Dolar : Alış : 7.9415 / Satış : 7.9558
Euro : Alış : 9.4499 / Satış : 9.4669
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Emeklilerin TOKİ’si için 3 ARAZİ!

29 Ekim 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Emeklilerin TOKİ’si için 3 ARAZİ!
Emeklilerin TOKİ’si için 3 ARAZİ!

Kastamonu’ya yeni TOKİ konutlarının müjdesini vermek için şehrimize gelen TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı ağırlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’da toplu konut yapılabilecek 3 arazi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

“10 BİNE YAKIN KİŞİ DERNEĞE MÜRACAAT ETTİ”

Belediye binasında yapılan bilgilendirme toplantısında Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu’da yaşlı bir nüfus var. 65 yaş ve üzerinde emeklimiz var. Türkiye’de de yaşı nüfus bakımından ikinci sıradayız. Emekli olup evi olmayan 10 bine yakın kişi derneğe müracaat ettiler. Sosyal konutlardan yararlanmak için. İstek ve talepler doğrultusunda uygun olabilecek yerleri araştırdık. Kısa zamanda emeklilerimize sunmak istiyoruz” dedi.

“MODERN KONUTLAR YAPMAK İSTİYORUZ”

Kastamonu tanıtımının ardından slayt eşliğinde konuşmasına devam eden Başkan Babaş; “170 km. Kastamonu’nun sahili var. Bunun yanında ormanlarımız, yaylarımız, tarihi kültürel varlıklarımız mevcut. Bugüne kadar korunmuş. İnşallah bundan sonra yapılacak projelerle insanlarımızın hizmetine sunacağız. Son yıllarda Kastamonu gelişmeye başladı. Yatırım almaya başladı. Ulaşım alanındaki sorunları çözmeye başladı. Ankara’dan Kastamonu’ya geliş zordu, Ilgaz Dağı’nı geçmek zordu. Yer altı tünel çalışması hızlı bir şekilde devam ediyor ve bitecek. Havalimanımız açıldı. Kastamonu sakin yaşanılabilecek doğa harikası bir il. Tarihi kültürünü korumuş, gelecek nesillere aktarmaya çalışan bir şehir. Osmanlı döneminde, Osmanlı’nın 16 büyük ilinden birisi. Modern konutlar yapmak istiyoruz. Halkımızın büyük bir talebi var. Emekli kısmına yönelik çalışmalar yaptık. Sınırları belirledik ve Anıtlar Kurulu onayladı” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI 3 ARAZİ TEKLİF ETTİ

TOKİ tarafından yapılması planlanan konutlar 3 arazi teklifinde bulunan Başkan Babaş; olursa 3 araziye de toplu konutların yapılmasını istediğini söyleyerek; “Bir tanesi Doğu Çevre Yolunda. Ankara’dan Kastamonu’ya giriş güzergahında hemen yolun sonundaki yaklaşık 290 bin metre kareden bir alan. Hazineye ait bir yer. Çok engebesi de yok. Çevreye oluşturabilecek zararları da yok. İyi bir projeyle konutlar yapılabilir. İçme suyu tamamen yanından geçiyor. Kanalizasyon içinde çalışmalarımız bitmek üzere. Doğalgaz hattı için de doğal gaz firmasının çalışması var. Tapu kayıtları mevcut. İkinci önerimiz, Esentepe. Esentepe’nin arka yüzündeki alan. Şahin Tepesi’yle, Esentepe dediğimiz bölgedeki arka yüzünde bir alan. 136 bin metre karelik bir alan. Bir kısmında bazı ağaçlar, ağaç kısmını ayırdık. Çok güzel bir alan. Alt yapı konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Yaklaşık 122 bin metre kare alan Merkez Gölköy’de bir arazimiz var. Gölköy’deki Askeri Alay Komutanlığına yakın bir bölge. Üniversitenin hemen bitimindeki bir bölge. İçme suyu ve alt yapı sorunu olacağına inanmıyorum. Olursa da çözeriz. Müsait bir arazi. Hızlı çalışmak istiyoruz. Ne kadar hızlı çalışırsak o kadar hızlı yol alırız” sözleri ile teklif etiği üç araziyi tanıttı.

“ŞUBAT’TA KAZI BAŞLAR, MART’TA İNŞAATLARI BAŞLAR”

Kastamonu’ya müjde vermek için geldiğini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan: “81 vilayette, 720 tane aktif şantiyesi olan bir idareyiz. Kastamonu Devlet Hastanesi gezdiğimiz hastaneler içinde çok modern. Çok uzun yıllar hizmet edecek. Yeni hamleyle dar gelir grubuna hiç konut sahibi olmamış vatandaşımızı yeni bir konseptle, mimari dokuyu bozmayacak konutlar yapılacak. Türkiye’nin geldiği seviyeyle doğru orantılı. TOKİ 1984 yılından rahmetli Turgut Özal tarafından kuruldu. 18 yılda 43 bin konut ürettik. 2002 tarihinden itibaren ise 700 bin rakamındayız. Bu yıl yeni konsepte geçtik. Yöresel izleri taşıyan, farklı bir mimariye geçtik. 2015’te yılsonu itibariyle 47-48 bin konut yapmış olacağız. Emekli vatandaşlarımıza konut yapma projesi de dahil önümüzdeki yıl 60-70 bin konut yapmak. İnşallah TOKİ’nin rekorunu kıracağız. Hazırlıklarımız kış aylarındadır. Şubat’ta kazı başlar, Mart’ta inşaatları başlar.  Çok geniş bir ekiple geldik. Arazileri bire bir kendim göreceğim. Şehirciliğe uygun mu bağlantıları nasıl. Emekli vatandaşlarımız başta olmak üzere sonra dar gelirli vatandaşlarımıza konut yapılacak” şeklinde konuştu.

“ALLAH İZİN VERİRSE KASTAMONU’DA TALEBİ GÖRÜYORUZ”

“Emekli vatandaşlarımıza Batman’da bin 300 konut yaptık ve teslim ettik” diyen Turan; “Bazı daireleri 200, bazı daireleri ise 210 lira taksitle verdik.  Alt gelir grubu vatandaşlarımıza 100 liraya mal ediyorsak, 100 liraya satarız. Biz bir arazi bedeli ödemiyoruz. Sosyal devletin en önemli konularından bir tanesi vatandaşın barınma hakkını temin etmek zorundadır. Sosyal projedir. Emekli vatandaşlarımıza müjdeyi verelim. Hemen imar planlamasını yapacağız. Talebin tamamını karşılayacak hazırlıkla geleceğiz. Binse bin, iki binse iki bin konut. Şartımız ise ilk etapta 500 konut yaptık, 2 bin kişi müracaat etti. İlk önce hiç ev sahibi olmayandan başlayacağız. Çok yüksek maaştan emekli olmuş eve de 3 bin 200 liradan fazla geliri olmaması gerekiyor. Bu gelirin üstündeyse geliri de varsa ilk kurayı çektiğimizde hiç evi olmayanları kuraya dahil ediyoruz. Eğer konut artarsa şartı kaldırıyoruz. Köyde, bağda evleri saymıyoruz.  Allah izin verirse Kastamonu’da talebi görüyoruz” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika