Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

7’den 70’e İstiklal için yürüdüler

17 Haziran 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»7’den 70’e İstiklal için yürüdüler
7’den 70’e İstiklal için yürüdüler


Kastamonu Valiliğinin himayesinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü dün Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

İnebolu Türk Ocağı’nın önünden başlayan ve 4 gün boyunca yürüyen yürüyüşçüler Kışla Parkı’nda karşılandı. Kışla Parkı’nda karşılanan yaklaşık 200 yürüyüşçü ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürünerek, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü tamamlandı.

Kışla Parkı’nda gerçekleşen karşılama törenine Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, kurum müdürleri, STK temsilcileri ile birçok sayıda vatandaş katıldı.

Devasa Türk Bayrağı ve bando eşliğinde söylenen marşlarla yürüyen yürüyüşçüler Kastamonulular tarafından selamlandı. 4 günlük yürüyüşe 7’den 70’e her yaştan insanın katılması büyük takdir topladı.

“BU YIL 14’ÜNCÜSÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşte katılımcılara hitap eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak; “1918 sonlarında Anadolu’nun birçok yeri işgal edilmiş, buna karşın Türk Ulusu topyekûn bağımsızlık mücadelesine başlamıştır. Karadeniz’den gelen cephanenin, mühimmatın güvenli bir şekilde cepheye taşınması gerekiyordu. Bunun için güvenli bir yola ihtiyaç vardı. Bu yolun adı İstiklal Yolu’dur. Atatürk’ün ‘Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da’ dediği yoldur, İstiklal Yolu. Şehit Şerife Bacı’nın donarak öldüğü, 95 km’lik güzergah 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir. Yine aynı yol 2018 yılında İstiklal Yolu Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Bu da ilimizin 3’üncü Milli Parkı olmuştur. Milli Mücadele kahramanlarımızdan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuşlar, Necibe Nineleri anma, genç kuşakları bunları aktarmak adına 2008 yılından bu yana Kastamonu Valiliğimizin himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün koordinesinde İstiklal Yolu yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştirdik” diyerek destek verenlere teşekkür etti.

“NİCE DESTANLARIN YAZILDIĞI BU YOL İSTİKBALİN YOLUDUR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’nun Çanakkale’nin ve Milli Mücadele’nin kahraman şehri olduğunu vurgulayarak; “Kastamonu erkekleri cephede olan Türk Kadını’nın ‘Vatan için erlerimizle birlikte seve seve ölürüz’ dediği kenttir. Kastamonu, Türk’ün damarlarındaki asil kanının hala canlı olduğunu hissedeceğiniz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin ne kadar sağlam atıldığını daha iyi anlayabileceğiniz mukaddes bir memlekettir. 2019 yılı Milli Mücadele hareketinin 100’üncü yıldır. Ayrıca bu yıl, kurtuluşun basın komutanlığını yürütüldüğü Açıksöz Gazetesi’nin kuruluşu ve ilk Türk Kadın Mitingi’nin de 100’üncü yıldır. Kastamonulular olarak ayrı bir gurur ve onur duymaktayız. 100 yıl önce verilen mücadelenin nesilden nesile sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi, birlik ve beraberliğimizin kıymetinin daha iyi kavranabilmesi için buradayız. İstiklal Yolumuz, 2018 yılında Milli Park unvanının elde etmiştir. Şerife Bacıların, zor şartlarda cepheye mermi taşıdığı, nice destanların yazıldığı bu yol istikbalin yoludur. Bu yol Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağı nişanesidir” ifadelerini kullandı.

“ONLARIN YAŞADIKLARINI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMAK ZORUNDAYIZ”

Vali Yaşar Karadeniz ise; “Uzun bir parkuru bitirdiniz. Zor bir parkurdu. Ancak 100 yıl önce burada bu cephaneyi taşıyanların yaşadıkları zorluklar. Bugünkü yaşanan zorluklardan fazlaydı. İnebolu’dan alınan emanetler İç Anadolu’ya ve Ankara’ya ulaştırmak zorundaydılar. O silah ve cephaneler sayesinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları güçlü bir şekilde vermişler kahraman milletimize bağımsızlığı getirmişlerdir. Biz bugünkü törenle onların yaşadıklarını hiçbir zaman unutmamak zorundayız. Ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Geçen yıl İstiklal Yolu Yürüyüşü tamamlandığında beklentimiz İstiklal Yolu’nun Milli Park haline getirilmesiydi. Gururla belirtirim ki, İstiklal Yolu Milli Park ilan edilmiştir. İstiklal Yolu planı çerçevesince oluşturulacak ve yürüyüşümüz sene de bir gün yapılan yürüyüş olmaktan çıkarak belli aralıklarla yapılacaktır. Ankara’dan Dumlupınar’a ve İzmir’e ulaşan etap ile İnebolu- Ankara etabı birleştiğinde gerçek anlamda İstiklal Mücadelesini yürüyüş güzergahı olarak belirlemiş olacağız. Milletimizin bundan sonra ne şekilde yürüyeceğini de göstergesi olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü tamamlandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika