gelmesiyle alakalı Bakanımızla görüştüm. Eski Cide Kaymakam’ı vardı Mustafa Ayhan, daha önce de gündeme getirmiştim. İç İşleri Bakanı geldiğinde Kastamonu’ya oldu gözüyle bakarken, büyüklerimizin bu adam bize lazım Ayan’ı Mardin’e kayyum olarak göndeririz dedi. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediye’sine kayyum olarak gitti. Ama Ayan’ın hayatı çok başarılıydı. CV’sine bakıldığında göz kamaştırıyordu. Kastamonu’ya gelmesini geçen dönem de çok arzu etmiştim. Bu dönem çok önemli bir noktaya kadar geldik ama kısmet böyleymiş. Bakanımız bizimle istişare etmeden Vali göndermeyeceğini söyledi. Büyüklerimiz ne derse itiraz etmeyiz. Birkaç isim söyledik. Ama karar yukarıdakilerin. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından geçecek. Süreçte sıkıntılı.  Gelecek Vali’yi düşünüyorum hatta önceki gece rüyamda bile gördüm. Bir Vali dışında, diğer Valilere bir şey diyemem. Nitekim fikirlerimde hiçbir zaman yanılmadım. Yanılmadığımı Isparta gördü. Isparta vekili ile de bu konuyu konuştum. Isparta vekili yana yana beni mecliste aramış. Hakkı Köylü, Metin Çelik bir arada otururken Isparta vekili bir anlatmaya başladı, benim gönlüm rahatladı. Boşu boşuna konuşmamışım. 11 yaşından beri gelen hayat tecrübem var. Hayatın her bölümün yaşamışım. Bakınca insanların ne olduğunu anlayabilecek kapasiteye sahibim. Tek derdimiz Kastamonu’yu turizmde, sanayide uçuracak ve her alanda önünü açacak fren yaptırmayacak Vali’ye ihtiyacımız var. Mustafa Kara dönemi hakkında bir şey diyemem, Erdoğan Bektaş’ı bilemem. Giden Vali için kimse iyi demiyor, iyi diyen varsa onların bileceğidir. 2 yıl fren değil, kilitlendik. Tam Vali Yıldırım’la önümüz açıldı derken, emekli oldu. Allah Vali Yıldırım’ın yolunu açık etsin. İyi anacağımız bir insandı” diye konuştu.

“AÇILMASINI BEKLEYEN 600 MİLYONLUK YATIRIM VAR”

Devlet Hastanesi hakkında da konuşan Demir; “Kastamonu’ya güzel bir devlet hastanesi yapıldı. Hastaneye zaman içerisinde tüm bölümlerinin tamamlanacağının sözünü Bakan’dan aldık. Kardiyoloji bölümünde anjiyo yapamazsak bir anlamı olmayacağını belirttik.  İnsanlarımız yeni hastaneyle daha hijyenik bir ortama kavuştular. Resmi bir açılış töreni ise referandum süreci içerisinde Kastamonu’ya yapılan tüm yatırımlarla birlikte olacak. 50 ile gidecek Cumhurbaşkanımızın özel kalemine Kastamonu’ya gelmesini arzu ettiğimizi ilettim. Kastamonu bölgesinden bitmiş ve açılmasını bekleyen 600 milyonluk yatırım var” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika