Dolar : Alış : 5.7125 / Satış : 5.7228
Euro : Alış : 6.3154 / Satış : 6.3268
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8229 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“İçkili yer bölgesini, mülki idare amirinin önermesi gerekiyor”

12 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“İçkili yer bölgesini, mülki idare amirinin önermesi gerekiyor”
“İçkili yer bölgesini, mülki idare amirinin önermesi gerekiyor”

BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU;


Kastamonu Belediyesi Eylül Ayı Olağan ikinci toplantısı geçtiğimiz akşam Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yeni ücret tarifeleri görüşüldü.

Bu kapsamda Kreş ve Gündüz Bakımevi 2019-2020 dönemi ücretleri; kurum personeli için 300 TL, diğer kamu kurum ve kuruluşları için 400 TL olarak belirlendi. AK Parti grubu adına Nevzat Birgen’in, kurum personeli için 275 TL, diğer kamu kurum ve kuruluşları için 350 TL olması önerisine karşın oy çokluğuyla kabul edildi ve Meclis gündemine sunuldu. Komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

TOPLU TAŞIMAYA ZAM

Şehir içi dolmuşlarına da zam geldi. Son olarak 1 Şubat 2018 tarihinde zam yapıldığı, o tarihten bugüne kadar akaryakıt, yedek parça vs. fiyat artışlarının dikkate alındığının altı çizildi. Şehir içi öğrenci yolcu taşıması 1,75 TL’den 2 TL’ye, şehir içi tam yolcu tarifesi de 2,25 TL’den 2,50 TL’ye yükseltilmesine karar verildi.  Bu karar, oy çokluğuyla alındı.

CHP’DEN OTOBÜS ZAMMINA RET

CHP Grubu adına Sibel Karakaş konuyla ilgili olarak; “6 Şubat 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararının ekli kararında Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında belediyeler tarafından ruhsat verilen toplu taşıma hatlarını kiralayan, toplu taşıma hizmetlerini hizmet satın alma yollarıyla yerine getirmesi halinde bu hizmeti sunan ve gelirlerinin tamamını elektronik ücret vasıtasıyla tahsil eden otobüs işletmelerinin bedellerinin otobüs işletmeleriyle doğrudan veya dolaylı olarak sermayelerinin yüzde 51’i veya daha fazlası belediyelere ait şirketler hariç münhasıran il sınırları içinde otobüs ve sürücü dahil en az 8 oturma yeri olanlar yapmış oldukları toplu taşıma faaliyetlerine ilişkin 3065 sayılı kanunun 38’inci maddesinde yer alan vergilendirme usulüne göre hasılatta uygulayacakları vergi oranı yüzde 1,5 olarak belirlenmiştir.- denilmek suretiyle gelirlerinin tamamını elektronik ücret toplama vasıtasıyla tahsil eden otobüs işletmelerinin vergi oranının yüzde 1,5 olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle Kastamonu Özel Halk Otobüsleri tarafından rekabet ortamı olmaksızın yapılan toplu taşıma hizmetlerinde kartlı sisteme geçilerek yüzde 1,5 oranındaki vergi indiriminden yararlanılmasını ve uygulama dikkate alınarak toplu taşıma ücretlerinin belirlenmesini istiyoruz” dedi.

Mevcut ücretlerin, akaryakıt, yedek parça vb. yapılan zamları zarar edilmeksizin karşılar miktarda olduğu düşüncesiyle toplu taşıma ücretlerinin artırılması teklifine Cumhuriyet Halk Partisi grubu ret kararı verdi.

OTOPARK ÜCRET TARİFESİ

Aktekke Mahallesi’nde mülkiyeti Belediye’ye ait otoparkın ücret tarifesi belirlendi. Yeni tarife 16 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulanacak. Ayrıca imar plan tadilatları da Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

ALKOLLÜ YER KONUSU

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, alkollü yer belirlenmesi noktasında da düşüncelerini ifade etti. Vidinlioğlu, konuyla ilgili olarak; “Kamuoyunda öyle bir algı oluştu ki, sanki biz böyle bir şeye tarafmışız da, böyle bir yer talebinde bulunuyormuşuz gibi… Halbuki bu gelen bir talep üzerine, benim de o anda izole bir yer olması hasebiyle Ufo İş Merkezi’ni dillendirdim. Talep de oradan gelmişti. Emniyet’ten de orası ile ilgili güvenlik sağlanamayacağı noktasında bir karar var idi. İçkili yer bölgesi; mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alan içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında İl Genel Meclisi tarafından tespit edilir. Böyle bir yeri mülki idare amirinin önermesi gerekiyor. Buralarda güvenlik ve asayiş sağlanabiliyor diye öneride bulunması gerekiyor. Ancak ondan sonra meclisin gündemine gelebilecek bir konu. Tabi ondan sonra da meclisimiz ne yönde karar verir, bunu da meclisimiz bilir. Kamuoyunda oluşan algının önüne geçmek adına ve gayri resmi bir komisyon kurmuş idik, bu komisyon bir görüşme yapacak, yer tespiti konusunda Vali ve Emniyet Müdürü’nün ne yönde bir kararı olur, bunu bilemiyoruz. Şayet bu yönde bir yer teklifi olursa, meclisin gündemine bu konuyu getireceğiz. Sadece kamuoyunda oluşan algının önüne geçmek adına bu açıklamayı yaptım. Talep üzerine konu meclis gündemine gelmişti. Orayla ilgili verilen bir karar mevcut idi. Sonuçta yer belirleme bizim görevimiz değil, mülki idare bir yer belirlediğinde biz o zaman konuyu meclis gündemine getirebiliriz. Oluşan algı, sanki biz böyle bir yerin oluşumunu çok istiyoruz gibi oldu. Böyle bir şey yok. Özellikle geçen hafta sevgili İzzet Serhat Köylü’nün açıklaması sonrası sanki ben böyle bir şeyi teşvik ediyorum gibi algılandı. Böyle bir şey söz konusu değil. Ben zaten alkol kullanmıyorum, ama kullanan insanların haklarına yönelik bir iki ifade de bulunmuştum. Belki maksadını aşan ifadeler de olmuş olabilir, çok da önemli değil. Ama sonuçta bu konu ancak mülki idare tarafından bize önerildiğinde meclisin gündemine gelebilecek bir konu. Dolayısıyla bu konu gündemden otomatikman kalmış oluyor” dedi.

TEK TİP TABELA VE CEPHE YENİLEME ÖNERİSİ

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingiroğlu dilek ve temenniler bölümünde Nasrullah Meydanı’ndaki işyerlerine tek tip tabela önerisini gündeme getirdi. Yanı sıra Nasrullah belediye dükkanlarının cephe giydirmesi konusunun yanı sıra Adalet Caddesi ve Belediye Caddesi ile ilgili olarak daha önce mecliste ifade ettiği trafik düzenlenmesi çalışmasının ne durumda olduğunu meclis gündemine taşıdı.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak; “Zaten bu seçim beyannamemizde de mevcut idi. Tek tip tabela zaten gündemde olan bir konudur. Tarihi dokuya uygun hale getirilmesi noktasında en kısa sürede projelendirme çalışması yürüteceğiz. Adalet Caddesi ve Belediye Caddesi giriş çıkışlarla ilgili değişiklik alt komisyondan geçti, Trafik Komisyonu’na konu gelecek. Birkaç yıl önce, Nasrullah Meydanı trafiğe kapatıldı diye kıyamet kopmuştu. Trafiğe kapalı alanı çok daha büyük bir alana yaymak lazım. Allah nasip eder, inşallah görürüz kentsel dönüşümü gerçekleştirdiğimiz anda Nasrullah Meydanı ile Kale arasını tamamen trafiğe kapatmak en doğrusudur. Çok güzel olur, tarihi dokuyu insanlarımız yakından görebilirler” ifadelerini dile getirdi.

“HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİMİZİ TAMAMLAMAMIZ GEREKİYOR”

İYİ Parti Meclis Üyesi Gökhan Tekin, şehir içi dolmuş durakları ve otobüs şoförleri hakkında mecliste görüşlerini ifade etti. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Hizmet içi eğitimlerimizi tamamlamamız gerekiyor. Çünkü kimden ne kadar istifade edeceğimiz noktasında çok ciddi tereddütlerimiz var. Birimlerde çalışan sayısı çok fazla, verimlilik açısından da bu hizmet içi eğitimimizi en kısa sürede yapmamız gerekiyor. Bunun içinde tüm birimlerimiz var. Ciddi şikayetler var, bu konular hep gündemimizde” ifadelerini kullandı.

“CEZALAR KONUSUNDA ELİMİZ AĞIR”

MHP Meclis Üyesi Metehan Hamzaoğlu konuyla ilgili olarak; “Vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunalım. Özel Halk Otobüslerimiz ile ilgili problem yaşayan vatandaşlarımız, problem yaşadığı aracın plakası ve saatini 153 numaralı İhbar Hattı’na bildirirlerse biz Encümen’de bu görüntüleri izlemek suretiyle bu cezaları veriyoruz. Ciddi manada da cezalar konusunda elimiz ağır” dedi.

istanbul escort

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika