Dolar : Alış : 5.7712 / Satış : 5.7816
Euro : Alış : 6.4158 / Satış : 6.4274
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8267 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“İl Özel İdaresi bizi tasdik makamı olarak kullanmasın”

09 Temmuz 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»“İl Özel İdaresi bizi tasdik makamı olarak kullanmasın”
“İl Özel İdaresi bizi tasdik makamı olarak kullanmasın”

İGM BAŞKANI MEHMET KAYIKCI:

İl Genel Meclisi’nin (İGM) Temmuz ayı olağan toplantılarının dünkü oturumunda HES gündeme geldi. Genel olarak HES projelerini gündeme getiren İGM, dün de Araç Samatlar Regülatörü ve HES Projesi’ni masaya yatırdı. İGM’ye onaylanması için gönderilmiş olan proje nedeniyle görüşülen konu ve 3 ay önce yapımına başlanan projeye ait 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı hakkında Özel İdare’den gelen teknik personel Meclis üyelerinin merak ettiği soruları cevaplandırdı. İmar planları onaylanmadan inşaata başlanmasının mümkün olmayacağını söyleyen Özel İdare Şehir Plancısı Beste Özpekmezci, HES projelerinin yüzde 90’ının İl Özel İdaresi’ne sunulan plana uymadığını da kaydetti.

“HES PROJELERİ İÇİN TÜM KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALIYORUZ”

Onay verilmeden inşaata başlanılması durumunda herhangi bir şikayet halinde Özel İdare olarak HES’leri durdurma, mühürleme yetkilerinin olduğunu da söyleyen Özpekmezci; “Biz özellikle HES projeleri için tüm kurumlardan görüş alıyoruz. Kurum görüşlerinden herhangi birinin eksik ya da olumsuz olması halinde imara açma izni vermiyoruz. Bu tür projelerin teknik bölümleriyle genel olarak pizmit.com DSİ ilgileniyor. İlgili kurumlardan şikayet üzerine bize bir rapor geldiği takdirde biz müdahale edebiliyoruz. HES’lerin yüzde 90’ı bize verdikleri İmar Planı’na uyarak hareket etmiyorlar. Şikayet konusu olduğu takdirde şikayetle ilgilenmesi gereken kuruma biz görüş soruyoruz. Bu şikayet üzerine gerek görüldüğü takdirde yerinde inceleme yapılır. İnceleme sonucu bize rapor olarak bildirilir. Bizde bu rapora göre faaliyet durdurma kararı verebiliriz ve kaymakamlıklara uygulatırız. Bize herhangi bir şikayet gelmedi. Geldiği takdirde şikayet konusu mutlaka değerlendirilecektir” dedi.

“İGM’NİN NOTER GİBİ KULLANILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

“Ruhsatını vermediğimiz bir projeye nasıl başlayabilirler?” diyen İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı İGM’nin noter gibi kullanılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Burada noter pozisyonuna düştüklerini kaydeden Kayıkcı; “İnşaatı başlamış bir proje bize onaylanması için gönderiliyor. Bizde onaylamak zorunda kalıyoruz. Biz gerekli onayı verdiğimiz takdirde inşaatın başlaması gerekmez mi?  Bundan sonra bu tür meselelerde Meclis’in bir tasdik makamı olarak kullanılmasına ben müsaade etmeyeceğim. Bu tür meselelerde İl Özel İdaresi bizi tasdik makamı olarak kullanmasın. Kimse bizden bundan sonra kendi ihmalkarlıklarının veya geciktirdiği işlerin altına imza atmamızı beklemesin” dedi.

“HER KURUMDA BU KONUYLA İLGİLİ BİR GEVŞEKLİK VAR”

İmar Komisyonu’nun ruhsatı alınmamış bir çalışmanın durdurulması için gereken her girişimde bulunmasını isteyen Mehmet Kayıkcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Milletin verdiği oylarla seçilen kişileriz ve üzerimizde vebal var. Enerji lazım ama doğaya da hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Birçok HES’te doğa katliamı oluyor. Bunun kontrolü tamamen Özel İdare’de, DSİ’de ve Orman’da. Ancak her kurumda bu konuyla ilgili bir gevşeklik var. Biz İGM olarak bu konuda noktayı koyarsak, sorunların düzeleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika