Dolar : Alış : 5.7712 / Satış : 5.7816
Euro : Alış : 6.4158 / Satış : 6.4274
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8267 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Domuz gribi mevsimsel griple aynı şekilde yayılıyor”

13 Ocak 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Domuz gribi mevsimsel griple aynı şekilde yayılıyor”
“Domuz gribi mevsimsel griple aynı şekilde yayılıyor”

HALK SAĞLIĞI İL MÜDÜRÜ DR. YÜKSEL KUTLU:

 Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Yüksel Kutlu ilimizde de iki kişide tespit edilen domuz gribi hakkında bilgi vererek vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu.

Domuz gribinin, İnfluenza A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalık olduğunu dile getiren Dr. Kutlu; “Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse domuz gribi denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine benzerliği nedeniyledir. İnfluenza virüsünün A, B ve C olarak üç ana tipi ve çok sayıda alt tipi vardır. İnfluenza A ve B insanlarda hastalığa neden olan türlerdir. Tip A bütün yaş gruplarında orta ve şiddetli derecede hastalığa neden olur ve salgınlar yapabilirken, Tip B’de hastalığa neden olur ancak büyük salgınlara neden olmaz. Tip C insanlarda sık görülmez ve salgın yapmaz” dedi.

“GRİBE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ OLMAKTADIR”

Mevsimsel girip içerisinde en sık tespit edilen virüslerin İnfluenza A(H1N1) ve A(H3N2) alt tipleri olduğunun dile getiren Yüksel Kutlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Halk arasında domuz gribi olarak bilinen A(H1N1)  virüsü de, A(H3N2)  virüsü de mevsimsel grip virüsleri olup hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, vakaların ağırlık derecesi, genel grip salgınlarındaki gibidir, her iki tip arasında da bir fark yoktur. İnfluenza  A(H1N1)’e karşı alınması gereken önlemler, mevsimsel grip enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önlemlerden farklı olmayıp, genel olarak gribe karşı  alınan önlemler yeterli olmaktadır.”

DOMUZ GRİBİNİN DE YİNE MEVSİMSEL GRİPLE AYNI ŞEKİLDE YAYILDIĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDİR”

İnfluenza olarak da adlandırılan mevsimsel grip hastalığının konuşma, öksürme ve hapşırma esnasında etrafa yayılan damlacıklarla veya hasta olmuş kişiyle temas, bu kişinin dokunduğu eşyalara yakın süre içerisinde temas etmekle bulaşabildiğini vurgulayan Dr. Kutlu; “Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir. Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır. Kapı kolu, masa, bardak vb. yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir. Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır” ifadelerini kullandı.
HASTALIĞIN BULAŞMAMASI İÇİN ÇEVRENİZDEKİ KİŞİLERDEN UZAK DURUN”

Domuz gribinin belirtilerinin, insanlarda görülen grip belirtileri gibi olduğunu ifade eden Dr. Kutlu, bunları şu şekilde açıkladı: “Öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atın. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın. Mevsimsel gribe yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat edin. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durun. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırın. Kronik ve ek hastalıkları olanlar mutlaka grip aşısı yaptırın.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika