Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7498 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka seslendi

17 Temmuz 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinleri kapsamında 81 ilin meydanında toplanan halka canlı yayınla bağlanarak hitap etti.

TBMM’nin 1923’te milletle, dualarla, salavatlarla, tekbirlerle açıldığını hatırlatan Erdoğan; “Aradan 96 yıl geçtikten sonra 15 Temmuz 2016 tarihinde de TBMM yine milletvekillerimiz ve milletimiz tarafından aynı şekilde dualarla, tekbirlerle müdafaa edilmiştir. Milletimiz meydanlarda, caddelerde darbecilere karşı cesaretle direnirken milletvekillerimizde Meclis’te toplandılar. O gece milletvekillerimiz genel kurulu açık tutarak darbecilere meydan okudular. F16’lar bomba yağdırıyordu. Helikopterlerden mermiler geliyordu. Ama milletvekillerimiz Meclis’te o gün kapalı olmasına rağmen açtılar ve çalışıyorlardı. Kürsüden tüm Türkiye’nin ve dünyanın gözü önünde darbecilere ‘başaramayacaksınız’ diye haykıran milletvekillerimiz halkımızın namuslarına emanet ettiği özgürlüğümüzün ve demokrasimizin sembolü Meclisimize sahip çıktılar. Buradan TBMM’nin tüm mensupları özellikle de o gece genel kurulda bulunma imkanı elde eden 106 milletvekilimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Darbeciler Meclisi bombalarken ne kadar alçaldılarsa milletvekillerimiz de o Meclisin çatısı altında istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkarak o derece yüceldiler. Böyle millete böyle Meclis yakışır” diye konuştu.

“2023 HEDEFLERİMİZE MUTLAKA ULAŞACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Darbe hesabı yapanlar Allah’ın hesabının üzerinde bir hesap olmadığını unuttukları için kafayı duvara değil ama milletimizin iradesine vurdular. 15 Temmuz gecesi bu vatana kıymaya çalışanlar şimdi mahkemelerde ihanetlerinin hesabını veriyorlar. Suyunu içtikleri, ekmeğini yedikleri vatanlarını Pensilvanya’daki şarlatanın emriyle 1 dolara satanlar zindanlarda çürüyüp giderken bu Meclis milletimize hizmet etmeye devam edecek. Çünkü milletimize sözümüz var. Cumhurbaşkanlığıyla, meclisiyle, hükümetiyle tüm resmi ve özel kurumlarımızla birlikte ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. Bu sözümüzü yerine getirene kadar ne bize, ne meclisimize, ne hükümetimize, ne de milletimize durmak, duraksamak, dinlenmek yoktur.”

“GÜMBÜR GÜMBÜR MİLLETİMİZ BUGÜNÜ BU GECEYİ KUTLUYOR”

“15 Temmuz gecesi öyle bir gece ki anlatmaya ne kelimeler, ne cümleler kifayet eder ne de soluğumuz yeter” diyen Erdoğan; “Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan ettiğimiz bu tarihin anlamını en iyi o geceyi yaşayanlar bilir. Şu anda 81 vilayet hamdolsun sadece il merkezlerinde değil ilçelerinde bile gümbür gümbür milletimiz bugünü bu geceyi kutluyor. Hemen karşımızdaki Genelkurmay Başkanlığımızın çevresinde Kızılay Meydanı’nda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında, Ankara Emniyet Müdürlüğünün önünde, Kazan’da Mürted Üssü önünde ve diğer yerlerde yaşanan hadiselerin on binlerce yüz binlerce şahidi var” ifadelerini kullandı.

“DARBECİ SOYSUZLAR BUNDAN SONRA RAHAT YÜZÜ GÖREMEYECEKTİR”

“80 milyon yaşayan er oğlu erimiz şehitlerimizin hatıralarını asla ayaklar altında çiğnetmeyecektir” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Darbeci soysuzlar da onları üzerimize salanlar da bundan sonra rahat yüzü göremeyecektir. Türk milleti mücadeleye alışkındır. Tarih boyunca bedelini ödemediğimiz hiçbir kazancımız olmamıştır. Zayıf düştüğümüzü sanarak bir sırtlan gibi üzerimize saldıran ama bu aslanın hala dimdik ayakta olduğunu görünce süklüm püklüm geri çekilenler de yaptıklarının bedelini ödemeye hazır olsunlar. Atalarımızın dediği gibi ‘Keser döner sap döner gün olur hesap döner.’ İnşallah o gün yakındır.”

“HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ”

Dostlarını da, düşmanlarını da bildiklerini vurgulayan Erdoğan; “Daha önemlisi kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi biliyoruz. Binlerce yıldır adeta kurtlar sofrası olan şu coğrafyada ayakta kalan, sadece bununla yetinmeyin her zaman en önde olan bir millet olarak yolumuz bellidir. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, büyük olacağız, güçlü olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Kardeşlerim her mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz’da da kayıplarımız var. Balkan faciasının ardından bölgede verdiğimiz sivil kayıp sayısı 2 milyon olarak ifade ediliyor. Çanakkale Savaşı’nda 60 bini şehit olmak üzere 250 bin kayıp verdik. Birinci Dünya Savaşının tüm cephelerindeki kayıplarımızın sayısı 400 bini şehit olmak üzere 1,5 milyonu buluyor. Kurtuluş Savaşı’nda muharebe meydanlarında 10 bin şehit, 35 bin yaralı bıraktık. Terörle mücadele de sadece son iki yılda verdiğimiz şehit sayısı 2 bindir. Burada ifade edilen her bir rakamın bir can olduğunu asla unutmuyoruz” açıklamasında bulundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika