Dolar : Alış : 6.1360 / Satış : 6.1471
Euro : Alış : 6.9501 / Satış : 6.9626
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7807 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Çöpten enerji üretim devri başlıyor

10 Ekim 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Çöpten enerji üretim devri başlıyor
Çöpten enerji üretim devri başlıyor

Kastamonu Belediyesi 19 ilçe ile beraber metan gazından elektrik enerjisi üretecek. Elektrik enerjisi üretilecek ihale 10 yıllığına yapıldı. Bu ihaleyi alan firma 1 yıl içinde tesisi kuracak ve enerji üretmeye başlayacak.
İhale ve firma hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Firma sattığı enerjinin üzerinden Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’ne yüzde 57,25 verecek. Yıllık 48 bin lira kira verecek. İhaleye 3 firma iştirak etti. Sowa Enerji Sanayi Limitet Şirketi ihaleyi aldı. Sözleşmeyi imzalıyoruz. Birkaç şehirde bu işi yapan bir firma. Kastamonu’da tüm ilçelerle birlikte çöp toplama ve depolama kısmında Türkiye’de en iddialı birlikler arasındayız” dedi.
“BÜYÜKŞEHİR BAZINDA ÇÖP İŞİNİ YAPIYORUZ”
Çöp taşıma işini ihale ile bir firmaya verildiğini ama vazgeçildiğini söyleyen Başkan Babaş; “Tüm makine, araç ve gerekleri KASMİB’in bünyesine aldık. Bu işi yapan arkadaşları da birlikte çalıştırmaya başladık. Aylık ne kadar maliyeti varsa, o maliyet çöpe bölünerek birim maliyeti bulunacak. Getirilen çöple çarpılacak. 1 ton çöpün taşıma maliyeti 21 lira. 19 ilçeden ve merkezken çöpler 6 tane istasyona toplanıyor. İstasyonlardaki konteynerler vasıtasıyla 3 çekiciyle Devrekani Sarıyonca’da bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne getiriliyor. O tesis bizim yüz akımız. Çok güzel işletilmesi çok önemli. Ayrıca elektrik enerjisine dönüşmesi bölgede ne kadar ileri noktaya geldiğimizin göstergesidir. Büyükşehir bazında çöp işini yapıyoruz. En büyük destekçi ise Kastamonu Belediyesi’dir. Belediye olarak işi süspanse ediyoruz ve sistem yürüyor. Çok düzenli bir sistem. Mühim olan maliyetleri aşağıya düşünerek en ideal şekilde yapmaktır” ifadelerini kullandı.
“SAĞA VE SOLA ÇÖPÜ ATMAYALIM”
Çöp toplamadan dolayı oluşan mali külfetin elektrik üretimi ile ortadan kalkacağını ifade eden Başkan Babaş; “19 belediyemizde çöpü çok güzel topluyor. Bu çöp toplama işini köylere kadar götürüyoruz. Sağa ve sola çöpü atmayalım. Yeni bir yönetmelik çıktı. Çöp düzenli toplama yerleri yapılacak. Önümüzdeki meclis toplantısında tüm belediyelerimize Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yönetmeliği açıklayacağız. Belediyenin asli görevlerinden biri temizlik işleridir. Temizlik işlerine çok hassasiyet gösteriyorum. Sadece Kastamonu Belediyesi değil, tüm ilçelerimiz hassasiyet gösteriyorlar. Tüm belediyelerimize ve Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Kastamonu Mahalli İdareler Birliğimizin Şehir Parkı’nda bir binası var” dedi.
“EN ÇOK İSTEDİĞİM YERLERE İZMARİT ATILMASIN”
Halka çöpleri çöp kutusuna atma bilincinin aktarılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Babaş; “En çok istediğim yerlere izmarit atılmasın. Her tarafa çöp kutuları koyduk. Şehrimiz temiz şehir. İmajımızı bozmayalım. Temizlik konusunda ne isteniyorsa yapıyoruz, evlere kadar girdik. Evlerin temizlik poşetlerini görüyoruz. Çöpleri ayrıştırıyoruz. Ambalaj, kağıt, yaş ve kuru atıklar, piller, camlar ayrı toplanacak. Akıllı evler sadece elektrik ile olmuyor. Akıllı ev çöpünü düzenli atabilen ve firmalar düzenli olacak. Eğer akıllı evler bu şekilde olursa, işi dünya çapında yapıyor olacağız. O zaman evler daha kullanılabilir ve yaşanılabilir hale gelecek. Akıllı evler, yaşanabilir evler yapmak gelişmişliğimizin göstergesi olacak. KASMİB elektrikten ciddi bir gelir elde edecek, firmanın kazanması da önemli. Süreklilik ve yaşayabilme önemli. İnşallah hep birlikte çöpümüzü arttırır ve düzenli getiririz. Ne kadar çöp o kadar enerji” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika