Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Eğitimde yol haritası çizilecek

11 Temmuz 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Eğitimde yol haritası çizilecek
Eğitimde yol haritası çizilecek


Eğitimde Kalitenin Artırılması Çalıştayı dün başladı. Çalıştayın açılışı, dün KUZKA Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Akademisyen, öğretmen, uzman, yönetici ve eğitim paydaşlarının uzmanlarından oluşan 112 katılımcıyla gerçekleştirilecek olan çalıştay sonunda İl Eylem Planı’nın oluşturulması hedefleniyor.

KUZKA Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ile kamu kurum kuruluş müdür ve temsilcileri katılım sağladı.

“KATILIMCILARDAN KATKI BEKLİYORUZ”
Programın başlangıcında Milli Eğitim İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Şirin sunum gerçekleştirdi. Şirin yaptığı sunumda çalıştayın çalışma sistemi ve amacı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Şirin; “Eğitimde kalite odaklı dönüşüm hareketini ilimizde de il imkanlarıyla gerçekleştirebileceğimiz boyutunu çalışacağımız, il eylem planı oluşturacağımız çalıştay Valimizin direktifleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu kapsamda da genç nesilleri nasıl yetiştireceğimizle ilgili hedefimizi Cumhurbaşkanımız ifade etmişti. Bu noktada kalbi selim, aklı selim gençler yetiştirmek üzere bu hedefe yürümeye devam edeceğiz. Eğitim hizmetlerinin arttırılması konusunda paydaş kuruluşlarla çalışmalar yürüteceğiz. Bununla ilgili katılımcılardan katkı bekliyoruz” dedi.

Eğitimde kalite, fiziki kapasite, mesleki eğitim, özel eğitim, yaygın eğitim, sosyal etkinlikler gibi her bir tema için masalar oluşturulduğunu belirten Şirin; önceden belirlenmiş tema sorunları bittikten sonra, katılımcıların önerdikleri sorunların moderatör tarafından alınarak tüm sorunların sıralanacağını ve ardından çözüm önerilerine geçileceğini belirtti.

“ÇALIŞTAYLAR DİNAMİK OLARAK DEVAM EDEN BİR SÜREÇTİR”
Vali Yaşar Karadeniz ise burada yaptığı konuşmasına daha önce gerçekleştirdikleri Turizm Çalıştayı’nı örnek gösterdi. Karadeniz; “İki yıl önce turizm konusunda bir çalıştay yapmıştık. Bu çalıştay sonucunda bir eylem planı hazırlandı. Eylem planı çerçevesinde de iki yıldır tüm kurumlar kendi üzerine düşen çalışmaları yürütüyorlar. Zaman zaman bir araya gelinerek bu çalışmalarda hangi noktaya gelindi, neler yapıldı-yapılamadı konuları değerlendiriliyor. Çalıştaylar dinamik olarak devam eden bir süreçtir. Bir toplantı yapıp orada bitirmekle sorunlar çözülmüyor çünkü. Toplantı sonuçlarının takip edilmesi ve süreçte sonuçlandırılması toplantının da amacına ulaşması bakımından önemli. Turizm çalıştayı akabinde güzel sonuçlar alınmaya başlandı. 2 yıl önce 420 bin olan konaklama sayımız şu anda ilk 6 ayda 340 bine ulaştı. Yıl sonuna kadar bu sayının 600 bini geçeceği tahmin ediliyor. Geçen yıl yabancı konaklama sayımız 16 bindi. Bunu önemsemedim çünkü rakam küçük ama bir önceki yıla göre yüzde yüzlük bir artış söz konusuydu, Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız dolayısıyla çok fazla konuk ağırladık. Dolayısıyla bu sayının kabarmasına bu etkinlikler de yol açmıştır diye düşündüğümüz için çok fazla önemsemedim ama bunun en önemli göstergesinin bu yıldan itibaren oluşacak rakamların olduğunu düşünüyordum. Bu yıl da ilk 6 aylık yabancı konaklama sayımız 14 bini geçmiş durumda. Daha bu işin emekleme safhasındayız, neticede bir ivme kazanıldı ve bu ivme doğrultusunda da hareket ediliyor” dedi.

Yine Turizm Çalıştayı kapsamında bir yol haritası belirlendiğini ve buna uygun çalışmalar yapıldığını belirten Vali Yaşar Karadeniz; “KUZKA’nın Çankırı’da yönetim kurulu toplantısı vardı. Yönetim kurulu toplantısının gündeminde de turizm alt yapısını geliştirme programı çerçevesinde teklif edilen projelerin değerlendirilmesi yapıldı. Değerlendirme sonucunda 30 civarında katılan proje arasında biri yedek olmak üzere 13 projeye destek verilmesi kararlaştırıldı. 3 ilden oluşan projelerin 7 tanesi Kastamonu’da. Bu da Kastamonu açısından önemli bir gelişme. Bu projelerin toplam tutarı 25 milyon civarında alacakları destek de 16 milyonlarda. Diğer iki ile göre daha avantajlı konuma geçildi. Bu, kurumların çalıştaylardan beri gelen süreçte hangi konularda neler yapması gerektiği konusunda kendilerine bir yol haritası çizerek ona göre çalışmışlardı” ifadelerini kullandı.

“BURADAN ÇIKACAK FİKİRLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Çalıştaydaki fikir ve görüşlerin önemine değinen Karadeniz; “Eğitim Çalıştayı’nı da bu çerçevede düşünmek gerektiği kanaatindeyim. Esasen bu daha önce de çalıştığım ilçelerde yapmış olduğum organizasyondu. Güzel neticelerini oralarda da aldık. İnanıyorum ki burada da olumlu neticeleri alınacaktır. Eğitimin tüm unsurlarıyla tüm paydaşlarıyla ve her aşamasıyla ilgili buradan çıkacak fikirler, görüşler, öneriler bizim için önemli. Fikirlerin, bundan sonra bizim yol haritamızı oluşturacak yönde olduğunu düşünüyorum. 2 yıl önce 17 tane okulumuzun depreme dayanıklı olmaması sebebiyle yıkım kararının gelmesi ve her şeyden önce fiziki alt yapının buna müsaade etmeyeceğini düşünmemiz; bu güne kadar beklememizi gerektirdi. Şu anda bu problem büyük ölçüde yoluna girdi. Bu yıl da 12 okulumuzun daha hizmete alınması bekleniyor. Dolayısıyla fiziki alt yapı konusundaki sorunlar büyük öcüde çözülmüş olacak. Yine yapmamız gereken işler mutlaka var ki onlara çalıştayda da değineceksiniz diye düşünüyorum” dedi.

“EĞİTİM KALİTESİNİ DENGELİ BİR ŞEKİLDE SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”
Adres değişikliği noktasında uyarılarda bulunan Karadeniz, eğitim kalitesinin dengeli bir şekilde sağlanması gerekliliğinin altını çizerek; “Çalıştayda tüm okullarda eğitim kalitesini dengeli bir şekilde sağlamayı amaçlamamız gerekiyor. Velilerin de zaman zaman çocuğumu iyi okullara yazdırayım diye adres değiştirme yoluna gitmeye çalıştıklarını biliyorum. Bununla ilgili gerekli denetimleri arkadaşlarımız mayıs ayından itibaren yapıyorlar. Adres değişikliği yapanların adresleri eğer gerçekten orada oturmadığı halde okul amacıyla tespit edilirse eski adresine alınacak ve kendi mahallesindeki okula yazılacak. Bu konuda gerekli kurumlara kesin talimatı verdim, kesinlikle taviz verilmeyecek. Sahte beyanda bulunana da para cezası uygulanıyor. Bazı okullardaki yığılma doğru bir şey değil. Eğer biz her okulda başarı olmasını istiyorsak her okulda başarılı çocukların bulunmasını sağlamamız lazım ki diğer çocuklar da onları örnek alsınlar, onların arkasından gelebilsinler. Bu başarıyı dengeledikçe inanıyorum ki velilerin adres değiştirme gereksinimi de ortadan kalkacak. Bu işin sadece zabıtai tedbirlerle çözülemeyeceğinin de farkındayız. O veli inanmalı ki mahallesindeki okul da aynı seviyeye sahip ve çocuğu başarılıysa mahallesindeki okulda da okusa o başarıyı elde edecek. Çok başarılı öğrencileri de törpüleyelim, frenleyelim demek değil bu. Neticede bu ülkenin beyinlere ihtiyacı var. Yetenekleri farklı olan öğrencilere de eğitim gördüğü okul içerisinde farklı ilgi göstererek onların daha iyi yetişmesine de katkı sağlamak da boynumuzun borcu. Bilimde ve teknolojide önümüzü açacak olanlar onlar olacaklar. Bu başarısız öğrenciyle ilgilenmemek de değil. Başarısız öğrenci ile ilgilenmezse okula uyumu sağlanmazsa görüyoruz ki bir kısmı orta okulda bir kısmı lisede eğitim öğretim hayatına ara veriyor, açık öğretimden tamamlamaya çalışıyor. Bizim hedefimiz bir defa 12 yıllık eğitimi örgün eğitim içerisinde geçirmesini sağlamak olmalı. Lisede açık öğretim tercihi yapmak mümkün ama bizim hedefimiz onları örgün eğitim içinde tutmak olmalı. Bu onların geleceği açısından önemli, onların toplum içinde daha huzurlu yaşaması açsından önemli hem de güvenlik açısından önemli. Suça karışan çocuklara baktığınızda, istatistikler devamsızlığı olan ve okulu bırakan çocuklarda oran daha yüksek. Dolayısıyla biz öğrencilerin devamını sağlamalıyız, takip etmeliyiz. Bununla ilgili yapmamız gereken ne varsa okulun ilk birkaç ayı içerisinde yapmamız gerekiyor. Eğer bunu bir okul müdürü yapmıyorsa, her şeyden önce bizim geleceğimize ve gelecekteki güvenliğimize ihanet ediyor. Cezai işlem yapmayayım da başım belaya girmesin diye düşünüyorsa o işi bırakacak, o işi yapacak birisi oraya gelecek. Tüm bunlar çalıştayda ele alınacaktır diye düşünüyorum” dedi.

“ÖNERİLER YAPABİLECEKLERİMİZE YÖNELİK OLMALI”
Karadeniz, son olarak; “Önerileriniz bizler için önemli. Öneriler bilim elimizdeki malzemelerle yapabileceklerimize yönelik olmalı. Bazen hukuken bazen imkanlar açısından uygulaması mümkün olmayan önerini çok fazla katkısı olmuyor. Bazı öneriler bugün mümkün değildir ama 2-3 yıl sonra uygulanabilir bu uzun vadei hedeflere yerleştirilebilecek bir şeydir. Çalıştayın çok değişik fikirler çıkaracağına eminim. Turizm çalıştayında olduğu gibi bu çalıştayın da, oluşturulacak olan eylem planına temel olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika