Dolar : Alış : 6.8432 / Satış : 6.8555
Euro : Alış : 7.6774 / Satış : 7.6912
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Bizim ana adımız vatandır, baba adımız da devlettir”

14 Ekim 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Bizim ana adımız vatandır, baba adımız da devlettir”
“Bizim ana adımız vatandır, baba adımız da devlettir”

BELEDİYE BAŞKANI RAHMİ GALİP VİDİNLİOĞLU;


Ülke genelinde her şehirde tertip edilen ve bu kapsamda 49’uncusu ilimizde düzenlenen Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’nin açılışı hafta sonunda Belediye Başkanlığı giriş katında gerçekleştirildi.

Serginin açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Nuray Çolak, İsmail Hakkı Özcebeci şehit aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“BİZ VATANIMIZI ÇOK SEVİYORUZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergi Sorumlusu Menderes Kılıçarslan; “Eşimle birlikte gönüllü olarak bu işi yapıyoruz. 16’ncı ayımızda 49’uncu sergimiz. Hafta sonlarında tamamen doluyuz. Yoğun bir program yaşıyoruz. Ailelerimizin bize çok büyük destekleri var, çok büyük duaları var, çok büyük güvenleri var. Biz bu güveni kazandık. Biz vatanımızı çok seviyoruz. Bu salonda 215 tane şehit ve devlet büyüklerinin emanetleri var. Bunların tamamı ailelerden kendi rızalarıyla alınma. Hiçbir şehidimizi ayırmadık. Kim gönderdiyse, biz teslim aldık. Şu ana kadar sergimizi 3 milyon 800 bin kişi ziyaret etmiş durumda. Nasip olursa Şanlıurfa Valiliği’nde bize müze açılıyor. Ekim ayının sonunda teslim edilecek bize. Bize ailelerimiz 2’şer ya da 3’er kıyafet gönderdiler. Elimizden geldikçe biz ailelerimizi mahcup etmiyoruz. Belediyelerle ve kamu kurumları ile çalışıyoruz. Belediyeler bunu çok güzel yapıyor. Biz onlara müteşekkiriz. Serginin emeği geçen Galip Başkanımız çok sevilen bir insan. Sergiyi gerçekleştirmekteki amacımız genç nesillere milli bilinç kazandırmak istiyoruz ve şehitlerimizi unutturmamak. Herhangi bir siyasi partiye bağlılığımız yok. Şehidin partisi olmaz. Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bu sergimiz birleştirici oldu. Amacımız ortak, acımız ortak, bizim gayemiz şehitlerimizi unutturmamak” dedi.

Şehit Polis Özel Harekât Memuru Murat Yatarkalkmaz’ın babası Hamza Yatarkalkmaz ise; “Bize imkanı sunan sayın Belediye Başkanımıza, sayın Valimize, sayın komutanımıza ve değerli Menderes kardeşimize teşekkür ediyorum. Şehitleri unutturmamak için bu sergiyi düzenliyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

“BENİM ŞEHRİMDE BİZE BU İMKANI SUNMADILAR”

Sergi öncesi duygularını ifade eden Sinoplu Şehit Uzman Çavuş Sadık Aparangil’in babası Recep Aparangil; “Şehitlerimizin emanetlerini yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum. Sayın Belediye Başkanımız Galip beyi alnından öpmek istiyorum. Benim şehrimde bize bu imkanı sunmadılar. Bize bu imkanı sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZİM ANA ADIMIZ VATANDIR, BABA ADIMIZ DA DEVLETTİR”

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu serginin açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında; “Böyle bir sergiye vesile olmaktan dolayı çok mutluyum. Aynı zaman da çok da doluyum. Böyle anlamlı bir günde kelimeler de boğazıma diziliyor. Suriye’ye harekâtın hemen akabinde böyle bir serginin açılması bir yandan mutluluk bir yandan hüzün kaynağı oldu. Bir taraftan gelen şehit haberlerimiz var. Bir taraftan da tüm Dünya’ya Türk’ün önünde durulamayacağının gösterilmesi var. Bu açıdan bugünü de ayrıca anlamlı buluyorum. Bizim ana adımız vatandır, baba adımız da devlettir. Dünya’nın en eski düzenli ordusuna sahibiz. Üç beş tane çapulcuya da biz ne memleketi bırakırız ne de üç beş tane çapulcunun bizi dizayn etmesine müsaade veririz. Dedim ya, Mete Han’dan beri düzenli ordunun sahibiyiz. Benim ilk okuduğum romanlardan bir tanesi Atsız Ata’nın Bozkurtları idi. ‘Elini çöz’ diye emir verdiğinde, ipi bırakıp altındakilerle beraber uçmağa varanların Cemile Türk Milleti denir bize. ‘Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Bu işin sonunda şehadet var dediğinde, ‘Komutanım hakkım helal olsun, sen de hakkını helal et’ diyen Ömer Halisdemir’in mensubu olduğu milletin mensuplarıyız. Onun için kelimeler boğazımda düğümleniyor. Ama şunun bilinmesini isterim ki biz dünya durdukça var olacağız. Yeter ki üç beş tane oyun kurucunun oyunlarına gelmeyelim” diye konuştu.

“CENAB-I ALLAH ORDUMUZU MUZAFFER EYLESİN”

Birlikteliğin önemine vurgu yapan Vidinlioğlu; “Herkesin kökeni olabilir fakat Cemile Mecmuasına Türk Milleti denir. Türk Milleti’nin Anadolu’ya gelmesi çok eski. Hatta Malazgirt’ten de eski. Önce Alperen Gaziler gelirler. Arkasından ordu gelir. 1071 ordunun geldiği tarihtir. Ondan çok öncesinde Anadolu’da Kayseri’de medreseler var. Aynı şekilde yine tarımla hayvancılıkla uğraşan Alperen Gaziler var. Ben bundan yıllar önce 1993’te Kazakistan’a gitmiştim ve çok da merak ediyordum. Koskoca Sovyetler Birliği’nde bu kadar etnik topluluk bir arada oluyor da bunlar nasıl isyan etmiyorlar diye. Orada şunu gördüm. Kazakistan çok kozmopolit bir yer. Nüfusun yüzde 40’ında Kazaklar var. Yüzde 40’ında Ruslar var. Geri kalan yüzde 20’de ne ararsanız var. Almatı’da, başkentinde, gördüğüm şey şu oldu: 3 bin 5 bin kişilik gruplara birer kimlik vermişler. Bu kimlikler neticesinde bir süre sonra o kimlikler gerçekten onlar için birer kimlik olmuş. Hiç kimse kimseyle bir araya gelmiyor. Beni akil adamlar için çağırdıklarında heyet başkanına bunu dile getirmiştim. Demiştim ki; ‘Biz birlikte Türk Milleti’yiz’. Bu etnik topluluklar üzerinden yürüsek bu işin sonu kötü. Herkes kimliği üzerinden bir şeyler yapmaya kalkarsa bu işin altından kalkamayız. Darmaduman oluruz. Bizi bir araya getiren ortak paydalar üzerinden hareket edersek biz çok daha kavi, çok daha güçlü oluruz. Allah’a çok şükür bugün o günlere doğru yol aldığımız gündür. Cenab-ı Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. Hepimize güç kuvvet versin. Sergimiz de hayırlara vesile olsun” ifadelerini kullandı.

“ONLARIN ESERLERİ BİZLER İÇİN OLDUKÇA KIYMETLİDİR”

Vali Yaşar Karadeniz, Türkiye’nin dünyanın en güzel yerinde olduğuna vurgu yaparak; “Bu durumundan dolayı önem arz ediyor. Dünyanın gözünün olduğu bir bölge. Böyle kıymetli bir yerde yaşamanın da zorlukları var. Aslında bizler o zorlukları yaşıyoruz ama bu millet o kadar büyük bir millet ki bütün bu zorlukları bir bir aşarak yoluna devam etmesini bilmiş ve bundan sonra da devam edecektir. Şehitlerimizin bizlere bıraktıkları emanetler bu yolculuğun birer belgesidir. Bizlere en azından onların yaşadıklarını anlatması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından kıymetlidir. Tarih dediğimiz birimi oluşturan devletlerarası ilişkilerde devlet büyüklerimizin aldığı rol hiç yadsınamaz bir geçektir. Onların eserleri bizler için oldukça kıymetlidir. Terörle mücadelede Kıbrıs’ta ve son olarak 15 Temmuz Darbe girişiminde milletimizin ortaya koymuş olduğu fedakârlık bugün Barış Pınarı Harekâtıyla da Suriye’de devam etmektedir. Bu milletin büyüklüğünün bir ölçüdür ki bu harekâtı sadece bizim askerlerimiz değil aynı zamanda bizimle beraber olan Suriyeli kardeşlerimizde katılmaktadırlar. Orada oluşturulması gereken koridor barış koridoru ben eminim Türkiye’nin güvenliği açısından oldukça önem arz edecektir. Hepimizin bilmesi gereken gerçek şudur ki sadece Türkiye’nin içinden sağlayabileceğimiz bir güvenlik değildir. Türkiye’nin güvenliği Türkiye’nin çevresindeki ülkelerle beraber sağlanabilecek bir husustur ve bizimde mücadelemizi bu ölçülerde sürdürmemiz gerekiyordu bugün işte bunu yapıyoruz eğer biz oralardaki bataklığı kurutursak Türkiye’nin içini de tam olarak güvence altına almış olacağız. Bu vesile ile ben orada Suriye’de bu mücadeleyi veren kahraman askerlerimize dualar ediyorum, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum sergimizin de ilimize ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT AİLELERİNE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Şehit Uzman Çavuş Sadık Aparangil’in babası Recep Aparangil, Şehit Polis Özel Harekât Memuru Murat Yatarkalkmaz’ın babası Hamza Yatarkalkmaz ve Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergi Sorumlusu Menderes Kılıçarslan’a plaketleri Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu tarafından takdim edildi.

Plaket takdiminin ardından protokol üyeleri ve şehit aileleri tarafından sergi açılışı gerçekleştirildi ve Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi gezildi. Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi 18 Ekim Cuma Günü’ne kadar ziyaretçilere açık olacak.

İlgili Terimler :
TemaFabrika