Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Ben 2015 Kasım da aktif siyaseti noktaladım”

15 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Ben 2015 Kasım da aktif siyaseti noktaladım”
“Ben 2015 Kasım da aktif siyaseti noktaladım”

ESKİ DEVLET BAKANI MURAT BAŞESGİOĞLU;

Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu dün, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti İGM üyeleri de yer aldı.

“SİYASETİN İNSANA YÜKLEDİĞİ BAZI SORUMLULUKLAR VAR”

Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, gerçekleştirdiği ziyarette açıklamalarda bulunarak; “Bir süredir düşündüğüm bir ziyaretti. Zaman ayırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Çok uzun yıllar siyasi hayatta bulunmuş bir Kastamonuluyum. Bunca yıllık siyasetin insana yüklediği bazı sorumluluklar var. Edindiğimiz tecrübeleri, bilgi ve birikimleri Meclis’in değerli başkan ve üyelerine aktarmak gibi bir sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. İl Genel Meclisi neticede bir yerel parlamentodur. Kastamonu’nun siyasetine ve kalkınmasına en vakıf arkadaşlarımız buradadır. Her biri ilçelerinden seçilerek gelmiştir. Onun için görüşlerimi ve Kastamonu’nun geleceğine dair fikirlerimi zaman el verdiği ölçüde aktarmak istiyorum” dedi.

“KASTAMONU TARİH ŞUURUNUN YENİ NESİLLERE AKTARILMASI GEREKİYOR”

Üzerinde durmak istediği 2 farklı konu olduğunu söyleyen eski Bakan Başesgioğlu; “Birincisi Kastamonu kültürel kimliğinin devamı ve ihya edilmesi. Kastamonu tarih şuurunun yeni nesillere aktarılması gerekiyor. Herkesin de bildiği gibi 7 bin yıllık bir tarihi mirasın üzerinde oturuyoruz. Bunun güncellenmesi lazım. Yeni nesillere aktarılması lazım. Bununla somutlaşmış iki proje var. Birincisi İnebolu’dan başlayan ve Ankara Polatlı’ya kadar giden İstiklal Yolu var. Bu bizim Kastamonu kültürel kimliğini ve bilincini simgeleyen kültür rotasıdır. Bir diğeri ise Hanönü’nden başlayıp bence İstanbul’a kadar uzanan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri’nin çizmiş olduğu rotadır. Bunların etrafını doldurmak Kastamonu’nun kültürel kimliği için çok önemli” ifadelerini kullandı.

“YOL YAPMAK YETMİYOR”

Diğer kalkınma konusunun ise kırsal kalkınma olduğuna vurgulayan Başesgioğlu; “Kastamonu bilindiği gibi 20 ilçesi, bin 55 köy ve 3 bin 650’ye yakın yerleşim yerinden oluşuyor. Nüfusunun 140 bin civarı da köylerde yaşıyor. Dolayısıyla bu kadar dağınık idari yapılanmanın sürdürülebilir olduğuna inanmıyorum, daha doğrusu katılmıyorum. Bu hepimizin yıllardır dile getirdiği bir konu. Kastamonu uzun vadede mutlaka bu dağınık idari yapılanmayı disipline etmek zorunda. Bunun ciddi bir şekilde konuşulması lazım. Mesela 16 yıldır KÖYDES projesinden ilimize 306 milyon liralık bir para gönderilmiş. Bu büyük bir para. Yol yapmak yetmiyor. Yolu korumak da önemli. Kastamonu’da kırsal kalkınma noktasında bu dağınık yerleri birleştirecek projeye ihtiyaç var. Bu bilime dayanan ve bu bölgelerde yaşayan vatandaşların rızasına dayanan bir şey. İnce ince düşünüp projelendirmek lazım. Köylerimizde kimse kalmıyor. Bu şekilde devam ederse de tamamen boşalacak. Ancak bir toplulaştırma olursa, ekonomik aktivite başlayacak ve dolayısıyla o nüfusu orada tutma imkanımız olacak. Bunlarla ilgili arkadaşlarımızla konuşup önerilerini de dinleyeceğim. Ziyaretimizin ana sebebi bu. Kastamonu meselesi üzerine sohbet etmek istedik” şeklinde konuştu.

“BEN 2015 KASIM’INDA AKTİF SİYASETİ NOKTALADIM”

Yerel seçimlere değinerek sözlerine devam eden Başegioğlu; “Yerel seçimlere yönelik adaylık konusunda hiçbir talebim yok. Hiçbir beklentim de yok. Yazanlara, çizenlere beni layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Benim şahsi kanaatim bu. Ben 2015 Kasım’ında aktif siyaseti noktaladım. O günden bugüne kararımda değişiklik yok. Böyle de sürdürmek istiyorum. Siyasetin dışında yapacak çok şey var” dedi.

“KAYNAKLARIMIZI DOĞRU KULLANAMADIĞIMIZ DÜŞÜNCESİNDEYİZ”

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı ise; “Kastamonu yaptığınız hizmetlerden her zaman gurur duyuyor. Şehrimize yapacağınız katkı ve desteği de merakla bekliyoruz. Sürekli eskiyen yollar, bozulan su tesisatlarını onarmaktan bizlerde yorulduk. Kaynaklarımızı doğru kullanamadığımız düşüncesindeyiz. Bu ziyaretinizle Kastamonu kültürüne sahip çıkmak noktasında güzel adımlar atar ve kırsal kalkınmada da belli bir noktaya inşallah geliriz” diye konuştu.

“BU İKİ ÖNERİNİZ KASTAMONU’NUN GELECEĞİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ”

AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, ziyaretten dolayı teşekkürlerini sunarak; “Buraya gelmekle bizleri şereflendirdiniz. Geçmişte siyasi hayatınızda Kastamonu’ya büyük hizmetlerinizi gördük. Grubum adına söylüyorum ki; bu iki öneriniz Kastamonu’nun geleceği adına çok önemli. Eğer bu köylerde yaşayan vatandaşları bir araya getirebilirsek ve kültürel manada bahsettiğiniz konuları hayata geçirebilirsek Kastamonu için çok faydalı olacaktır” dedi.

Son olarak söz alan CHP Abana İGM üyesi Hasan Tığlı; “Önerileriniz gerçekten dikkate alınması gereken konular. Rahmetli Bülent Ecevit’in köy kent projesini hatırladım. Eğer bu çalışmaları gerçekleştirirsek Kastamonu için çok yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika