Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

AK Kadınlar, Diyabete farkındalığı için yürüdü

15 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»AK Kadınlar, Diyabete farkındalığı için yürüdü
AK Kadınlar, Diyabete farkındalığı için yürüdü

AK Parti Kadın Kolları, 14 Kasım Diyabet Günü münasebetiyle Diyabet hastalığına dikkat çekmek için dün, İl Sağlık Müdürlüğü önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ta katılarak destek verirken, AK Parti Kadın Kolları da yürüyüşe yoğun ilgi gösterdi.

“HER 11 KİŞİDEN 1’İ DİYABET HASTASIDIR”

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrasında açıklamada bulunan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Eda Şen; “Diyabet, zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır. Her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır. 2 diyabetli yetişkinden 1’ine ise teşhis konulmamıştır. Diyabetli olduğunu bilmemektedir. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi komplikasyonlar görülmektedir. Bu ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığın korunması için dünyada diyabet farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır. Diyabetin verdiği zararların neler olduğunu mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için AK Parti Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilincini oluşturmasını diliyoruz” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika