Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Amatör spor tüm yönleriyle masaya yatırıldı

17 Haziran 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kastamonu»Amatör spor tüm yönleriyle masaya yatırıldı
Amatör spor tüm yönleriyle masaya yatırıldı

Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (ASKF) 2015-2016 sezonu amatör müsabakalarına değerlendirmek üzere Şerife Bacı Öğretmenevi’nde toplantı düzenledi. İftar yemeğinde bir araya gelen ASKF yönetim kurulu üyeleri, iftar organizasyonun ardından amatör spor faaliyetlerini değerlendirdi. Gelecek sezonlara ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu, eldeki projelerin takibatı konusunda fikir birliğine varıldı.

Görüşülen konular arasında en çarpıcı olanları ise ilçelerde maddi imkansızlıklardan dolayı lige katılamayan takımlar ve Kastamonu sporunun çehresini değiştirecek Akademi Ligleri’ne katılım konuları odu. Bu hususlarla ilgili fikir alışverişinde bulunarak hali hazırda olan projelerin geliştirilmesi sağlandı.

Toplantıya Kastamonu ASKF Genel Başkanı Adem Keloğlu, ASKF Genel Sekreteri Aydın Çağlar, Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Demirkapılı, Futbol İl Temsilcisi Serdar Badioğlu, TÜFAD Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Muharrem Özkalaycı, Örgütlenme Sekreteri Cemali Özsoy, Mali Sekreter Bülent Canbolat Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkı Tanç, Saha Komiserleri Derneği Başkanı Zafer Ayaz, İl Hakem Komitesi Başkanı Bilal Kunt katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı Futbol İl Temsilcisi Serdar Badioğlu gerçekleştirdi. Badioğlu 2015-2016 sezonuna ilişkin raporunu ASKF üyeleri ile paylaştı. 2015-2016 sezonunun başarılı bir şekilde tamamlandığını aktaran Badioğlu, gelecek sezon amatör liglere katılmayan takımların da gelecek sezon liglere katılması için gerekli çalışmaların ve projelerin yapılacağını söyledi.

FUTBOL İL TEMSİLCİSİ SERDAR BADİOĞLU:
“2015-2016 AMATÖR LİGLER SEZONU BAŞARI İLE TAMAMLANMIŞTIR”

Badioğlu amatör müsabakaların değerlendirmesini yaptığı konuşmasında; “2015-2016 Amatör ligler sezonu başarı ile tamamlanmıştır. Yıllarca Kastamonu sporuna hizmet etmiş rahmetli Reşat Yılmaz’ında ismini verdiğimiz Reşat Yılmaz 1’inci Amatör Ligi, U-13,14,15 ligleri bitimine kadar çok çekişmeli geçmiştir. Hatta 1’incinin belirlenmesi için U-14,15 grubunda play-off müsabakası oynatılmıştır. Reşat Yılmaz 1’inci Amatör Ligi’ni Tosyaspor, 2’nci Amatör Ligi’ni Cidespor, U-13 ligini, U-14 ligini, U-15 ligini Kastamonuspor 1966, U-16 ligini, U-17 ligini, U19 ligini Yolspor kulübü sezon sonu şampiyonlukla tamamlamışlardır. Şampiyon kulüplerimizi tebrik ederim ve başarılarının devamını dilerim. Liglere katılan diğer kulüplerimize de Kastamonu da spora verdikleri hizmetlerden ötürü ve çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korudukları, sosyal olmalarını sağladıkları için ne kadar da maddi sıkıntılar çekseler de spor yaptırmaya ve sporcu yetiştirmeye devam ettikleri için çok teşekkür ederim” dedi.

“ALT YAPININ MUHAKKAK OLMASI GEREKİR”
Konuşmasının devamında alt yapı vurgusu yapan Badioğlu; “Hangi kulübümüz olursa olsun alt yapılarının muhakkak olması gerekir. Kulüplerimizin en az U liglerine 3’er takımı olması gerekir ki kendi yağlarıyla kavrulmuş olurlar. Geçmişte olumsuz örneklerini gördük. Bu hatalara düşmemeleri için kulüplerimizle her toplandığımızda alt yapının önemi söylüyoruz.1’inci Amatör’de olup genç takımları olan kulüplerimizin her sezon ilk sıralarda olduğu görülüyor. Bu sezon içinde Fatih Terim’in de ilimize gelmesiyle başlatılan Milli Eğitim-TFF iş birliği içinde oluşan eğitim programının pilot bölge olarak ilimizde başlaması bir canlılık getirmiş, güzel çalışmalar yapılmakta ve özverili bir eğitim programı uygulanmaktadır. Emeği geçen her kişiye ve destek olan her kuruma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“AKADEMİ LİGİ ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÇOK FAYDALI OLACAKTIR”
Akademi Ligi’nin gerekliliğinin vurgulayan Badioğlu; “Bir önemli konuda Akademi Ligi’dir. Bazı kulüp yöneticileriyle görüşmelerimizde çoğunlukla yararlı görüş bildiren de oldu, az da olsa olumsuz bakan da oldu. Kesin bir şey var ki bu lige katılmadan sonucu göremeyeceğiz. Ben inanıyorum ki futbol açısından ve çocuklarımızın gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. Artık daha profesyonel düşünüp ileriye dönük doğru adımlarla sindire sindire ilerleyip çocuklarımızla kalıcı başarılar yakalamalıyız Kastamonuspor’un Akademi Ligi’ne katılma zamanında geldiğini düşünüyorum” dedi.

İL HAKEM KURULU BAŞKANI BİLAL KUNT
“NİCELİK VE NİTELİK OLARAK ÇOK SIKINTI ÇEKTİK”
Göreve geldiklerinde ilde görev yapan hakemlerin az olduğuna dikkat çeken İl Hakem Kurulu Başkanı Bilal Kunt, gerekli çalışmalarla sayıyı arttırdıklarını söyledi. Kunt konuşmasında; “Bu sezon en sakin ve birlikte olan bir Lig yaşadık. Geçen sene göreve geldiğimizde sadece 7 tane il hakemimiz vardı. Biz az sayıda olduğumuz için nicelik ve nitelik olarak çok sıkıntı çektik. Öyle zamanlar oldu ki maç günü Serdar beyle pazarlık edecek duruma geldik. Biz de geçen sen bir kurs açtık risk aldık. Bu arkadaşlarımızın büyük çoğunluğunu 2’nci Amatör Küme maçlarına yetiştirdik. Belli bir sayıya ulaştık. Bu sene yine bir kurs daha açarak yeni hakem arkadaşlarımızı yetiştireceğiz, buradan da arkadaşlarımızı kazanacağız.  Hakem hatası olacak mı tabii ki olacak. Ama en azından büyük hatalarla karşılaşacağımızı ummuyorum. Bizim için de bu sezon amatör maçlarımız sakin geçti. İnşallah hep böyle bol çekişmeli ve sportmenlikle geçtiği sezonlar yaşarız” ifadelerine yer verdi.

TÜFAD KASTAMONU ŞUBE BAŞKAN YARDIMCISI MUHARREM ÖZKALAYCI:
“İLÇELERİ TEK TEK GEZEREK BU İŞE EL ATMALARINI İSTEYECEĞİZ

TÜFAD Kastamonu Şubesi Başkan Yardımcısı Muharrem Özkalaycı, çoğu takımın 1 antrenörle farklı yaş gruplarını çalıştırdığını ve antrenörün bu noktada yetersiz kaldığını vurgulayarak, konuyla ilgili “İlimizde bu sene TFF Grassroots C antrenörlük kursu açıldı. Burada 30’a yakın arkadaşımız antrenörlük belgesi almayı başardı. Şu anda derneğimize kayıtlı 70 antrenör bulunmakta. Ama bunlar içerisinde saha içerisinde çalışan antrenör sayısı 25. Geriye kalan arkadaşlarımız görevlerini yapamıyorlar. Çünkü fırsat bulamıyorlar.  Bunun gerçekleşmesi için takım sayılarının artırılması gerekiyor. Baktığımız zaman kulüplerimizde 1 antrenör var ve bu antrenörümüz 3-4 grupla ilgileniyor. Bakıyor gruplara ama tam anlamıyla görevini yapamıyor. Hepsine yetişemiyor” dedi.

İlçelerdeki belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaparak takım çıkartmalarını isteyeceklerini söyleyen Özkalaycı; “Bazı ilçelerimizin takımı bile yok. Ama antrenörümüz var. Bizler bu ilçeleri tek tek gezerek belediyeler olsun sivil toplum kuruluşları olsun bu işe el atmalarını isteyeceğiz. Çalışmayan arkadaşların çok fazla bir ücret beklentisi yok. Para için değil görev yapmak için kendilerini de geliştirmeleri için kulüp arıyorlar. Belgesini alıp duruyor. Sahaya inmeden o belgede bir işe yaramıyor. Bu antrenör başka işler yapıyor. Kendi işini yapamıyor. Kulüp ve takımlara ihtiyacımız var” cümlelerini sarf etti.

ASKF YÖNETİM KURULU ÜYESİ CEMALİ ÖZSOY:
“İLİMİZDE GEÇMİŞ DÖNEMLERE GÖRE BELLİ BİR MESAFE ALINDI”
ASKF Yönetim Kurulu Üyesi ve örgütlenme sekreteri Cemali Özsoy da takım çıkartmayan ilçelere değindi. Özsoy konuşmasında; “İlk yönetime geldiğimizde benim bir projem vardı. Hatta dosya halinde hazırlanmış bir şekilde geldim.20 madde halinde bir brifing hazırlamıştım. Amatör spor kulüpleri olarak bizler ne yapabiliriz, ne yapmalıyız. Bunun neresinde olmalıyız, amacımız hedefimiz ne olmalı ve Kastamonu’da amatör sporu nasıl geliştirebiliriz anlamında bir toplantı ve bilgi paylaşımı yaptık. Aynı zamanda bunu anket hazırlamıştık. İlimizde amatör spor olarak geçmiş dönemlere göre belli bir mesafe alındı. Kastamonuspor 1966 başarılarıyla alt takımlara ağabeylik yaparak örnek teşkil ediyor ve onları da hırslandırıyorlar. Bilindiği gibi spor denilince ilk akla futbol geliyor. Yalnız bundan önceki sezonlarda yaklaşık 15 ilçemizin amatör takımı varken bugün en iddialı, heyecanlı maçların oynandığı Bozkurt yok, Küre’miz yok, Seydiler yok” dedi.

“BELEDİYE KANUNLARINDA AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE YARDIM YAPILACAĞININ AÇIK BİR MADDESİ BULUNUYOR”
“Taşköprü’de sporu seven yardım eden içinde olan bir belediye başkanı var” diyerek konuşmasını sürdüren Özsoy; “Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, yaz spor okullarında, futbolun U-11,12,13 ve 14 kategorilerinde, hentbol, basketbol, badminton, yüzme, teakwando ve kick-boks branşlarında faaliyet gösteren arkadaşlara sahip çıktı. Bunu da Belediye kanunlarında 14 maddesinde Amatör Spor Kulüplerine yardım yapılacağının açık bir maddesi bulunuyor. Maddi manevi destek yapar malzeme temin eder ve karşılaşmalarını düzenler der bu madde. Bizler bunu diğer ilçelerimize yaymak istiyoruz. Diğer belediyelerimize de bunu anlatmak yardımcı olmak istiyoruz. Diğer ilçelerimizden en azından bir branşta olsun bir takımları olmasını istiyoruz. Bu gerçekten de çok önemli. Bunun için gidip yalvaracağız. Bu daha bir başlangıç olacak. Arkasından çok iyi başarılar gelecek. Tüm il ve ilçe sahip çıkmaya başlayacak. Bunlar daha önce de konuşulabilirdi. Ama ilimizin amatör sporlarda ayağa kalkması başarılarının artması için biz Taşköprü Belediyesi olarak her konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Bize düşecek bir görevde gece-gündüz demeden her zaman varız” ifadelerini kullandı.

KASTAMONU ASKF GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ŞÜKRÜ DEMİRKAPILI
“ZİHNİYETLER DEĞİŞMEYE BAŞLADI”
Kastamonu ASKF Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Demirkapılı yaptığı konuşmasında takımların antrenörlere ve spora bakış açısının değiştiğini söyledi ve başarının buradan kaynaklandığını belirtti. Bu değişimlerin birkaç sene içinde değiştiğini söyleyen Demirkapılı; “Bir kaç sene içerisinde zihniyetler değişmeye başladı. Bir antrenörümüz 4 branşta hizmet veriyordu. Birkaç yıl içinde alt yapıya bakan hocalarımızdan tutunda üst liglerde Amatörde BAL’da olanlar da değişti. Önceden amatördeyken ne yapalım bir hocamız var hepsine koşturuyor her şeyiyle ilgileniyordu. Ama şimdi bakıyoruz Kastamonu’da ki kulüplerimize, hepsinin zihniyeti değişti. Gelişim sağladık. Başarılarımızda buradan gelmeye başladı. İlçelere en büyük örnek biz il takımları oluyoruz. Bizler gittiğimizde ya da görüştüğümüzde merkezde ne yaptılar nasıl yapıyorlar diyorlar ve ona göre takip ediyorlar” şeklinde konuştu.

“BELEDİYELERİN DESTEKLERİ ÇOK ÖNEMLİ”
Belediyelerin insanı farklı bir yaşama itecek çalışmalar yapması gerekliliğine değinen Demirkapılı; “Burada geçlerimiz çocuklarımızın spora teşriflerini artırmanın özellikle ailelerin katkısı için belediyelerin bu işe destekleri çok önemli. Çünkü bir aile bunu belediye ve belediye başkanı ilgileniyor deyince güven duygusu artacak. Aile çocuğunu destekleyecek, çocuk da aileleri katkıya davet ederek güven sağlayacak. Gönül rahatlığı aile için çok önemli. Belediyeler, insanlarımızı günü birlik yaşamdan kurtaracak proje geliştirmek zorunda. Bu da apaçık belli. Yol, asfalt, kaldırım, park, bahçe yapıyorlar. Ama insanları farklı bir yaşama itecek çalışmalar değil bunlar. İnsanları spora itmek kötülüklerden uzaklaştırmak gerekiyor” dedi.

KASTAMONU ASKF MALİ SEKRETER BÜLENT CANBOLAT
“SPORCULAR YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Kastamonu ASKF’deki görevinin yanı sıra ASKF’de de görevli olan Bülent Canbolat, yaptığı değerlendirme konuşmasında; “Bizler Karayolları Yolspor olarak 1986 yılından beri spor faaliyetlerine devam ediyoruz. Bu seneki hedefimiz her senekinden biraz daha fazla olacak.
Şu an futbol branşında yaz okulumuzu açtık. 75’e yakın sporcumuz var. Her birini evlerinden alıp evlerine teslim bırakıyoruz. Bütün kategorilerde 11 den büyük 19’a kadar sporcularımızı yetiştiriyoruz ve takım kuruyoruz. Yaş sınırımız 20 üzerinde olmamak şartıyla amatör sporcular yetiştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Kulüp branş faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Canbolat; “Eskisi gibi basketbola sporcu gelmiyor. Bu sezon miniklerde, büyüklerde gruplar yaptık. Futbolda bu sene 3 tane şampiyonluğa gittik. Basketbolda da 1 tane şampiyonluğa katıldık Türkiye genelinde. Gittiklerimiz gruplarda penaltılardan elendik. Bir üst turu kaçırdık. Bu sezon en önemlisi her karşılaşmamızda ve diğer kulüplerimizin karşılaşmalarında hakemlerimizden hiç sıkıntı yaşamadık. Gayet başarılı karşılaşmaları yönettiler. Her şeyiyle dört dörtlük maçlar yönettiler. Hepsine emek veren yetiştiren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KASTAMONU ASKF GENEL SEKRETERİ AYDIN ÇAĞLAR:
“AKADEMİ LİGİNİN KURULMASI ÇOK ÖNEM ARZ EDİYOR”
Kulüplerin okullardan farklı olduğu noktalara değinmekle başlayan Kastamonu ASKF Genel Sekreteri Aydın Çağlar; “Kulüplerimizde bizim tek yapacağımız iş sağlıklı bir yapılanmadır. Kulüplerin okullardan farkı vardır. Okulda öğrencilere beden eğitimi öğretmeniyle spor yaptırılır. Kulüpte ise gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yaparak devamlılık sağlamak zorunludur. 4 tane hoca bir takıma baktığı zaman 1 ay biriyle çalış bırak, diğer ay biriyle aynı şekilde olursa kulüplerin sağlığından bahsedilemez” dedi.

 

“KASTAMONU FUTBOLUN LOKOMOTİFİ OLACAKTIR”
Akademi Ligi vurgusu yapan Çağlar; “Akademi liginin kurulması çok çok önem arz ediyor. Kurulursa Kastamonu futbolun lokomotifi olacaktır. Bu anlamda bir veli bir aile çocuğuna değer verildiğini başarılı bir konumda olduğunu somut olarak görmek istiyor. Gördüğünde de destek ve teşvik kendi kendine geliyor. Hedef görüyor. İlimizin 2’nci Lig’de olan bilinen başarılı sezonlar geçiren Kastamonuspor 1966’sı var. Buraya oyuncu yetiştiren kulüpler ligler olduğunun görüntüsünü göstermekten geçiyor. Buda alt yapılara gelen sporcu sayısını fazlasıyla artıracaktır. Bu konuda ciddi anlamada birlik beraberlik içinde başarmak zorundayız” cümlelerini kullandı.

KASTAMONU ASKF GENEL BAŞKANI ADEM KELOĞLU:
“İLÇELERİMİZDE SPORUN BAŞLATILMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”
Kastamonu ASKF Genel Başkanı Adem Keloğlu, toplantı boyunca üzerinde durulan konularla ilgili derleyici bir konuşma gerçekleştirdi. Üzerinde sıkça konuşulan akademi ligi ve ilçelerin takım çıkaramama sorunlarına değinen Keloğlu, projelerini paylaştı.

Adem Keloğlu yaptığı konuşmasında; “Bayramdan sonra oluşturacağımız komiteler ile özellikle faaliyeti olmayan ilçelerden başlayarak; ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile bire bir görüşerek o ilçemizde sportif faaliyetlerin başlatılması için gerekli olan şartları ASKF olarak yapacağımızı beyan ederek,  buralarda sporun başlatılması için girişimlerde bulunacağız. Eminim ki 2’nci Amatör Küme’de seneye en az 3-4 takımımızın daha katılımını sağlayacağız. Bununla ilgili Genel Başkanımız Ali Düşmez’den söz aldık. Kendisi de bize malzeme yardımında bulunabileceğini söyledi. Her ne olursa olsun kulüplerimizin paraya ihtiyacı var. Bu da çok bir para değil” dedi.

AMATÖRE SPONSOR GELİYOR
Kulüplerin devamlığını sağlaması için maddiyata ihtiyaç duyulduğunu aktaran Keloğlu; “Bunu da bir şekilde sağlamaya çalışacağız. Bu sene lige Reşat Yılmaz Amatör Küme ismini vermiştik. Seneye ise bir isim sponsoru bulacağız. Birkaç adresle görüşme yaptık. Kulüplerimize katıldıkları yaş kategorilerine göre paylarına ne düşüyor ise onları dağıtacağız. Sponsorluk yapıldıktan sonra bu paranın dağıtımını yapacağız. Öte yandan ilçelerde müsabakalara katılım göstermeyen kulüplerimizin dertlerini öğreneceğiz. Eğer temel sorun çalıştırıcı ise TÜFAD’dan bu konuda yardım isteyeceğiz. İlçelerde bir takım kursak haftada 2-3 gün faaliyet yaptırsak o etkinliğin geri dönüşünü almış olacağız. İlçelerde bunun bilincini aşılamaya  çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Projelerini açıklamaya devam eden Keloğlu; “Amatör takımlarımızın formalarında reklam taşımaları için ilçelerde girişimler başlatacağız. Görüştüğümüz isimler isim hakkını alırlarsa statlara bu firmaların isim hakkının reklamlarını vereceğiz. Bu konularda da belediyelerin destekleri özellikle amatör spor dallarında devam etmeli. Spor için çalışıyoruz,  spor için varız, sporu geliştirmeye çalışıyoruz. Kastamonu’da sporun gelişmesi hepimizin en büyük temennisi” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika