Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“İlimizin hedefleri doğrultusunda çalışıyoruz”

30 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“İlimizin hedefleri doğrultusunda çalışıyoruz”
“İlimizin hedefleri doğrultusunda çalışıyoruz”

BELEDİYE BAŞKANI TAHSİN BABAŞ;
Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetim kurulunu tahsis edilen tarihi konakta ziyaret ettiler.
Muhtarları tahsis ettikleri yeni konakta ziyaret eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu’yu tarihi, kültürel doku içinde muhtarları da birleştirerek hem tarihi kültürel ihtişama katkı sağladık hem de muhtarlarımıza katkı sağladık. En küçük yerel birim Türkiye’de muhtarlıklardır. Geniş bir coğrafyaya hitap ediyoruz. Vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek için sistemimiz çalışıyor. Muhtarlarımız kendi köylerinde ve yakınlarındaki yerlerle ilgili tüm ihtiyaçlara cevap verebilmek için her türlü gayreti gösteriyorlar. Kastamonu merkez belediyesi olarak elimizden geldiği kadar destek vermeye gayret gösteriyoruz. Muhtarlarımızda birlik içinde hizmet etmeye çalışıyor. Seçilmişlerin oluşturduğu birlik içinde hizmet ediyoruz. Muhtarlıklar bölgemizde çok önemlidir. İnsanlarımızın yaşaması için çaba göstermeliyiz” dedi.
“GÖÇÜ ÖNLEMEK İÇİN İLK BAŞTA MUHTARLIKLAR ÇALIŞMA YAPMALIDIR”
Başkan Babaş, üretimi önemsediklerini ifade ederek; “Toplumumuz üretim yapmalıdır. Üretim yapan insanlarımızın, kentlere de bilinçsiz bir şekilde gelmeleri doğru değildir. Köylerimizden kentlere doğru yoğun bir göç var. Göçü önlemek için ilk başta muhtarlıklar çalışma yapmalıdır. Muhtarlıklar ile yerel yönetimler birleşmelidir. Belediye olarak arıcılığa destek verdik. Tüm tanıtımlarımızda siyezi, sarımsağı kullanıyoruz. Kastamonu yöresine ait ürünleri tanıtmaya gayret ediyoruz. Bunların yansıması köylere doğru olacaktır. Siyez bulguru yaklaşık 10 TL’nin üzerine çıktı. Köylümüzün siyez üretimi yapmaya teşvik ettik. Doğal ürünlerimize karşı talep çoğaldı. Her fuara katılmaya gayret gösteriyoruz. Herkes üzerine düşen görevi yaparsa köylerde üretim yeniden başlayacaktır” ifadelerini kullandı.
“SULU TARIMA GEÇMELİYİZ”
Tarıma verilen desteğin ilimizde 88 milyon TL olduğunu söyleyen Başkan Babaş; “Devletimiz, çiftçiye, üreticiye destek oluyor. Ürün olarak desteklenmesi tarımın lokomotifi olacaktır. Köylerimiz her türlü teknolojiyle buluştu. Sulu tarıma geçmeliyiz. Kapalı sistem sulama köylere gelmelidir. Muhtar derneği bir ve beraber olup bizlere projeler getirmelidir. Geleceğimiz tarımdadır. Uzun vadede köylerimize katkı sağlar. Köylerle ilgili büyük çaplı projeleri konuşalım. Sulama, baraj projesinden bahsedelim. Hal, soğuk hava depoları yapalım. Bir ürün 5 TL ise belli zamanlarda 15 TL oluyor. Çiftçimiz daha çok gelir elde edebilir. Bir ürünün 12 ay saklanabileceği bir yer olacaktır. Muhtarlarımızla görüştüğümüz zaman herkes köyünün ufak tefek sorunlarından bahsediyor. Ancak köylümüze ve mahallemize yarar sağlayacak projeleri konuşmak ve birlikte karar vermek zorundayız. Ürünleri elde ettikten sonra pazarlamayı konuşmalıyız” şeklinde konuştu.
“YAPTIĞIMIZ PROJELER ÜÇ YILDA ÜÇ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR”
Belediye olarak yaptıkları çalışmalara hakkında da konuşan Başkan Babaş; “Kastamonu Belediyesi olarak geride bıraktığımız dört yılda şehrimizin Kent İmajı’nı tam anlamıyla ayağa kaldırmak adına başlattığımız seferberlik Türkiye çapında takdir görmüştür. Bugün Kastamonu Belediyesi olarak yaptığımız projeler Tarihi Kentler Birliği tarafından üç yılda üç ödüle layık görülmüştür. Öyle ki 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu unvanı yapılan çalışmaların bir nişanesi olmuştur” dedi.
“BİZ ESEN RÜZGARA GÖRE ÇALIŞMIYORUZ”
CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in basında yer alan sözlerine değinen Başkan Babaş; “Ne ilginçtir ki daha dün bizim ‘Tarih, Sanat, Kültür ve Spor Kenti Kastamonu’ söylemlerimizi alarak seçim vaadi olarak dile getirenler aradan geçen kısa bir sürede ‘eski ev’ tabirini kullanmaktan kaçınmamışlardır. ‘Eski evler değerli arsalarla takas ediliyor’ söylemi tarih, sanat ve kültür belediyeciliği söylemiyle uyuşmamakla birlikte kendi kendilerini inkar eden bir söylemdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez.’ Biz geçmişimizi de, bizlere yadigar olarak bırakılan eserlerini de Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun ki biliyoruz. Biz esen rüzgara göre değil, ilimizin ihtiyaçlarına göre söylemler belirleyip Kastamonu’muzun hedefleri doğrultusunda, yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde uzman ekiplerimizle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün tarihi konaklarımızı, tarihi sokakları, tarihi çarşıları ve tarihi meydanlarımızı restore etmemiz ancak millete hizmet derdi olmayanları rahatsız eder. Geldiğimiz noktada restore edilen konaklardan daha değerli arsa yoktur. Ecdat eserlerini Kastamonu kültürüne kazandırmaktan ve şehrin tarihi ihtişamını gün yüzüne çıkartmaktan daha değerli arsa da yoktur. İlimizde değerlenen arsalar şehrimizin doğru projelerle elde ettiği kazanımlarla kaynaklanmaktadır” diye konuştu.
“ESKİDEN ALDIĞIMIZ EMANETLERİ GELECEĞE TAŞIMAK ZORUNDAYIZ”
AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ise; Kastamonu Belediyeciliğinde birçok eski yapı ayağa kalktı. Belediye Başkanımızın yoğun çalışmalarıyla gerçekleşti. 4 buçuk yıllık çalışmada Kastamonu’da birçok tarihi eser hayata geçti. Muhtarlarımızın tarihi eseri yaşatması konusunda bizlerde mutluyuz. Eleştiriler, belediye başkanımızın eserlerimize çıkmasına yönelikse biz bundan mutluyuz. Eskiden aldığımız emanetleri geleceğe taşımak zorundayız. AK Parti iktidarı, vakıflarımız, belediyemiz yaptığı hizmetlerle eserlerimizin ortaya çıkıyor. Her zaman geçmişten gelen eserlerimize sahip çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. Eleştiriler hep olacaktır. İnsafsızca olan eleştirileri halkın takdirine bırakıyoruz. Tarihi mekanlar halkımızın hizmetine, turizme, Kastamonu’nun gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlıyor. Eserlerimize katkı sunmazsak yok olmaya mahkum olurlar. Bizim zihniyetimiz yıkmak, kapatmak, bitirmek değildir. Zihniyetimiz tüm varlıklarımızı hayata geçirmektir. Vatandaşlarımız için Kastamonu için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“HAVALİMANIMIZA SAHİP ÇIKMAYI BİLİRİZ”
Havalimanı üzerinden yapılan eleştirilere değinen Ünlü “ILS cihazımızın olup, olmadığını bilmeyen zihniyette bizi eleştirmeye devam ediyor. Tüm Kastamonu’muzun ve çevremizin hizmetindedir. Havalimanımıza sahip çıkmayı biliriz. İnşallah tarihi mekanların ayağa kaldırılması konusunda belediye başkanımızın yanındayız. Gittiğimiz yol doğru yol ve hak yoludur. Sonunda ise Kastamonu kazanacaktır. Kastamonu’nun daha ileri gitmesi için güçlü bir Kastamonu için çalışıyoruz. 31 Mart seçimleri hem parti olarak önemli hem de muhtarlarımız için önemlidir. Seçimlerde aday olanlara hayırlı olsun” dedi.
“YAPILAN KURS İLE EKSİKLERİMİZİ GÖRDÜK”
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek; “2023 Türkiye’sine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devam ediyoruz. Türkiye’de ilk ve tek Kastamonu’da muhtarlarımıza protokol ve halkla ilişkiler kursu açtık. Birinci etabını bitirdik. İkinci etabına 8 ile 9 Aralık’ta başlıyoruz. İkinci etabın ardından ise muhtarlarımıza sertifika töreni yapacağız. Muhtar ve muhtar adayları, siyasi çalışmalar içinde olan arkadaşlarımıza özgü bir çalışma. Yapılan kurs ile eksiklerimizi gördük. Sertifika törenimizi Valimiz, belediye başkanımız ve il başkanımızın eşliğinde yapacağız. İçişleri Bakanımızı da sertifika törenine bekliyoruz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika