Dolar : Alış : 5.7987 / Satış : 5.8092
Euro : Alış : 6.4218 / Satış : 6.4333
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu7°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7853 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Zargana Çayı’nı inceledi

18 Temmuz 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Zargana Çayı’nı inceledi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Zargana Çayı’nı inceledi


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, dün İnebolu’yu ziyaret ederek, Zargana Çayı’nda incelemelerde bulundu. Akabinde CHP İl Başkanlığı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Karaca, Zargana Çayı’ndaki kirliliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasında CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar ve partililer yer aldı.

Toplantının açılışını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Bizler Kastamonu’nun her sorunu için ter dökeceğimizi söylemiştik. Bu nedenle bugün aramızda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Gülizar Biçer Karaca var. Sabahleyin İnebolu’yu, Özlüce’yi ve Zargana’yı ziyaret ettik” diyerek bilgi verdi.

“DOĞAMIZA VE ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı’da Gülizar Biçer Karaca’ya Kastamonu’ya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederek; “İnebolu Zargana Çayı’nı ziyaret ettik. Zargana Çayı’ndaki kirlilikten etkilenen yaklaşık 10 tane köy var. Bu köylerden Özlüce’yi, Çaykıyı’yı, Güneşli’yi ve Akçayı ziyaret ettik. Orada köylülerimizle, muhtarlarımızla sohbet ettik. Zargana Çayı’ndaki kirlilik hakkında bilgi aldık. Köylülerin yürütmekte olduğu bir çevre mücadelesi var. Buna nasıl katkı verebileceğimizi konuştuk. Uzun süredir bu kirlilikle ilgili devlet kurumlarıyla yapılan yazışmalar var. Bundan sonra Sayın Genel Başkan Yardımcımızın önderliğinde bu konuyu ciddiyetle ele alıp sürecin takipçisi olacağız. Doğamıza ve çevremize sahip çıkacağız. Bununla ilgili her türlü girişimde bulunacağız” dedi.

“HASAN BALTACI İLE BİRLİKTE KONUYU MECLİS’TE GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaklaşık 1 ay önce CHP Genel Merkezi’ne İnebolu’dan Zargana Çayı’ndaki kirlilikle ilgili bilgilerin ve belgelerin gönderildiğini vurgulayarak; “CHP olarak bizden bu konuda duyarlı olmamız ve girişimde bulunmamız için talep geldi. Bunun üzerine CHP Doğa Haklarından Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı olarak değerli İl Başkanım ve Milletvekilimle irtibata geçtim. Bugün Zargana Çayı’ndaki kirliliği, şikayetleri yerinde incelemek, bunun nedenlerini incelemek, oradaki köylerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetleri hem yerinde görmek hem de vatandaşlarımızın şikayetlerini ve taleplerini bizzat dinlemek için Kastamonu’ya geldik. Özlüce köyü, Çaykıyı, Güneşli ve Akçay köylerimizde köylülerimizle görüştük. Çok uzun yıllar geçmesine rağmen bu sorunun çözülememiş olmasından dolayı vatandaşlarımızın yakınmalarını dinledik. Bizlerde neler yapabileceğimizi, köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte Zargana Çayı’nı eski günlerine kavuşabilmesi için nasıl bir mücadele yöntemi geliştirilmesi gerektiğini paylaştık. Bunun akabinde Sayın Milletvekilimiz Hasan Baltacı ile birlikte konuyu Meclis’te gündeme getireceğiz. Ulusal basına bu konuyu taşıyacağız. Arkasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaatlarımızla bu çaydaki kirliliğin sebepleriyle ile ilgili bir tespit yapılmasını isteyeceğiz. Kirliliğin kaynağını vatandaşlarımız bize iletti. Fakat bunun hukuki tespiti bakımından bir çalışma yürüteceğiz. Vatandaşların bizle yaptığı paylaşıma göre bir firmaya ait orada bulunan atık havuzundan kaynaklanan, özellikle yağışın bol olduğu dönemlerde Zargana Çayı’ndaki su debisinin yükseldiği dönemlerde atık havuzundaki zehirli suyun çaya boşaltılmasından kaynaklı bir kirliliğin ve doğa felaketinin yaşandığını bize ilettiler. Bizde bu çaydan numuneler alarak, kirliliğin sebeplerini ortaya çıkaracağız” şeklinde konuştu.

“KÖYLERDEKİ VATANDAŞLARIMIZLA MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Zargana Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü Özlüce köyünde balıkçılık noktasında sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Karaca; “Vatandaşlarımızın oraya özgü bir midyenin bulunduğu, midyenin artık atık ile zehirli sulardan dolayı şekil değiştirdiği ve sağlıklı bir şekilde çıkamadığı, bazı balıkların eskiden bu sahile yumurtalarını bıraktığı, uzun zamandır da bırakmadığı yönünde şikayetleri oldu. Bizler CHP olarak yaşanacak bir Türkiye dedik. Yıllardan beride tüm vatandaşlarımıza yaşanacak bir Türkiye idealini hayata geçirmek için vaatte bulunup, bunun mücadelesini verdik. Doğası kirliyse, soluduğu hava, yaşadığı ortam ve ormanlarımız, doğamız bu şekilde talan edilip, zehirlenmişse, yaşanacak Türkiye hedeflerimizi gerçekleştirmemiz mümkün değil. O nedenle CHP olarak yurdumuzun dört bir köşesindeki doğal hakkı ihlallerini yerinde görüp, izleyerek bunların mücadelesini verdiğimiz gibi, Zargana Çayı’ndaki kirliliğin nedenlerini ve bu kirliliğe neden olanlar hakkında gerekli hukuki yaptırımların uygulanması içinde bizde mücadelemizi il başkanımızla, milletvekilimizle, ilçe başkanlarımızla, köylerdeki vatandaşlarımızla mücadeleyi güçlendireceğiz. Zargana Çayı’ndaki yıllardır süren kirliliğe çözüm üretmek adına da hep birlikte bu mücadele başarıya ulaşacağız. HES Projelerine açılan davaları da takip ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızda hukuken devam ediyor. Diğer doğal hakları ihaleleri konusunda bizler Kastamonulu vatandaşlarımızın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI VE DOĞAL ÜRÜN OLAN SİYEZ BULGURUNU DA HERKES TÜKETSİN”

Karaca, konuşmasının sonunda da ilimiz ürünlerinden bahsederek; “İlinizde çok değerli ürün olan siyez bulgur var. Buna sahip çıkın. Buradan tüm herkese de sesleniyorum sağlıklı ve doğal ürün olan siyez bulgurunu da herkes tüketsin. Yine Kastamonu pastırması ve Taşköprü sarımsağı da adından çok söz ediliyor. Bu ve buna benzer ürünler Kastamonu’nun bir markası, bu ürünlerin de çok iyi değerlendirilerek, tüm herkesin tüketmesini ve sağlıklı beslenmelerini de istiyorum. Her yörenin kendine has da bir ürünü var, Kastamonu’nun da çok doğal ve güzel ürünleri var. Kastamonu’nun da doğal ürünleri çok fazla, bununla da Kastamonu halkı gurur duymalı” diye konuştu.

Toplantının sonunda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’ya, Kastamonu’nun yöresel ürünlerinin yer aldığı bir sepet hediye edildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika