Dolar : Alış : 6.1360 / Satış : 6.1471
Euro : Alış : 6.9501 / Satış : 6.9626
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7807 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Devrekani’de Hasat Şenliği yapıldı

11 Ekim 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Devrekani’de Hasat Şenliği yapıldı
Devrekani’de Hasat Şenliği yapıldı

Devrekani’de her yıl düzenlenen Hasat Şenliği’nin 4’üncüsü gerçekleştirildi. İlçenin Çayırcık Mahallesi’nde düzenlenen programda; patates, çilek ve mısır üretim dallarında dereceye giren üreticilere plaket ve ödülleri katılımcı protokol tarafından verildi. Ayrıca dereceye giren üreticilere özel bir yerli tohum üretici firma tarafından silajlık mısır tohumu hediye edildi.
Törene Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Devrekani Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu, Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
2017 yılı üretim sezonunda çilek üretimi dalında birinci olan Çayırcık köyünden Musa Yolasığmaz, ikinci olan Çayırcık köyünden Cafer Topuz, üçüncü olan Balabanlar köyünden Sefa Aydın’a plaket ve madalyaları Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu tarafından, silajlık mısır üretimi dalında birinci olan Balabanlar köyünden Uğur Aydın’a, ikinci olan Kadirbey köyünden Sebahattin Keskin’e, üçüncü olan Çayırcık köyünden Gökhan Yolasığmaz’a plaket ve madalyaları, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz tarafından ve patates üretimi dalında birinci olan Akçapınar köyünden Ayhan Karakethüda’ya, ikinci olan Zeynel Cabbar’a, üçüncü olan Çayırcık köyünden Murat Kaymakçıoğlu’na plaket ve madalyaları Devrekani Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu tarafından verildi.
“GELİŞMEK İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY ÜRETMEKTİR”
Protokole Devrekani İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Altıkulaç tarafından ilçe tarımı ve gelecek hedefleri hakkında bilgi verildi. Törende konuşma yapan Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz; “Yaklaşık 8-9 aylık bir emeğin ürünü olan çeşitli ürünleriniz yetişti ve hasat dönemi de başladı. Şu anda da emeklerinizin karşılığını büyük heyecan ve sevinçle alıyorsunuz. Tabi hayat ve hayatı idame ettirmek için en önemli şey de üretmektir, yine gelişmek içinde en önemli şey üretmektir. Artık herkes duyuyor tüketim toplumu olduk ve oluyoruz diye, kazanç ve gelişme de üretimden geçiyor, sizin gibi üreticilerimizden geçiyor, yıllar var ki Türkiye artık üretimi unutmaya başlamıştı, gelişmeyi unutmaya başlamıştı. Üretimi yaparken de bilimsel yöntemleri kullanmak lazım, ürün çeşitliliğine gitmek lazım, fenni usulleri de iyi öğrenmek lazım. Aksi takdirde çok ürün elde edemediğimiz gibi mevcut hanenin de geçimini dahi sağlamakta da zorlanırız. Devrekâni’den çok fazla bir hayvan varlığı İstanbul’a kurbanda gitti. Bu da ilimiz için Devrekâni için çok büyük bir kazanç. İnşallah tarımda ve hayvancılık da üretim daha da çok artacaktır. Dünya nüfusu giderek artıyor, giderek arttığı içinde gıda ihtiyacı da daha çok artacak ve daha fazla ürünlere de ihtiyaç olacak. Bunun içinde daha çok üretmeliyiz. 7 milyarı aşan dünya nüfusunun vazgeçilmez ihtiyacı, ihtiyaç listesinin de bir numarası açlık, karın tokluğu, bunu iyi bir yöntemlerle iyi usullerle başarabilirsek çok daha da kazançlı çıkacağız. Geleceğimize de çok daha güvenli bakacağız. Özellikle ülkemizde son yıllarda gıda güvenliği açısından çok ciddi çalışmalar yapılıyor. İnşallah Devrekani’de bundan yeterli nasibini alacak ve gerekli gayreti de gösterecektir” dedi.
DEVREKANİ BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIKTA İLERİDE
Program sonunda çilek bahçesi ve patates tarlası katılımcılar tarafından gezildi. Tarla gezisi esnasında bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman; Devrekani ilçesinin hayvancılıkta özellikle büyükbaş hayvancılıkta en ileride olduğunu, buna bağlı olarak yem bitkileri ekilişinin hızlı bir şekilde arttığını, patates tarımının her geçen gün biraz daha geliştiğini, son zamanlarda çilek yetiştiriciliği konusunda burada çalışma yaptıklarını, burada yetişen çileklerin kaliteli ve son turfanda olduğunu belirtti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika