Dolar : Alış : 5.7987 / Satış : 5.8092
Euro : Alış : 6.4218 / Satış : 6.4333
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu7°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7853 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

8 okul, 1 spor salonu ve yemekhane hizmete açılıyor

03 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»8 okul, 1 spor salonu ve yemekhane hizmete açılıyor
8 okul, 1 spor salonu ve yemekhane hizmete açılıyor


AK Parti Milletvekili Metin Çelik, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile birlikte yıkılıp yeniden inşa edilen okul binalarını gezdi. Çelik, okul binalarının son durumu hakkında Bahçacıoğlu’ndan bilgi aldı.

Okul binası ziyaretlerine Ali Fuat Darende İlkokulu’ndan başlayan Milletvekili Metin Çelik ve beraberindeki heyet, daha sonra Mustafa Kaya Anadolu Lisesi’ni gezdi. Metin Çelik, buradaki inceleme ziyaretinin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. 8 okul binası ile 1 spor salonu inşaatının tamamlandığını, bu yapıların 2019-2020 eğitim öğretim dönemi ile birlikte hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Metin Çelik, 5 okul binasında ise çalışmaların yılsonu gibi tamamlanacağını, bu yapılarında ikinci eğitim öğretim dönemi ile birlikte hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

“13 OKULUMUZUN MALİYETİ YAKLAŞIK 100 MİLYON TL”

Okulları inceleyen AK Parti Metin Çelik; “Bugün, yaklaşık iki yıl önce deprem testinden geçemediği için hemen karar alarak çocuklarımızı çıkarttığımız okulların yerine yeniden yapılanları geziyoruz. Çoğu merkezde olan bu okulları, 9 Eylül Pazartesi günü itibariyle; yeni eğitim-öğretim döneminin başladığı tarih itibari ile 8 adet okul, 1 adet spor salonu ve yemekhaneyi inşallah hizmete açmış olacağız. Bunun dışında 5 tane okulumuzu da bu yılsonuna kadar tamamlanıp, ikinci yarıyılına kadar devreye alınmış olacak. Böylece 13 okul, 1 spor salonu ve 1 yemekhaneyi bu eğitim-öğretim yılında hizmete açmış oluyoruz. Bu 13 okulumuzda 216 derslik, gayet modern ve geniş. Hem derslikler hem de okulun diğer alanları gayet geniş. Öğrencilerimizi eğitim altyapısı itibariyle uzun müddet rahat ettirecek okullarımızı devreye alıyoruz. Bu 13 okulumuzun maliyeti ise yaklaşık 100 milyon TL. Tabii bu süreç içerisinde biz, gerek sayın bakanımız ve bakan yardımcımızla, en sonda da Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu ileterek bu eğitim-öğretim yılına yetişmesi için çaba gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanımız ve bakan yardımcımız buraya ek ödenekler gönderdiler. Bunları sizlerle daha önce de paylaşmıştık. Böylece bu okullarımız devreye alındığında eğitim altyapımız çok iyi bir seviyeye gelmiş olacak. Bunun dışında, devam eden okullarımız da var. Bu okullarımızı da inşallah önümüzdeki süreçte devreye sokarak, Kastamonu’da uzun yıllar hizmet verecek okulları açmış olacağız. Tabii eğitim altyapısını tamamlamış olmakla her şey bitmiyor. Hedefimiz, eğitimdeki başarıyı da ilimizde en iyi seviyeye çıkarmak. Bundan sonra en büyük hedefimiz bu olacak. Başarı oranlarımızı biraz daha yükseltmek. Bunun için Milli Eğitim kurumumuz ve yetkililerimizle sıkı bir diyalog içerisinde olacağız. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza destekleri için, sayın bakanımıza ve bakan yardımcımıza çok teşekkür ediyorum. Sizler de yapılan bu çalışmaları toplumla paylaşmamız konusunda katkı veriyorsunuz. Bu sebeple sizlere de teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum” dedi.

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞINDA AÇILACAK OKULLAR

2019-2020 eğitim öğretim yılı başında 8 okul binası ile 1 Spor Salonu ve Yemekhane hizmete açılacak. Açılacak okullar Ali Fuat Darende İlkokulu 32 derslik olup maliyeti 12 milyon 335 bin TL, Merkez Ortaokulu 32 derslik olup maliyeti 12 milyon 467 bin TL, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 12 derslik olup maliyeti 2 milyon 979 bin TL, Kuzeykent İlkokulu 12 derslik olup maliyeti 3 milyon 579 bin TL, Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu 12 derslik olup maliyeti 5 milyon 795 bin TL, Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu 12 derslik olup maliyeti 4 milyon 180 bin TL, Pervaneoğlu Ali M.T.A.L. 12 derslik olup maliyeti 5 milyon 723 bin TL, Merkez Çok Programlı Anadolu Lisesi 8 derslik, 4 atölye olup maliyeti 4 milyon 28 bin TL, Devrekani Halime Celal Budak Ortaokulu Yemekhane ve Spor Salonu maliyeti 5 milyon 556 bin TL’dir.

YILSONUNDA AÇILMASI PLANLANAN OKULLAR

2019 yılı sonuna kadar 5 okul binasının bitirilerek hizmete açılması planlanmaktadır. Bu okullar Mustafa Kaya Anadolu Lisesi 24 derslik olup maliyeti 10 milyon 540 bin TL, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 24 derslik olup maliyeti 9 milyon 940 bin TL, Şehit Şerife Bacı Ortaokulu 20 derslik olup maliyeti 12 milyon 368 bin TL, Tosya Atatürk İlkokulu 8 derslik olup maliyeti 4 milyon TL,  Araç Yeşilova İlkokulu 8 derslik olup maliyeti 3 milyon 388 bin TL’dir.

2019 yılı sonunda toplam 13 okul binası ile 1 Spor Salonu ve Yemekhane hizmete açılmış olacak olup, ilimize toplam 216 derslik kazandırılacaktır. Tüm bu okulların, spor salonunun ve yemekhanenin toplam maliyeti 96 milyon 878 bin TL’dir.

İlgili Terimler :
TemaFabrika