Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7498 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

DSİ Genel Müdürü Acu, barajları inceledi

17 Temmuz 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » DSİ Genel Müdürü Acu, barajları inceledi
DSİ Genel Müdürü Acu, barajları inceledi

DSİ Genel Müdürü Murat Acu beraberindeki heyet ile birlikte ilimizde devam eden projeleri yerinde inceledi.

Kastamonu’da ilk olarak Kırık Barajı şantiyesine geçen Genel Müdür Murat Acu sahadaki incelemelerinin ardından şantiyede düzenlediği toplantıda Kırık Barajı projesinde devam eden çalışmalar ve işte gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

Kırık Barajı şantiyesinden Obrucak Barajı’na geçen Genel Müdür Acu sahadaki çalışmaları yerinde inceleyerek ardından Obrucak Barajı Sulaması şantiyesine geçerek çalışmalarda gelinen seviyeleri inceledi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve beraberindeki heyet ilimizde son olarak Araç Barajı inşaatına geçerek sahada incelemede bulundu ve şantiyede gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

“YILLIK 13,82 MİLYON M3 İÇMESUYU TEMİNİ SAĞLANACAKTIR

İlimizdeki incelemelerinin ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Bugün Kastamonu’da devam eden ve Kastamonu için çok büyük önem arz eden Kırık Barajı, Obrucak Barajı ve Sulaması ile Araç Barajı’nda incelemelerde bulunduk. Her üç projemizde de çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Çalışmaları yerinde inceledik. Kırık Barajı’mız tamamlandığında temelden yüksekliği 107,8 metre olacaktır. Su biriktirme hacmi 42 milyon m3 olup baraj ile 92 bin 270 dekar zirai arazinin sulanması ve Kastamonu şehir merkezine yıllık 13,82 milyon m3 içmesuyu temini sağlanacaktır. Bu sayede şehrin su sıkıntısı uzun vadede çözüme kavuşturulmuş olacak. Ayrıca, barajın hizmete alınmasıyla zirai üretim artacak, milli ekonomiye yılda 52,7 milyon TL katkı sağlanacaktır. Obrucak Barajı’mız tamamlandığında da 140 bin 580 dekar arazi sulanacak ve yıllık 13,34 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecektir. Obrucak Barajı ile kırsal alanda kalkınmanın sağlanması adına önemli bir adım atılmış olacak. Obrucak Barajı hizmete alındığında milli ekonomiye yılda 114 milyon TL sağlaması hedeflenmektedir” dedi.

“ARAÇ BARAJI’NDA SU DERİVASYON TÜNELİNE ÇEVRİLDİ”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ayrıca Araç Barajı’nda suyun derivasyon tüneline çevrilmesine de nezaret ettiğinde belirterek; “Araç Barajı’mızda tamamlandığında 32 bin 930 dekar cazibeli ve 10 bin 660 pompaj olmak üzere toplam 43 bin 590 dekar zirai arazi sulanacaktır. Ayrıca yıllık 13,79 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek  ve Filyos Havzası yerleşim yerleri taşkınlardan korunacaktır. Araç Barajı ile Suyu toprakla buluşturduğumuzda dekar başına 575 lira gelir artış olacak. Bu da milli ekonomiye 36 milyon TL katkı sunacak olup diğer taraftan yerleşim yerlerinin ve tarım arazilerinin taşkın riskini azaltmış olacağız. Son olarak, ‘Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanı’mız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika