Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Çiftçi olarak, ülke olarak üretmeye mecburuz”

28 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Çiftçi olarak, ülke olarak üretmeye mecburuz”
“Çiftçi olarak, ülke olarak üretmeye mecburuz”

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ OSMAN YAMAN;
Tosya Aşağıkayı köyünde tarımdaki son gelişmeler, tarımsal desteklemeler, arıcılıkta kış bakımı ve arı ölümlerinin önlenmesi, köyde yaygın olarak yapılan bağcılık konularında bilgilendirme yapmak, ayrıca üreticilerimizin sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmek amaçlı olarak gece çiftçi eğitimi düzenlendi.
Çiftçi eğitim toplantısına; Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Halis Turgut Baydar, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Veysel Selbi, Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Yakup Yırtıcı, Tosya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Akdiken, Oda Yönetim Kurulu Üyeleri Aşağıdikmen köyü Muhtarı Kadri Eken, Çaykapı köyü Muhtarı Sait Mergen ve Gökhan Çay İle İlçe Müdürlüğü personeli ve köy halkı katıldı.
AŞILMASI GEREKEN PROBLEMLER KONUŞULDU
Yoğun katılımlı olarak yapılan çiftçi eğitiminde, açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı İhsan Koçgözlü; toplantıya katılan misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra kısaca köyün tarım potansiyeli ve aşılması gereken problemlerinden bahsetti.
Tosya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Akdiken toplantı davetinden dolayı duydukları memnuniyetini dile getirdikten sonra bu toplantıların devam ettirilmesi için gereken desteği vereceklerini ifade eden konuşmalarının ardından konuşmayı devralan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Halis Turgut Baydar; hayvanların kayıt altına alınması, küpeleme affı, hayvancılıkta aşılamanın önemi, hayvan hastalıkları, tazminatlar ve buzağı desteklemeleri hakkında üreticileri bilgilendirdi.
ARICILIK DESTEKLEMELERİ ANLATILDI
Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Veysel Selbi; arılarda kışlık bakım, varroa ve mücadelesi ile son günlerde gündemde olan arı ölümlerinin sebepleri ile alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Son olarak arıcılık desteklemeleri hakkında bilgilendirme yaptı.
Daha sonra yoğun olarak bağcılık yapılan köyde bağcılık hakkında bilgilendirme yapmak üzere İlçe Müdürlüğü Personeli Tekniker Mehmet Çilek, bağcılıkta ekonomik zarara neden olan hastalık ve zararlılar ile bunlara karşı yapılacak mücadeleler ve budama hakkında bilgilendirmeler yaptı.
TARIMA YAPILAN DESTEKLER HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ
Çiftçi eğitim toplantısının son bölümünde Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman; ilimizde yapılan tarım faaliyetleri ile tarıma yapılan destekler ve yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Yaman, bağcılık konusunda önemli bir üretim potansiyeli olan köyün bu konuda başarılı olabilmeleri için bitki beslemeden, kültürel tedbirlere ve ilaçlı mücadeleye kadar her şeyin bilinçli olarak yapılması gerektiğini, bu nedenle de bu tür eğitimlerin işlerin az olduğu kış döneminde sıklaştırdıklarını, değerli üreticilerimizin de bu eğitimleri fırsat bilerek mümkün olduğu kadar katılmalarının kendi menfaatlerine olacağını belirtti.
“ÇİFTÇİ OLARAK, ÜLKE OLARAK ÜRETMEYE MECBURUZ”
İl Müdürü Yaman; “Çiftçi olarak, ülke olarak üretmeye mecburuz. Bu nedenle sizden ekilmedik bir karış toprak bırakmamanızı istiyorum. Mesai mefhumu gözetmeksizin sizlerin hizmetindeyiz. Bağcılığı çok iyi bilen sizin gibi köylerin artık yeni bağ tesis etme zamanı geldi. Gelin hep birlikte yeni bağ alanları oluşturalım. Bağ yaprağı ve üzüm üretimini artıralım” dedi.
Üreticilerden gelen sorunlar dinlendi, sorular cevaplandırıldıktan sonra toplantı sonlandırıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika