Dolar : Alış : 7.5546 / Satış : 7.5682
Euro : Alış : 8.8050 / Satış : 8.8209
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İGM’de sıkı pazarlık

10 Ocak 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»İGM’de sıkı pazarlık
İGM’de sıkı pazarlık

İl Genel Meclisi Ocak ayı toplantıları dünkü toplantı ile devam etti. Toplantının gündeminde İl Özel İdaresi’nin Ticaret Borsası tarafından Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Entegre Tesisi Projesi’ne ortaklığı, komisyon raporu ve İl Özel İdaresi’nin teklifleri yer aldı.
Toplantının ilk gündem maddesinde İl Özel İdaresi’nin Ticaret Borsası tarafından Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Entegre Tesisi Projesi’ne yüzde 2 ortaklığı yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kastamonu Ticaret Borsası Ağaç ve Orman Ürünleri A.Ş.’de işletme sermayesi olarak kullanılması için İl Özel İdaresi’ne gönderilen 1 milyon TL’nin, Ticaret Borsası’na aktarılabilmesi için Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Entegre Tesisi Projesi’ne İl Özel İdaresi’nin yüzde 2 ortak olması görüşüldü.
“SERMAYE SIKINTISI YAŞAMAYA BAŞLADIK”
Konu hakkında İl Genel Meclisi üyelerine bilgilendirmede bulunan Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri; “Bakanlığımıza sunduğumuz projemiz çok ilgi gördü. 532 projeden 44 proje destek gördü. Bizde bu projeye çok önem verdik. Bu projeye benliğimizi koyduk, gönül verdik. İlerleyen süreçte ortaklarımızın ayrılması bizi maddi sıkıntılara soktu. Sanayi Bakanlığımızın destekleri sayesinde yolumuza devam ettik. Çok kısa sürede projemizi hayata geçirdik. Örnek bir proje oldu. Fabrikamızın sıkıntısı yok. Kendi yağında kavruluyor. Biz Borsa olarak 2 milyon TL taahhütname verdik. Dolayısıyla sermaye sıkıntısı yaşamaya başladık. Sonra Bakanlık tarafından Borsamıza 1 milyon TL tahsis edildi. Bu paranın bize aktarılabilmesi için İl Özel İdaresi’nin tesisimize ortak olması gerekiyor. Onun için bu teklifle geldik” diyerek bilgi verdi.
“BİZİM HİZMET ALANIMIZ, ÖNCELİĞİMİZ KÖYLERE YÖNELİK HİZMETLER”
AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, yüzde 2’lik ortaklığın yaklaşık bir milyon 400 bine tekabül ettiğini vurgulayarak; “Biz Kastamonu’ya yapılan yatırımlara her zaman destek olduk. Yaptığınız projede Kastamonu için önemli bir proje. Sonuna kadar destekliyoruz. Bizim hizmet alanımız, önceliğimiz köylere yönelik hizmetler. Bu hizmetleri ulaştırmakta zorluk çekiyoruz. Yüzde 2’lik ortaklık yaklaşık bir milyon 400 bin TL oluyor. Yüzde 2 ortak olalım fakat 1 milyon TL’nin üzerinde bir para talep etmeyin. Köylerimize yapacağımız çalışmalar var iken, burası için ek bir ödenek veremeyiz” diyerek açıklamalarda bulundu.
Akabinde gerçekleşen müzakerelerde üyeler arasında yüzde 2’lik ortaklık için yaklaşık bir milyon 400 bin TL ödenip, ödenmemesi konusunda tartışma yaşandı. Oturuma verilen 10 dakikalık aradan sonra yapılan oylamada, İl Özel İdaresi’nin Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Entegre Tesisi Projesi’ne 1 milyon TL karşılığında yüzde 2 ortak olması oy birliğiyle kabul edildi.
GÜNDEM MADDELERİ KARARA BAĞLANDI
Toplantının devamında Bozkurt’un Çiçekyayla köyünde köy yerleşik alan çalışması sehven unutulan Babakini ve Karapınar mahallerinin köy yerleşik alan tespit çalışması ile ilgili çalışma yapan İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nu raporu oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının diğer gündem maddesinde Denetim Komisyonu’nda görevlendirilecek uzman kişi ve personelin çalışma gün sayısı ve ücretleri belirlendi. Ayrıca toplantıda İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan sözleşmeli personelin ücret tarifesi belirlendi. Toplantıda son olarak Doğa Kültür Köyü’ne yapılması planlanan Doğa ve Spor Kompleksinin Geliştirilmesi ve Kent Müzesi Projelerinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan ile İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi’nin İl Özel İdaresi’nin temsil edebilmesi için ayrı ayrı yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika