Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“74 adet turizme yönelik proje desteklenecek”

02 Aralık 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“74 adet turizme yönelik proje desteklenecek”
“74 adet turizme yönelik proje desteklenecek”

VALİ YAŞAR KARADENİZ;
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi (TAG) Mali Destek Programı kapsamında düzenlenen İl Bilgilendirme Toplantısı kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı gerçekleştirildi.
KUZKA Toplantı Salonu’nda düzenlenen Bilgilendirme Toplantısı’na Vali ve KUZKA Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan, KUZKA Genel Sekreteri Vekili Dr. Serkan genç, ilçe kaymakamları ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.
“KUZKA TURİZMDE PROAKTİF ROL ÜSTLENDİ”
Bilgilendirme Toplantısı’nın açılışında konuşan KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç, turizmin dünyada istihdam ve katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olduğu vurgulayarak, dünyada en hızlı büyüyen sektör olan turizmin 2016 yılında dünya ekonomisine 2,3 trilyon dolarlık doğrudan katkı ve 109 milyon kişilik istihdam oluşturduğunu ifade etti. Dr. Genç; “Tarihi ve kültürel mirası ile dört mevsimi aynı anda yaşayan küresel bir destinasyon olarak ülkemizin yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte hedeflerine ulaşabilmesi için kapsamlı çalışma ve planlama yapılması gerekir. Bu amaçla ajansımız yeni dönemde benimsenen en az üç yıllık bakış açısını yansıtan ‘Sonuç Odaklı Program’ modeli ile daha proaktif roller üstlenerek bölgenin kalkınmasına yönelik etkisini artırmayı hedeflemektedir. Bu amaca yönelik olarak ajansımız tarafından bölge turizminin gelişmesine yönelik Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Sonuç Odaklı Program tasarlanmıştır. 26 Kasım 2018 tarihinde ilan ettiğimiz Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı da bu kapsamda hazırlanmıştır. Programın önceliği Bölge turizmi açısından önem arz eden ve program kapsamında belirlenen doğal, kültürel ve tarihi unsurların altyapısının iyileştirilmesidir” dedi.
“24 MİLYON TÜRK LİRASI BÜYÜKLÜĞÜNDE HİBE DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”
Bilgilendirme toplantısına katılan Vali ve Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Karadeniz ise; “Ajansımız bölge illerine sistematik bir bakış açısı getirmeye çalışan, bütünleşik turizm projesi ve 2019-2023 dönemlerini kapsayan, şehir tanıtımı ve markalaşma sonuç odaklı programı kapsamında oluşturduğu Turizm alt yapısının geliştirilmesi mali destek programı kapsamında 26 Kasım 2018 tarihi itibari ile proje teklif çağrısı ilana çıkmış bulunmaktadır. Turizm unsurlarının alt yapıları iyileşiyor sloganı ile potansiyel başvuru sahiplerini projeyi hazırlamaya çağırıyoruz. Ajansımızın faaliyet bölgesi olan Kastamonu, Çankırı ve Sinop’ta uygulanacak projelere toplam 24 milyon Türk Lirası büyüklüğünde hibe desteği sağlıyoruz. 24 milyon Türk Lirası bütçeli Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile TR 82 bölgesinde faaliyet gösteren kamu kurumlarının bölge turizmi açısından önem arz eden ve program kapsamında belirlenen doğal, kültürel ve tarihi unsurlarının alt yapısını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Yani bu kamu kurumlarına yönelik bir program. Bu program kapsamında Kastamonu’da 35, Çankırı’da 18, Sinop 24 olmak üzere toplam 74 adet belirlenmiş olan turizm unsurlarına yönelik projeler desteklenecektir” ifadelerini kullandı.
“BİR AN ÖNCE ÇALIŞMAYA BAŞLAYALIM”
Bu program kapsamında proje başına KUZKA tarafından sağlanacak hibe tutarının en az 750 bin, en fazla 3 milyon Türk Lirası olduğunu söyleyen Vali Yaşar Karadeniz; “Destek oranı ise asgari yüzde 25, azami yüzde 75 oranında olacaktır. Örneğin bir kamu kurumu 4 milyon liralık bir proje oluşturdu. Ajansımızın bu projenin yüzde 75’i olan 3 milyon Türk Liralık kısmını hibe olarak talep edebilecektir. Ayrıca bu program kapsamında başvurusu esnasında mülkiyet, izin, imar, ortaklık vb. hukuki teknik engelleri bulunmayan ve bütün onayları alınmış uygulama projesi hazır olan projeler desteklenecektir. Mali destek programına başvuru için bugünden itibaren toplam 12 haftamız var. Süreci iyi planlayalım. Bir an önce çalışmaya başlayalım. Süreç boyunca ajansımız 3 ilde de bilgilendirme, eğitim toplantıları ve teknik yardım masaları düzenleyecektir. Merkezde program yönetimi birimindeki arkadaşlarımız hep yanınızda olacaklardır. Sizler yeter ki talepkar olun onlar size her türlü desteği sağlayacaklardır ve son olarak ajansımıza bir proje başvurusunda bulunmak isteyenlerin başvurularını Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi olan ‘KAYS’ üzerinden en geç 22 Şubat 2019 Cuma günü saat 23.59’a kadar tamamlamaları ve taahhütnamelerini ise en geç 1 Mart 2019 Cuma günü saat 18.00’a kadar ajansımıza ulaştırmaları gerekmektedir. Belirtilen tarihlerden sonra yapılacak proje başvuruları kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu proje teklif çağrısı kapsamında yoğun katılım bekliyorum. Özellikle ilimizden yoğun katılım bekliyorum. Mali destek programlarımızın Kastamonu ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu program sonucunda ilimizdeki turizm sektördeki değişim daha da hızlanarak devam edecektir siz de bu değişime katılın” dedi.
Konuşmalar sonrasında Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi Başkanı Serkan Doğru tarafından “Bütünleşik Turizm Projesi” kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili toplantıya katılan kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine bilgiler sunuldu.
TAG HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİLDİ
Daha sonra kürsüye gelen Program Yönetimi Birimi Uzmanı Mehmet Uğur Serin ise; turizm unsurlarının altyapısının iyileştirilmesine yönelik düzenlenen 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAG) hakkında kamu kurum ve kuruluşu temsilcilerine program hakkında detaylı bilgiler sundu. Serin, sunumunda programın içeriği, bütçesi, hibe desteği tutarları, kapsadığı konular, uygun başvuru sahipleri ile son başvuru tarihlerine ilişkin katılımcılara bilgiler aktardı.
Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı, katılımcıların programa ilişkin proje fikirlerinin alınması ve sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika