Dolar : Alış : 7.3835 / Satış : 7.3968
Euro : Alış : 8.9550 / Satış : 8.9711
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu14°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Görev verilmemesinin sebebini izahta zorluk çekiyoruz”

11 Ekim 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Görev verilmemesinin sebebini izahta zorluk çekiyoruz”
“Görev verilmemesinin sebebini izahta zorluk çekiyoruz”

AĞAÇ İŞLERİ İMAL VE SATICILARI ODASI BAŞKANI ERGÜN CAN;


Ağaç İşleri İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Ergün Can, yönetimi ile birlikte dün basın toplantısı düzenleyerek, 9’uncu Ahşap Fuarı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ahşap Fuarı’nın tarihçesine değinerek sözlerine başlayan Ağaç İşleri İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Ergün Can; “Bilindiği üzere 2011 yılında dönemin Valisi Sayın Erdoğan Bektaş Bey’in ilimize atanmasına müteakiben odamızı makamına davet ederek; ilimizin yüzde 70’nin ormanlarla kaplı olduğu, Kastamonu’nun ahşapla geçen uzun bir geçmişinin olduğu,  bunun gün yüzüne çıkartılmasının gerektiği, yapılan orman emvali üretiminin il dışına gönderilmeyip il içinde işlenerek katma değer yaratılması gerektiği, tespitiyle farkındalık yaratmak amacıyla, bir ahşap fuar organizasyonu konusu istişare edildi. Bu fuar organizasyonuyla aynı zamanda Kastamonu ilimizin tanıtımı da hedeflenmiştir. Valilik olarak yapılmasına karar verirseniz bizde Ağaç İşleri İmal ve Satıcılar Odası Başkan ve yönetimi olarak her daim yanınızda olacağımızı ve elimizden gelen tüm hizmet ve desteği sağlayacağımızı taahhüt ettik. 8 yıldır ve 8’inci Ahşap Fuarımızda dahil olmak üzere gece gündüz demeden verilen görev ve görevleri layıkıyla yapmaya çalıştık. 8’inci fuar organizasyonumuzda valilik, belediye başkanlığı, ticaret odası, özel idare, KUZKA ve Ağaç İşleri Oda başkanlığımızla birlikte çıtayı en üst seviyeye çıkardık. Kastamonu Ahşap Fuarı geçmişimizde 4 valimiz, 3 belediye başkanımız ve 3 ticaret odası başkanımız ile 8 yıldır gelenekselleştirilerek geniş katılımlı organizasyonlarımızı başarı ile gerçekleştirdik. Ahşap Fuar organizasyonunun manevi yükünü odamız maddi yükünü de kurum ve şehrin ileri gelen firmaları karşılamıştır” dedi.

“KENDİ BAŞIMIZA BU FUARI YAPMA ŞANSIMIZ YOKTU”

8 yıldır Ahşap Fuarı’na maddi destek veren Kastamonu Entegre A.Ş. ile SFC Entegre A.Ş. teşekkür eden Can; Bu çalışmalarda maddi manevi olarak yanımızda bulunan valiliğimize, il ve ilçe belediye başkanlarımıza, ticaret odası başkanlığımıza, KUZKA, Orman Bölge Müdürlüğü, El Sanatları Müdürlüğü, Kastamonu Endüstri Meslek Lisesi ve tüm oda mensubu arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunarım. 9’uncu Ahşap Fuarı düzenlenmesi ve hazırlık çalışmaları gündeme geldiğinde bazı yayın organlarında tam ahşabın başkentinde ‘Ahşap Fuarı’ndan vaz mı geçildi? Diğer bir yayın organımızda ‘Ahşap Fuarı direkten döndü’ gibi ifadeler kullanıldı. Bu beyanlar sonucu kamuoyunda ve esnaflar arasında sektör temsilcilerinin sahip çıkmadığı gibi bir algı oluştu. 15 Mayıs 2019 tarihinde yapılan 9’uncu Ahşap Fuarı ilk değerlendirme toplantısında fuara katılacak esnaflardan bu sene ücret alınması gündeme geldi. Kastamonu ve Tosya ağaç sektörünün başkanları olarak yaşanılan ekonomik kriz, katılacak esnaflarımızın küçük esnaflar olduğundan ve önceki yıllarda ücret alınmadığını söylememize rağmen bu talebimiz Ahşap Fuar Komisyonu tarafından dikkate alınmadı.  Bu toplantıdan sonra oda üyelerimiz ve fuara katılan firmalarımızla yaptığımız anket ve birebir görüşmelerimiz neticesinde bu yılda katılımcılardan stant ücreti alınmadan 9’uncu Ahşap Fuarımızın yapılması gerektiği yönünde aldığımız bilgi ve beyanları gerekli mercilerle paylaştık. 9’uncu Ahşap Fuar organizasyonu ile ilgili bu süreçte tarafımıza geri dönüş olmadı, görevlendirmede olmadı, bilgilendirmede olmadı. Bizimde kendi başımıza bu fuarı yapma şansımız yoktu. Dolayısıyla zorunlu olarak beklemede kaldık” diye konuştu.

“GÖREV VERİLMEMESİNİN SEBEBİNİ İZAHTA ZORLUK ÇEKİYORUZ”

Fuar çalışmaları için fuar tarihinden 12 gün öncesinde yapılan toplantıdan sektör temsilcileri olarak haberlerinin olmadığını söyleyen Can; “Fuar düzenlenmesi çalışmalarında görevli olarak Oto Tamircileri ve Bakkallar Gıda Odası’nın başkanlarının yetkilendirildiğini öğrendik. Oda olarak kendi esnaflarımızdan aşırı derecede tepki aldık. Ama biz bu organizasyonun kusursuz olması noktasında elimizden geleni yapmaya da gayret ettik. Odamızın kısıtlı imkanları ile yerelde yapılan söz konusu organizasyonun haricinde odamız üyeleriyle 2017 yılında İstanbul Yeşilköy CNR Fuar Alanı’nda düzenlenen KAST-EXPO, 2018 yılında İstanbul Harbiye AKM’de Yapıda Ahşap ve Ahşap Ürünleri Fuarı’na katılım sağladık. Stant açarak Kastamonu ve ürünlerimizi tanıtarak üzerimize düşen temsil görevimizi yerine getirdik. Amacımız bu organizasyonlarla 2018 ve 2019 yılında yapılacak Ahşap Fuarı’na katkı sağlamaya devam etmek idi. Sonuç olarak; bizler elimizden gelen gayreti sarf etmemize rağmen bu organizasyonda görev verilmemesinin sebebini oda mensuplarımıza ve kamuoyuna izahta zorluk çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

“VERDİKLERİ BEYANATLARDA BİZLERİ ZİYADESİYLE ÜZMÜŞTÜR”

Can son olarak; “9’uncu Ahşap Fuarında görev alan iki oda başkanımızın ve KESOB yönetiminin 8 yıllık Ahşap Fuarı geçmişinde çalışma ve gayretimizde; hiç bir zaman maddi ve manevi yanımızda olmadıkları gibi, verdikleri mesajlar ve beyanatlarda bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan 10’uncu Ahşap Fuarı’nda sektör temsilcisi olan odamıza görev ve destek verildiği takdirde geçmişte yapılan tüm Ahşap Fuarlarında da olduğu gibi göstermiş olduğumuz gayret ve özveriyi yine göstereceğimizden hiç kimsenin kuşku ve şüphesi olmasın. 9’uncu Ahşap Fuarımızın yapılmasında başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere, Ağaç İşleri Odamız ve esnaflarımız adına şükranlarımızı sunarız” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika