Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

‘Gribe’ karşı uyardı

10 Ocak 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»‘Gribe’ karşı uyardı
‘Gribe’ karşı uyardı

ENFESKSIYON HASTALIKLARI UZMANI DR. NEŞE ATEŞ DEMİRCİ:

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Ateş Demirci, son günlerde ülkemizde ve ilimizde yoğun olarak görülen grip hastalığı ile ilgili bilgiler vererek bazı uyarılarda bulundu. Ateş, halsizlik ve kas ağrıları nedeni ile hastaları, günlük işlerini yapamaz hale getiren grip hastalığının halk arasında ‘paçavra hastalığı’ olarak da bilindiğini ifade eden Dr. Demirci; “Gripte ateş, genellikle 3-5 gün sürer, halsizlik ve yorgunluk daha uzun sürebilmesine rağmen, sağlıklı kimselerde grip belirtileri yaklaşık birhaftada geçer. Grip ve nezle sıklıkla birbiri ile karıştırılan hastalıklardır. Her iki hastalık da virall birer enfeksiyon olmakla birlikte farklı virüslerle meydana gelmektedir. Nezle ile gribin en önemli farkı gripte ateş olması, nezlede ise olmamasıdır. Ayrıca nezle genellikle ayakta geçirilen bir hastalık iken, grip kişilerin günlük işlerini yapmasını engelleyecek kadar halsizliğe yol açabilir” dedi.

KORUNMADA GRİP AŞISI ÖNEMLİ

Gripten korunmak için en etkili yolun risk altındaki bireylerin her yıl grip aşısını tekrarlanması olduğunu ifade eden Dr. Neşe Ateş Demirci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Aşılamaya ek olarak hastalıktan korunmada önemli yollar; kalabalık ortamlardan uzak durmak, enfekte bireylerle yakın temastan kaçınmak, öksüren, tıksıran kişilerden uzak durmak, sık ve doğru bir şekilde ellerimizi yıkamaktır.”

Grip için destek tedavide ağrı kesici ve ateş düşürücüler, yatak istirahati, sigaradan kaçınma, ortamın havalandırılmasını öneren Dr. Demirci; “Bol sıvı tüketilmeli, bol mevsim meyveleri tüketilmelidir. Bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinden dolayı faydalı olduğu da düşünülmektedir” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika