Dolar : Alış : 6.8432 / Satış : 6.8555
Euro : Alış : 7.6774 / Satış : 7.6912
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

İkizlerin hastalığına teşhis konulamıyor

16 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»İkizlerin hastalığına teşhis konulamıyor
İkizlerin hastalığına teşhis konulamıyor


Yaşamlarını yatağa bağımlı halde sürdüren 4 yaşındaki ikizlerin hastalığına teşhis konulamıyor. Aile, çocuklarının bakımı ve hastalıklarının teşhisi için yardım bekliyor.

Doğduktan 2 ay sonra rahatsızlanan ve 4 yaşına gelmelerine rağmen şu ana kadar hastalıklarına teşhis konulamayan ikizler Erva ve İkra, hayatlarını yatağa bağlı halde sürdürmeye devam ediyor.  Dört çocukları bulunan ikizlerin ebeveynleri Asım-Gülten Şahin çifti, 10 yıl önce bir çocuklarını benzer hastalık nedeniyle kaybettiklerini belirterek, ikizlerin tedavisi ve bakımı için yardım beklediklerini söyledi.

Geçirdiği bir iş kazası nedeniyle baba çalışamadığı için ailenin tek geçim kaynağı, çocukların hastalığı nedeniyle alınan evde bakım maaşı bulunuyor. Çocukların bakımıyla ilgilenen 22 yaşındaki ikizlerin ablası Cansel Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada. “Kardeşlerim doğduklarında bir sorunları yoktu. Fakat doğumdan iki ay sonra rahatsızlanmaya başladılar” dedi.

“RAHATSIZLIKLARI TAM OLARAK BİLİNMİYOR”

İlk olarak kardeşlerinin başlarını dik tutamadığını fark ettiklerini söyleyen Cansel Şahin, “Ankara’ya götürdük, hala da götürmeye devam ediyoruz. Testler tahliller devam ediyor ama hala teşhis konulamadı. Kardeşlerim doğduktan iki ay sonra bir daha başlarını dik tutamadılar. Konuşamıyorlar, oturamıyorlar, yemekleri de çiğneyemiyorlar. Yemekleri sadece püre halinde yutabiliyorlar. Yatağa bağlı halde yaşıyorlar. Belirli günlerde fizik tedaviye götürüyoruz. Başka bir tedavi uygulanmıyor, çünkü rahatsızlıkları tam olarak bilinmiyor” ifadelerini kullandı.  

“BABAM MERMER USTASIYDI AMA 2 YIL ÖNCE KAZA GEÇİRDİ”

İkizlerin bakımını annesiyle yaptıklarını belirten Cansel Şahin, “Lisede hemşirelik, üniversitede de ilk ve acil yardım bölümünden mezun oldum. Annemle kardeşlerime bakmam gerektiği için çalışamıyorum. Babam mermer ustasıydı ama 2 yıl önce kaza geçirdi. Kazanın ardından böbreğini kaybetti. O nedenle çalışamıyor” şeklinde konuştu.

“TAHLİL SONUÇLARI, SAĞLIKLI BİR ÇOCUK NASILSA ÖYLE ÇIKIYOR”

Kardeşlerinin hastalığının ne olduğunu bilmek istediğini ve bu yüzden yardım beklediklerini anlatan Şahin; “Hastanelerde tüm tahlil sonuçları, sağlıklı bir çocuk nasılsa öyle çıkıyor. 2009’da vefat eden kardeşim de 5,5 yaşında ve bu şekildeydi. Onun da hastalığının teşhisi konulamamıştı. Doktorlar genetik bir şey olduğunu düşünüyor ama kesin olarak ne olduğunu bulamıyorlar. Hastalıklarını bilsek, ona göre tedavi uygulanır. Şu anda sadece epilepsi ilaçları kullanıyoruz. Onun dışında tedavi uygulanmıyor” ifadelerini kullandı. Hastalıkların teşhisi ve medikal malzemeler konusunda desteğe ihtiyaç duyduklarını da dile getiren Şahin; “Engelli pusetine, ayakta durma ve oturma sehpalarına ihtiyaç duyuyoruz. Bunları karşılayabilecek durumda değiliz” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika