Dolar : Alış : 7.8945 / Satış : 7.9088
Euro : Alış : 9.4067 / Satış : 9.4237
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi eğitime başladı

20 Eylül 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi eğitime başladı
15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi eğitime başladı

Kastamonu genelinde dün 339 okulda 56 bin 862 öğrenci ders başı yaptı. İlimiz Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan eski adıyla Kuzeykent Anadolu Lisesi yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nde ise başka bir heyecan vardı.

1993 tarihinde Kuzeykent Lisesi olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlayan, ardından Kuzeykent Süper Lisesi olarak eğitim-öğretim hayatına devam eden, ilerleyen süreçte Kuzeykent Anadolu Lisesi adını alan eğitim yuvası; bu sene ilk defa 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi adıyla öğrencilere kucak açtı.

“HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ HAİN BİR SALDIRIYA MARUZ KALDIK”

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Gökgöz, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı açılışında, açılış konuşmasını gerçekleştirerek; “Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık. Her defasında vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşinin, özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan geçen yaklaşık 100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde, 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz hain bir saldırıya maruz kaldık. Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Engin Tilbaç’ı bağrından çıkarmıştır” ifadelerini kullandı.

“BU TOPRAĞIN EVLATLARI, İSTİKLALİ VE İSTİKBALİ İÇİN DİRENDİ”

Konuşmasını sürdüren Gökgöz; “O gece umutlarımıza, hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendi. O gece elleri silahlı karanlık adamlar her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, oyun oynadığımız parklara çıkan yolları, okul önlerini kesmiş haramiler gibiydi. Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Koca Sinan’dan beslenen bu toprağın evlatları; zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direndi. Bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit oldu. İşte sizler de bu ihaneti unutmayınız. Hatırlayarak büyüyün, çünkü hatırlamak ayakta kalmaktır. Sevmektir, mücadele etmektir. Çünkü hatırlamak vatanı savunurken bütün varlığı ile orada olmaktır. Milletimiz o gece ayağa kalkarak sokağa çıktı ve sinsi duvarları, surları yıktı geçti” dedi.

“İŞTE BURADAYIZ TOPARLANDIK VE GİTMİYORUZ”

Konuşmasının son kısmında öğrencilere nasihat değerinde konuşma gerçekleştiren Zeki Gökgöz, öğrenciler tarafından büyük alkış aldı. “İnanan, savunan bir halkın önünde hangi güç durabilirdi ki” diyen Gökgöz; “Ankaralı bir köylü, Erzurumlu bir delikanlı, torunlarının büyümesini bekleyen dedeler, hayata annesinin eteğine sımsıkı sarılarak tutunmaya çalışan çocuklar hepsi sokaklarda, meydanlarda gücü zulme alet edenlerin karşısına bir bayrak gibi dikildi. Bir temmuz akşamında yüreklerinin tam ortasına dayanan namlulara imanıyla karşı çıktı. Kimimiz şehrin herhangi bir yerinde bir namlunun ucunda gençliğini bıraktı, kimimiz arkasında gözü yaşlı ama mağrur bir eş, bir baba ve bir çocuk… Kimimiz hayatının her dakikasını birlikte geçirdiği kardeşiyle birlikte şehadet şerbetini içti. İşte buradayız toparlandık ve gitmiyoruz. Sesimiz, rengimiz, inancımız, umutlarımız bir diye haykırdı” ifadelerini kullandı.

“BAZI DURUMLARDA İNSAN DİRENMEK İSTER”

Gökgöz son olarak; “Bazen insan yağmur altında yürümek ister, bunun bir anlamı vardır. Bazen insan rüzgara karşı yürümek ister bunun da bir anlamı vardır. Ve bazı durumlarda insan direnmek ister. Bunun da anlamı vardır ve bu anlam vatandır. Sevgili çocuklar. Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun. Şairin dediği gibi: Geceye yenilmeyen her kişiye, ödül olarak bir sabah ve bir gündüz, bir güneş vardır” diyerek sözlerini noktaladı.

Program şiirler ve mezun öğrencilerin konuşmalarıyla devam etti. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ahmet Tevfik Bal ise ilk dersini açılış töreninde gerçekleştirdi. Bal törendeki ilk dersinde ‘Demokrasi ve Cumhuriyet’ konusunu işledi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika