Dolar : Alış : 5.7712 / Satış : 5.7816
Euro : Alış : 6.4158 / Satış : 6.4274
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8267 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

DEHB Nedir?

30 Aralık 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»DEHB Nedir?
DEHB Nedir?

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi doktorlarından Psikolog Canan Berber dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hakkında açıklamalarda bulundu. Berber yaptığı açıklamada; “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), üç temel özelliği; dikkati toplamakta güçlük, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtilerinin görüldüğü sendromdur. 6 yaş altında tanı koymak zordur. Okul çağında daha sık tanı konulur. 6-14 yaşında tanı alma yüksektir” dedi.

DEHB BELİRTİLERİ

DEHB belirtileri hakkında da bilgi veren Berber; “Bebeklik döneminde; az ve düzensiz uyku, kolik, yeme sorunları, huzursuzluk, çok ağlama, kolay yatıştırılamama. Erken çocukluk döneminde (2-6 yaş arası); aşırı hareketlilik, olaylara düşünmeden dalma, korku hissetmeme, sık kavga ve kazalara yatkınlık, söz dinlememe, çok konuşma, sabırsızlık, başına buyruk davranma, dikkatsizlik, ilişki sorunları. Çocuklukta; dikkatsizlik, ödevlere karşı isteksizlik, sık eşya kaybetme, öğrenme güçlükleri, aşırı hareketlilik, dürtüsel tehlikeli davranışlar, kaza ve yaralanmalar, düşük kendilik algısı. Ergenlikte ise; ders çalışamama, dikkatsizlik, unutkanlık, zamanı organize edememe, gerginlik, huzursuzluk, tehlikeli aktiviteler (Cinsel riskli davranışlar, kavgaya katılma, alkol-madde kötüye kullanımı), zayıf sosyal ilişkiler kurma, düşük kendilik algısı, depresif yakınmalar, antisosyal ve saldırgan davranışlar sergileme şeklinde görülebilmektedir” diye konuştu.

Berber, konu ile ilgili açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Ebeveynler olarak çocuğunuzdaki davranış değişimlerini gözlem altında tutarak, fark ettiğiniz herhangi bir problem karşısında bir uzman desteği ile birlikte duruma müdahale etmenizi tavsiye ederim.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika