Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“CHP’nin 96’ncı yıldönümünü onur ve gururla kutluyoruz”

09 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“CHP’nin 96’ncı yıldönümünü onur ve gururla kutluyoruz”
“CHP’nin 96’ncı yıldönümünü onur ve gururla kutluyoruz”

CHP İL BAŞKANI HİKMET ERBİLGİN;


Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından dün CHP’nin kuruluşunun 96’ncı yıldönümü münasebetiyle İsmailbey Konağı’nda kahvaltı programı düzenlendi.

Programa CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP’li Belediye Başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

“ŞİMDİ DAHA DA CESUR VE KARARLI OLMA ZAMANIDIR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman; “Ulu Önderimiz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir2 sözleri 96 yıldır mücadelemizin kaynağıdır. CHP 96 yıldır Atatürk ilke ve devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin ve insan haklarının yılmaz bekçisi olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirası yaratanların, bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi adaleti yok edenlerin değil, çağdaş hukuk sistemini kurup adaleti sağlayanların partisidir. Partimiz, kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, demokratik, onurlu çağdaş bir devlet olarak var olması, güçlenmesi için mücadele etmiştir ve mücadele etmeye de devam edecektir. Toplumsal barış, eşitlik, hak, hukuk ve adalet için kadınlarımızın, çocuklarımızın ve ülkemizin bugün her zamankinden daha fazla CHP’ye ihtiyacı vardır. CHP Atatürk ilke devrimlerine gönülden bağlı partilileriyle, devrimlerinin gençleriyle dün olduğu yılmaz savunucusu örgütleriyle, kadınları ve gibi bugün de Cumhuriyetin kazanımlarını korumak için mücadele edecektir. Şimdi daha da cesur ve kararlı olma zamanıdır” dedi.

“CHP, CUMHURİYETİMİZİN KURUCU DEĞERLERİNİN YILMAZ SAVUNUCUSUDUR”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, katılımcılara teşekkür ederek; “Büyüklerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı omuz omuza mücadele ettiğimiz, yoldaşlarımı görmekten kıvanç duyuyorum. CHP Kuva-yı Milliye’den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti’nden doğmuş, emperyalizme karşı dünya halklarına örnek olmuş, mücadele edenlerin partisidir. CHP’nin 96’ncı yıldönümünü bu yılda büyük bir onur ve gururla kutluyoruz. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘2 büyük eserimden biridir’ dediği CHP, Kuva-yı Milliye’nin, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. İlk kongresi de, Sivas Kongresi’dir. Milletimizin emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nda savaş meydanında kurulan CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzun, Atamızın gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesi üzerine çıkma hedefine ulaşma yolundaki omuz omuza örgütlü harekettir. Bu arka plan bizlere bir taraftan bu şanlı tarihin temsilcisi ve mirasçısı onurunu verirken, bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sahip çıkma sorumluluğu vermektedir. Bu temel değerler ülkemizin çimentosudur. CHP’nin harcı da bu değerlerle karılmıştır. Emperyalizme direnme gücü, özgürlük aşkı, ülkemizi bir ve beraber tutma kararlılığı, çağdaş uygarlığı yakalama arzusu CHP’nin temel değerleridir. CHP sadece Cumhuriyeti kuran parti olarak kalmamış, her dönemde aynı kökten beslenen, yeni dalları ve filizleriyle ülke siyasetine yön vermiştir. Türk siyasi hayatını şekillendiren, çok partili hayata geçişin ve ülkemizin sosyal demokrasiyle tanışmasının altında CHP’nin imzası vardır. Ülkemizin sigortası olan CHP’ye gönül verenler, Kurtuluş Savaşı’nın köklerinden gelen mirası özümseyerek, ülkemizi aydınlık yarınlara ulaştırmak içinde aralıksız çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı kesinlikle tarafsız olmalıdır. Cumhurbaşkanı bir siyasi partinin genel başkanı olmamalıdır. Güçler ayrılığı ilkesine mutlaka uyulması gerekmektedir. Devlet yönetiminde şeffaflık sağlanması gerekmektedir. Ekonomik ve sosyal konseyin düzenli olarak toplanması, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle elzemdir. Kamu özel işbirliği projesine döviz bazında verilen garantilerin derhal ve acilen Türk Lirası’na çevrilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“SİZE KADINLARIMIZI YOK ETTİRMEYECEĞİZ”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı; “Dün sizler nasıl Anadolu’nun kaderini değiştirdiyseniz, bugün de Anadolu’nun kaderini değiştirmek sizlerin elindedir. Bundan 96 yıl önce Kuvay-ı Milliye ile başlayan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyetleriyle devam eden, kongrelerle temeli atılan partimiz, Osmanlı’nın muktedirleri emperyalist hayaller peşinden koşarken, yıkıp virane ettiği, Anadolu’nun kaderini değiştirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi hem emperyalizme karşı, bağımsızlığın ve özgürlüğün partisidir. Hem Cumhuriyeti kuran partidir, hem Anadolu’yu demokrasi ile buluşturan partidir. CHP Anadolu’nun zora düştüğü her anda, bu toprakların kaderini değiştirmek için üzerine düşeni yapmıştır. Cumhuriyeti kurmakla kalmayıp, o dönemin koşullarda, okuma-yazma oranının sadece yüzde 2 olduğu Anadolu topraklarında eğitimin atılımını başlatmıştır. Herhangi bir hukuk kaidesi olmayan devleti modern, medeni hukuk ile buluşturmuştur. Hiçbir sanayi olmayan, toprakları ekilip, biçilmeyen bu topraklara sanayi atılımını CHP başlatmıştır. Elinde muazzam güç var iken, tek parti olarak iktidarda iken, bu ülkeyi çok partili hayatla CHP buluşturmuştur. Yetmemiştir, dünya kapitalizm krizinde boğulurken, bu ülkeyi sosyal demokrasi ile bu ülkeyi CHP buluşturmuştur. Demokrasinin her kesintiye uğradığı dönemde, her darbe döneminde, darbelere en net tavır koyan yine CHP’dir. 17 senedir tarihten ders almayanlar, yine kendi emperyalist hayallerinde Türkiye’yi batağa sürüklemektedirler. Başta Suriye olmak üzere iç politikada ve dış politikada Türkiye’yi kaosa, anarşiye sürükleyenler şunu çok iyi bilmeliler. Biz zamanında İnebolu’nda cephane taşıyıp, bu ülkeyi nasıl kurtardıysak, emperyalist hayallerin peşinde koşanlara çocuklarımızı yedirmeyeceğiz. Size kadınlarımızı yok ettirmeyeceğiz. Size yüzyıllık demokrasi mirasımızın üzerinde tepindirmeyeceğiz. Bu toprakların kökünde Cumhuriyetin mayası vardır. Özellikle Kastamonu’da. Aldığınız oy oranına asla inanmayın, asla güvenmeyin. Çünkü Cumhuriyetin çocukları hala görevinin başındadır. 96 yıllık bu çınarın altında hala mücadele edenler, bugün çok daha önemli bir görevle karşı karşıyayız. Bugün eğitim sisteminin çökertenler, bugün Türkiye’nin sağlığını çökertenler, bugün yollarını, köprülerini, havaalanlarını ve hastanelere dahi özel şirketlere peşkeş çekenlere karşı mücadele azmimizi dimdik tutmak zorundayız. Kararlılığımızdan hiçbir şey eksilmemeli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program halk oyunu gösteriyle son buldu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika