Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“4 bin kişi Kuzeykent Mahallemizden ayrıldı”

07 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“4 bin kişi Kuzeykent Mahallemizden ayrıldı”
“4 bin kişi Kuzeykent Mahallemizden ayrıldı”

MHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GALİP VİDİNLİOĞLU;


MHP Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, Serbest Muhasebeciler Odası’nı, Ceritoğlu İlk ve Ortaokulu’nu, Gazi Eczanesi’ni, Yazımcı Hukuk Bürosu ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından konuşan Vidinlioğlu; “Yeni yapılan okullarımız ne basket, ne futbol, ne voleybol ne de başka bir spor sahası barındırıyor. Bu tamamen yanlış planlamadır. Gençlerimizin, çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimleri için spor oldukça önemlidir. Kastamonu’muz yıllarca hentbolda çıkardığı yeteneklerle övünmüş bir şehirdir. Şimdi de futbol takımımız oldukça iyi gidiyor. İnşallah futbol takımımızın da şampiyonluk kutlamasını şehrimize ve taraftarımıza yakışır şekilde yapacağız. Spora bu kadar ilgi varken, bu kadar yetenek varken spor alanı ve imkan eksiklikleri giderilmelidir. Biz de okullarımızla iş birliği içerisinde bu eksiklerin giderilmesini için çalışacağız. Belediye bünyesinde bulunduracağımız antrenörlerle de okullarımıza istedikleri spor branşında profesyonel destek vereceğiz. Yeteneklerimizi harcamayacağız, başka şehirlerdeki imkanlara duydukları ihtiyaçları ortadan kaldıracağız” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİMİZİ DÜNYA KÜLTÜRLERİYLE TANIŞTIRACAĞIZ”

Kültür Akademisi Projesi’nden bahseden Vidinlioğlu; “Gençlerimiz ve çocuklarımız için Kültür Akademisi kuracağız. Bu akademide önce kendi kültürümüzü öğreteceğiz. Sonra ülkemizin barındırdığı kültürleri öğreteceğiz. Daha sonra da dünyanın bütün kültürlerini öğreteceğiz. Sadece anlatarak değil, uygulamalı olarak da öğreteceğiz. Mümkün olduğunda gezi düzenleyeceğiz. Gezilerle farklı kültürleri yerinde öğreteceğiz. Hem teoride hem pratikte öğreterek pekiştirmelerini sağlayacağız. Yabancı dil eğitimi vereceğiz. Türkçemizin ne kadar zengin bir dil olduğunu öğreteceğiz. Şehrimize gelen yerli veya yabancı turistleri karşılayabilecek, memleketini tanıtabilecek, onlarla çekinmeden konuşabilecek gençler yetiştireceğiz. Bu gençlerimiz dünyadaki kültürleri tanıdıkça şehrimizdeki eksikleri tespit edebilecek, görebilecek ve çözüm üretebilecekler. Bütünü görerek özeldeki eksiklikleri tamamlayabilecekler” diyerek sözlerini noktaladı.

“KUZEYKENT’TEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜM OLMUŞTUR”

Ayrıca Vidinlioğlu, Facebook sayfası üzerinden yaptığı canlı yayınla merak edilen soruları yanıtladı. Canlı yayında konuşan Vidinlioğlu; “Kuzeykent’tekine kavram olarak kentsel dönüşüm demek doğru değil. Kentsel dönüşüm daha farklı bir kavramdır. Bunu da biraz açalım. Riskli yapılardan ziyade kentsel dönüşüm, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yenilenmesi esasına dayanan bir kavram.  Kuzeykent çok nezih, bahçeli küçük katlı evlerin olduğu, yaşanılır, güzel ve yeni bir şehirdi. Ama tabii zamanla özellikle çağımızda binaların modernize edilmesi, daha fazla alan oluşturma, daha fazla imar oluşturma, özellikle üniversiteye de çok fazla öğrenci gelmesi ile birlikte çok daha ekonomik değeri attığı için Kuzeykent’te kentsel dönüşümden ziyade rantsal dönüşüm oldu. Son dönemde yüzde 65 ile alınan yerler vardı. Müteahhitlerle yapılan anlaşmalar vardı. Ama orada ciddi bir dükkan bazlı dönüşüm gerçekleşti. İnşallah öngörümde yanılırım ama görünen o ki Kuzeykent bir süre sonra dükkan mezarlığı haline gelecek. Çünkü ne kiralar karşılanabilir ne de Kuzeykent o kadar dükkanı kaldırabilir. Ciddi anlamda mağdur oluştu. Yaklaşık 4 bin-4 bin 500 kişi Kuzeykent Mahallemizden ayrılıp başka yerlere gittiler. Kiraları karşılanıyordu, süresi doldu. Ben bu konuyu 10-15 tane hukukçu ile görüştüm. İki tane bileşenin olduğu problemi çözmek çok kolaydır. Mülk sahipleri ile müteahhitler arasında bir problem olsaydı bunu çözmek çok kolaydı. Bir başka müteahhitte devredilirdi o inşaata devam ederdi. Bu problem çözülürdü. Ama şimdi ortada üçüncü bir bileşen var. Buradan daire alan vatandaşlarımız var. Biz ne yapacağız? Bütün bileşenlerimizi bir araya getireceğiz. Ortada bir problem var. Biz bu problemi çözmek için üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Mülk sahipleriyle oturup konuşmak gerek. Yüzde 65- yüzde 66 oranında alınan yerler var. Biz burada zararın neresinden dönersek kardır mantığıyla hareket etmeliyiz. Belediyenin malı beyt-ül maldır. Herkesin elini taşın altına sokması gerekecek. Herkes belli noktada fedakarlık yapmalıdır. Bu sorun ancak böyle çözülür. Biz her kesimi bir araya getireceğiz” açıklamasında bulundu.

“BİZ DEPREM KUŞAĞIYIZ, YÜKSEK KATLI MİMARİ RİSKLİDİR”

Vidinlioğlu, Kentsel dönüşümün ada bazlı yapılmasını söyleyerek; “Biz bu anlamda İsfendiyarbey Mahallesi’nde, Suluceviz, Esentepe buralarda gerekli kentsel dönüşümü ada bazlı gerçekleştireceğiz. Buralarda çözüm üretmek zor olduğu için bu göreve talip olduk. Bunlar koruma imar planında. Her bölgede koruma imar planına gerek yok. Bakanlıkla konuşup, koruma imar planından çıkarıp, bu dönüşümün yapılacağı yerlerde bunu gerçekleştireceğiz. Kentteki tarihi dokuyu çıkarmak için bu elzem. Bunu yapmazsanız hedeflerinize ulaşmakta güçlük çekersiniz. Biz deprem kuşağıyız, yüksek katlı mimari risklidir. Yatay mimari ağırlıkta olmalıdır. Kentsel yenileme çalışmamızın başlangıcını İsfendiyar Bey Mahallesi’nden yapacağız. Çünkü şehrin girişinden sonra ilk görünün yer orası. Bizim Sakin Kent Projemiz var. İnşallah temelini İsfendiyarbey Mahallesi’nde atacağız” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE HER ALANDA DESTEK OLACAĞIZ”

Öğrencilere destek olacaklarını söyleyen Vidinlioğlu; “Ben öğrenciliğin ne olduğunu, hangi sıkıntılardan geçtiğini iyi bilirim. Ben hemen hemen öğrenim hayatımın tamamında dul yetim maaşı ile okudum. Onun için hep tırnaklarımla kazıya kazıya, zor şartlardan geçtim. Öğrenciliğin ne olduğunun yanında öğrenciyi okutan anne babanın da hangi sıkıntılardan geçtiğini iyi bilirim. Öğrencilerimiz bizim göz bebeğimiz. Benim ilk günden beri dediğim bir şey var; eğitim, eğitim, eğitim. Sadece öğrencilerimiz için değil bizim için de böyle. Her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Ama ağaç yaşken eğiliyor. Öğrencilerimize bunu iyi öğretmemiz gerekiyor. Mesela Eğitim Konakları projemiz var. Önemli olan bu projenin içeriğidir. Çocuğunuzun yeteneği var. Piyano çalmak istiyor ama imkanınız yok. Keman çalmak istiyor imkanınız yok. Hadi aldınız kim öğretecek? Sadece bu alanlar değil sanatta sporda değil bilişim alanında da yeteneği olanlar var. Bunlara destek olmak, ellerinden tutmak, ön ayak olmak gerek. Eğitim Konaklarımızda öğretmenlerimiz olacak. Çocuklarımızı eğitecekler. Dinlenme alanları olacak. Atölyeleri olacak. Biz bu sosyal projeyi ortaya koyduk. Çocuklarımızın yeteneğini ortaya çıkartacağız” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ PAYLAŞMAYI ÖĞRENECEK”

Vidinlioğlu çocuklarla ilgili projesine değinerek;  “Bir de küçük çocuklarımız var. Oyuncak diyerek geçmemek gerekir. Zekayı çok geliştirir. Oyuncaklar çok pahalı ve ciddi bir krizden geçiyoruz. Bir oyuncak istiyor, ondan hemen sıkılıyor. Başka bir oyuncak istiyor. Bunun için Oyuncak Kütüphanesi projemiz var. Oyun yeri olur çocuklarımız orada da oynayabilir bunu aynı kütüphane sistemi gibi birkaç günlüğüne alabilir de. Evde oynar, hevesi geçtikten sonra bırakır başkasını alır. Çocuklarımız teknoloji çağında ellerinde bir telefon, tablet saatlerce bir köşede oturuyorlar. Bu durum çocuklarımızın eğitimine de olumsuz etki yapıyor. Paylaşmayı, sosyalleşmeyi, beraber oynamayı öğrenmeleri gerekiyor. Bu proje onlar için bu açıdan da önemli olacak. Belki orada oturup beraber oynayacaklar” dedi.

“KUZEYKENT GENÇLİK MERKEZİMİZİ GENÇLERİMİZE EMANET EDECEĞİZ”

Gençlik Merkezi kuracaklarını vurgulayan Vidinlioğlu; “Gençlerimiz için de Kuzeykent Gençlik Merkezi projemiz var. Bu süreçte bana gençlerimizden çok ciddi talepler geldi. Diyorlar ki ‘Biz konser vermek istiyoruz ama alan yok’ bunun için öğrencilerimizin yoğunlukta olduğu Kuzeykent’te Gençlik Merkezimizi kuracağız. İçinde kütüphanesi de olacak. Konser Salonu da olacak. Kayıt yapabilecekleri bir stüdyo da olacak. Orası gençlerimizin aktivitelerini gerçekleştirebileceği bir alan olacak. Orayı gençlerimize emanet edeceğiz. Bir E-Kütüphane de benim hayalim. İnşallah bunu da yapacağız” açıklamasında bulundu.

“İYİKİ OKUL AİLE BİRLİKLERİ İLE KÖPRÜ PROJESİNİ GELİŞTİRMİŞİZ”

Spor alanında yapacakları çalışmalara değinen Vidinlioğlu; “Spor konusunda da birçok yetenekli gencimiz var. Spor gençlerimiz için olmazsa olmaz. Kastamonu’da özellikle voleybolda ve basketbolda ciddi bir altyapının olduğunu görüyorum. 20-25 yıldır Kastamonu’nun hentbolda bir gücü var. Basketbol ve voleybolda da Kastamonumuz söz sahibi olabilir. Onun için bu çocuklarımızın elinden tutmak gerek. Okullarda çocuklarımıza antrenör desteği vereceğiz. Yeteneklerini ortaya çıkaracağız. Biz Okul Aile Birlikleri ile Köprü birimi oluşturmuştuk. Ciddi bir öngörüde bulunmuşuz. Bugün ziyaret ettiğimiz okulda ciddi bir problem var. Okulu alanın ortasına oturtmuşlar. Okulun spor alanı yok, toplantı salonu yok. Bir de drenaj problemi var. Allah’tan böyle bir proje koymuşuz. Bu problemleri çözmek için ciddi bir şekilde elimizi taşında sokacağız. Öğrencilerimize bunu duyuralım. İkametgahını Kastamonu’ya aldıran öğrencilerimize senede iki defa memleketlerine gidiş-dönüş biletleri bizden” dedi.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARINI 1 NİSAN SABAHI ELİMDE GÜLLERLE KARŞILAYACAĞIM”

Açıklamalarına devam eden Vidinlioğlu; “Belediye çalışanlarını 1 Nisan sabahı elimde gülle, sizleri seviyorum diye karşılayacağım. Onlar benim çalışma arkadaşlarım olacak. Onlar için projem olmaz olur mu? Eğitim hayatın her döneminde var dedik. Belediyemiz için mesleki eğitim kurslarımız olacak. Kendimiz geliştirecek, yenileyeceğiz. Ayrıca belediye çalışanlarımızdan bir istek gelirse bunu da değerlendiririz. Bir de son günlerde bir dedikodu var. Aldı başını gidiyor. Belediye çalışanları ‘bizim halimiz n’olacak?’ diyormuş. Onlar mı soruyor, başkaları mı soruyor bilmiyorum. Ben bütün çalışma arkadaşlarımı çok seviyorum. Çalışacak olduğum arkadaşlarımı da çok seviyorum. Gözlerinin içine baka baka söylüyorum. Hepsi bizim değerimiz, hepsi bizim kıymetlimiz. Ekmeğinin peşinde olmuş, işe girmiş insanları ben hangi vicdanla kapının önüne koyacağım. Böyle bir şeyin mantığı var mı? Günah değil mi? Bu insanlar ailesine, evine ekmeğini nasıl götürecek? İşini yapanla, çalışanla ilgili hiçbir problemim olmaz. Ama liyakat esas. İşini düzgün yaptıktan sonra hiçbirisi ile hiçbir tasarrufum olmaz. Herkes gönül rahatlığı içerisinde gelebilir, sıkıntısını beyan edebilir de. Kim korkutuyorsa yanlış yapıyor. Çünkü ben o çalışanların çoğunu yıllarca görmüşüm. Kimisinin çocuğunu muayene etmişim, kimisinin annesini ameliyat etmiştim. Kimisinin kendi gelmiş. Beni onlar zaten yakinen tanırlar. Ben kimsenin ekmeğiyle oynayacak yapıda biri değilim. Kıyamam ki onlara. Benim telefonum 21 yıldır aynı. Aynı telefonu kullanıyorum. Her telefona bakabilmem mümkün değil. Çünkü yoğun bir trafiğimiz var. Şimdi bir başka telefonum daha var oradan da gelen mesajları, istekleri arkadaşlarım bana iletiyor. Belediye Başkanlığı bir makam. Şehri temsil ediyorsunuz. Şehr-ül eminsiniz. Makamın bir ciddiyeti olur. Bizde makam değil, belediyecilik şeffaf olacak. Herkes istediği saatte gelip bana meramını iletecek. Ben kapımı kimseye kapatmam. Koltuk, kanepe beni değiştirmez. Ben halkın içinden geldim” dedi.

“BELEDİYE BÜTÇESİNİN MERKEZİ HÜKÜMETLE BİR İLGİSİ YOKTUR” Vidinlioğlu son olarak; “Belediye bütçesinin merkezi hükümetle bir ilgisi yoktur. Yıllar yılı biz muhalif belediyeydik. Hizmet mi gelmedi? Şimdi işinize geldiği zaman, en ufak bir eleştiri olduğu zaman Cumhur İttifakı diyorsunuz, bir yandan da merkezi hükümet ile belediye bir olursa ne hizmetler gelir ne hizmetler diyorsunuz. Aklınız nerede kaldı? Artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var. Bakanlar dışarıdan atanıyor. Bir ittifak söz konusu. Bu ittifakın bir kanadında Milliyetçi Hareket Partisi var. Hal buyken böyle diyenlerin sizin aklınız herhalde bundan öncesinde kaldı. Sayın Bakanlarımız her geçen gün geliyorlar, geliyorlar. Ben de hepsini not alıyorum. Verilen sözler, verilen vaatler. İttifakın bir kanadı olarak da 1 Nisan’dan itibaren hepsinin takipçisi olacağız. Biz öyle şeyler yaparız ki, Ankara’da en küçük sıkıntı yaşamayız. Kastamonu Evliyalar Şehri’dir. Ülkücü Hareket ülkemizde bir gençlik hareketi olarak yer alırken, Kastamonu bunun dışındadır. Ak sakallıların şehridir. Genel Merkezimiz ve Sayın Genel Başkanımız nezdinde Kastamonu çok özeldir. Onun için de bizim en küçük isteğimiz bile Genel Başkanımız tarafından kolaylıkla yerine getirilir. Bundan yana hiçbir sıkıntınız olmasın. Biz mevcut başkan Tahsin Bey’den çok daha fazlasını Ankara’dan alır, memleketimize getiririz” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika