Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Bizim için Cumhuriyet İstiklal Yolu demektir”

30 Ekim 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Bizim için Cumhuriyet İstiklal Yolu demektir”
“Bizim için Cumhuriyet İstiklal Yolu demektir”

CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI;


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim-İş tarafından dün Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Çelenklerin anıta sunulmasının ardından katılımcılara hitap eden Eğitim-İş Başkanı Ahmet Tevfik Bal; “Cumhuriyetimizin 96’ncı yılını büyük bir bayram havasında kutluyoruz. Cumhuriyet Bayramı Türk Milletine kutlu olsun. Cumhuriyetimiz bundan 96 yıl önce ilan edildi. İlan edilişi, dünyada emperyalizme karşı yürütülen ilk savaşın, ilk zaferin sonucu oldu. Bu mücadelede sadece emperyalizme karşı değil, aynı zamanda artık çürümüş, çökmüş ve ortaçağ gericiliği haline gelmiş, emperyalizmle işbirliği yapan saltanatçı direnişçilere karşı da yapıldı. Cumhuriyet hem emperyalizme hem de saltanatçı gericiliğe karşı yürütülen mücadelenin doğan sonucudur. Türk tarihinin en büyük devrimidir. Dünya tarihinin sayılı devrimlerinden birisidir. Sadece yönetim şeklini değiştirmekle kalmamış, bir toplumu yeni baştan inşa etmiştir. Ümmet toplumu yerine, ulus toplumunu, kul reaya yerine eşit, özgür, fikri hür, vicdanı hür yurttaşları getirmiştir. Modern hukuku getirmiştir. Kadın-erkek eşitliğini getirmiştir. Safsata yerine bilimsel, akılcı düşünceyi getirmiştir. Herkese bilimsel, parasız, laik eğitim hakkını getirmiştir. Ekonomi de Türkiye Avrupalı emperyalistlerin sömürgesi olmaktan çıkarak, kendisi üreten, sanayileşmiş, tarımda kendisine yeterli bir ülke haline gelmiştir. Üreten bir Türkiye olmuştur. Kültürümüzde, zihnimizde büyük bir değişiklik meydana gelmiştir. Bugün geldiğimiz noktada Atatürk’ün, Cumhuriyeti kuranların mirasına zarar geldiğini görüyoruz. Cumhuriyete karşı olan artık açıkça Cumhuriyet düşmanlığı yapmak yerine, Cumhuriyete sahip çıkar gibi yaparak içini boşaltıyorlar. Fakat bizlere de düşen görevler var. Bizlerde Atatürk’ün ideallerini, çağdaş Türkiye hedefini iyi kavrayıp, bu hedeflerin gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz. Sizlerle birlikte Atatürk’ün hayal ettiği Türkiye’yi kuracağız” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise; “Türkiye Cumhuriyeti’nin başı dik yurttaşları olarak, var olmaya ve var etmeye, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Cumhuriyet’in ilanının 96’ncı yıldönümünde ileri görüşlülüğü, cesareti, ulusların kaderini değiştirecek kararlı adımları ve dünyaya örnek liderliğiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle anıyoruz. Bizler Cumhuriyetin emanetçileriyiz. Bağımsızlık ateşinin yakıldığı, aydınlanma devriminin başladığı günden bugüne Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sarsmaya, yönetim şeklini değiştirmeye, ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Hukukun üstünlüğü yerine, üstünlerin hukukunu kurmaya çalışanlara inat emanetimize güçlü bir şekilde sahip çıkıyoruz. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden Cumhuriyetimizin ilelebet bekçileriyiz. Cumhuriyet rejiminden rahatsızlıklarını gizlemeyenlerin, halkımızın sınırlarını zorlamak, yeni bir gelecek inşa etmeye teşebbüs etmek, devlet gelenek ve işleyişini yok saymak gafletine düştüğü bu dönemlerde haklı itirazımızı yüksek sesle hep birlikte haykırıyoruz. Ülkemizi sürükledikleri uçuruma, dünya ülkeleri arasında saygınlığımızı düşürmelerine, her türlü fırsatçılıklarına karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin korucu yurttaşları olarak Cumhuriyetimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“BİZİM İÇİN CUMHURİYET BİZ OLABİLMEK DEMEKTİR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak; “Biz Kastamonulular için Cumhuriyet demek, bundan 100 yıl önce 10 Aralık 1919’da Kız Meslek Lisesi’nin bahçesinde yükselen kadınların sesi demektir. Bizim için Cumhuriyet İstiklal Yolu demektir, İnebolu demektir, Şerife Bacı demektir, Kastamonu demektir. Bizim için Cumhuriyet eğitimde fırsat eşitliği demektir, yoksul çocukların okuyabilmesi, bilim insanı olabilmesi, sanatçı olabilmesi, doktor olabilmesi, mühendis olabilmesi demektir. Bizim için Cumhuriyet, kadınların ve erkeklerin tam hak eşitliği demektir. Bizim için Cumhuriyet, cemaatlere, tarikatlara bağlılık değil, özgür yurttaşlara olabilmek demektir. Bizim için Cumhuriyet, liyakat demektir, ehliyet demektir. Bizim için Cumhuriyet, dünde takılı kalmamak, dünü kavramak, yarını eşit yurttaşlar olarak birlikte kurabilmek demektir. Bizim için Cumhuriyet, bütün farklılıkları ile birlikte, bütün kültürleri, bütün kimlikleri ile birlikte aynı Anadolu gibi birlikte yaşamak, birlikte yaşama umudu demektir. Bizim için Cumhuriyet biz olabilmek demektir. Onun için çocuklarımızın hayalleri var olduğu sürece, bu mücadeleyi yükselteceğimizden hiç kimsenin kuşku duymaması gerekir. Bugün Cumhuriyete inanlar, demokrasiye inanlar bir adım öne çıkmalı ve bu mücadeleyi kesintisiz bir şekilde sürdürmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleşen hatıra fotoğrafı çekimiyle program son buldu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika