Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu2°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8033 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Beşik belemesi sahnelendi

23 Nisan 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Beşik belemesi sahnelendi
Beşik belemesi sahnelendi

Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Yazma Eserler Kütüphanesi’nde Bana Ninni Söyle etkinliği düzenlendi.
Yazma Eserler Kütüphanesi’nde düzenlenen programda kadınlar, temsili olarak beşiğe konulan oyuncak bebeğin beşik belemesini (kundaklama) yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak görev yapan Sema Dizdaroğlu; kundaklama hakkında bilgi vererek; “Bugün temsili olarak beşik beleme ninnisi yapıldı. Kastamonu yöresinde çocuğun kırkı çıktıktan sonra eş dosta duyuru maksadıyla yapılan bir etkinlik. Çocuk beşiğe belenir, eş dost çağrılır, ninniler, ilahiler söylenir, sonra da dua edilir. Bu kültür başka illerde yoktur. Ninnilerimizde Kastamonu yöresine aittir. Bu geleneği araştırma sonucu yaşlılardan öğrendik. Beşik belemesi esnasında yapılan her şeyin bir anlamı var. Mesela beşiğin içinde balta üç kez çevrilir. Bunun amacı çocuğun baltadan keskin, sözünün de demirden ağır olarak dinlenilir olması içindir. Ayrıca yumurta yuvarlanır. Bu da çocuğun yumurta gibi, parlak ve güzel olması içindir. Ardından bebek beşiğe yatırılır, ilahiler ve ninniler okunur ardından dua edilir” dedi.
BEŞİK BELEMESİ
Temsili olarak beşik belemesi yapan kadınlar, zil eşliğinde ve ninniler söyleyerek bebekle birlikte beşiğin olduğu odaya girdiler. Ardından beşikte 3 kere balta çevrilerek, ‘Bebeğimiz mi ağır, balta mı ağır?’ şeklinde geleneksel sözler söylendi. Sonra balta yerde sürülerek, hızlı bir şekilde odadan çıkartıldı. Devamında çocuğun güzel ve parlak olması için beşikte 3 kere yumurta yuvarlandı. En son olarak, beşiğin başında toplanan kadınlar tarafından ninniler söylenerek, dualar edildi.
Programa Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, bazı kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Protokol tarafından programda emeği geçen kadınlara hediye takdimi yapıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika