Dolar : Alış : 5.6665 / Satış : 5.6767
Euro : Alış : 6.2876 / Satış : 6.2989
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8229 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

İlk ders zili çaldı

10 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı


İlköğretim Haftası kutlamaları dün Cumhuriyet Meydanı’ndan ve Merkez Ortaokulu’nda düzenlenen törenlerle yapıldı. İlköğretim Haftası kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlandı. Çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile buradaki tören son buldu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından kutlamalar Merkez Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın katılımı ile devam etti. Buradaki programa ayrıca Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, kurum amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“OKUL HAYATIMIZIN İLK DÖNEMLERİNDE ÖNEMLİ YER TUTMAKTADIR”

Törende günün anlam ve önemine binaen açılış konuşmasını gerçekleştiren Merkez Ortaokulu Öğrencisi İrem Özdemir; “Yeni bir öğretim yılına, yeni bir okulda başlamanın sevinci, onuru ve heyecanı içindeyiz. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza ‘hoş geldiniz’ diyorum. Sizler bizlerden daha heyecanlısınız. Bunun gözlerinden okuyabiliyorum. Tabii kolay değil, başarılarıyla, aldığı ödüllerle takdir, övgüler gören bir okulda okumak herkesin hayalidir. Bizden öncekilerde böyle hayallerle çalıştılar, uğraştılar ve sonunda hayallerine kavuştular. Şimdi sıra bizlerde. Bizlerde hayallerimize aracı olacak Merkez Ortaokulu’nda bata Başöğretmen Atatürk olmak üzere, öğretmenlerimizin, idarecilerimizin ve velilerimizin önderliğinde elimizden geleni yapıp, yeni ufuklara yelken açacağız. Okul hayatımızın ilk dönemlerinde oldukça önemli yer tutmaktadır. Okul sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek, belirli bir meslek sahibi yapacak bilgi ve beceriler vermekle kalmaz. Aynı zamanda toplumun yapılarını, insan ilişkilerinin nasıl olacağını, bireysel, toplumsal sorumluluklarını neler olacağını, hizmet ettiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır ve davranış hale getirir. Merkez Ortaokulu’nda da bu değerler çok önemlidir. Bizden önce devraldığımız bu değerleri koruyup, geliştirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“136 DERSLİKLİ 9 EĞİTİM BİNASININ YAPIMI TAMAMLANMIŞTIR”

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek; “Bugün bir önceki yıla göre daha mutlu, daha gururluyuz. Çünkü her şeyin daha iyisini hak eden ‘Çocuklarımız için inşa ediyoruz’ diye başladığımız projelerin birer birer tamamlanmasının sevincini paylaşıyoruz. Bundan 2 yıl önce, 16 Temmuz 2017’de Bakanlığımız tarafından deprem testine göre; yıkım kararı alınan eğitim kurumlarımız bildirilmişti. Bu kapsamda merkez ilçemizde toplam 184 derslikli 12 okul binası, Araç’ta toplam 82 derslikli 6 okul binası, Tosya’da 53 derslikli 5 okul binası olmak üzere il genelinde 23 okul, 14 adet pansiyon, lojman, halk eğitim binasının yıkım kararı alınmış ve bu okulların yıkımı 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. 2017 yılında gelen yıkım kararı sonrası, 2018-2019 yatırım programına toplamda 281 milyon 47 bin 150 TL maliyetinde 496 derslikli 43 okul ve kurumumuzun yapılması planlanmıştır. Yapılan planlama kapsamında 2018-2019 eğitim yılında toplamda 36 derslikli 4 eğitim binası hizmete açılmıştır. Bugün 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için toplam 56 milyon 642 bin TL maliyetinde 136 derslikli 9 eğitim binasının yapımı tamamlanmıştır. Bu okullarımız içinde bulunduğumuz Merkez Ortaokulu, Ali Fuat Darende İlkokulu, Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu, Kuzeykent İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Pervaneoğlu Ali Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Devrekani Halime Celal Budak Spor Salonu, yemekhanesi ve Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu’dur. Ayrıca bunlara ilave olarak 2019 yılı sonuna kadar toplam 84 derslikli 5 okulumuz daha 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Bunların yanında yapımı devam eden 10 okul binamızda 2020 yılı içerisinde tamamlanmış olacaktır. Yapımı tamamlanan ve devam eden eğitim kurumlarımızın yanı sıra Bakanlığımız tarafından programa alınmış olan 188 derslikli 21 okul binamızın yapımı için projelerin bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı ile ilgili de proje çalışmaları devam etmektedir. Projelerimizin dağılımı yapılırken, okul ihtiyacı olmayan üç ilçemiz Daday, Seydiler, Azdavay hariç diğer 16 ilçemizde eğitim yatırımı planlaması yapılıp, Bakanlığımız tarafından programa alınmıştır. Program dahilindeki tüm projelerimizin hayata geçirilmesi ile birlikte ilimizin eğitim altyapısı büyük oranda iyileştirilmiş olacaktır. Okul yapımlarımızın yanında Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu kapsamında ilimiz genelinde 52 adet Tasarım Beceri Atölyesi yatırımına başlanmış olup, çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİM SİZLER BİZİM GELECEĞİMİZİN TEMİNATISINIZ”

Açıklamalarına devam eden Bahçacıoğlu; “Eğitim altyapımızın iyileştirilmesinde ve projelerimizin hayata geçirilmesinde bizlere destek olan başta Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Bakan Yardımcımıza, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanlığımıza, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimize, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüze, bütün kurumlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her yeni başlangıç yenilikleri ve güzellikleri beraberinde getirir. Yeniden doğuşun hikayesini baştan yazmak motivasyonuyla sınıflarımızın binlerce öğrencilerimize açıyoruz. Öğrencilerimizde arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşmanın heyecanını yaşıyor. Eğitim tanımlanabilen ama asla satırlara sığmayacak kadar derin ve yaşamın içinde hayat bulan, insan kadar canlı ve değişken bir yapıdır. Öğrencilerimizin bireysel özellikleri, öğretmenlerimizin yöntem ve teknikleri ile şekillenen can damarımızdır. Dokunuşların zarafeti ile ileriye taşınan daima ilgi, sevgi, sadakat bekleyen nazlı bir çiçektir. Eğitim-öğretim geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Sizin fedakarlığınız, tebessümünüz, dokunuşunuz, yüreğinizdeki vatan ve millet sevgisi zihninizdeki idealist ruh eğitimimizin olmazsa olmazıdır. Velilerimiz sizler eğitim sistemi içerisinde hedeflerimize ulaşmamızdaki en büyük paydaşımızsınız. Sizlerden gerekli desteği almadan tam olarak başarılı olmak mümkün değildir. Öğrencilerim sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Bizim bütün gayretimiz sizlerin en iyi şekilde yetişmesi ve sizlerin iyi bir vatandaş olabilmesi içindir” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU’DAKİ OKUL SAYISINI YAKLAŞIK YÜZDE 60 ARTTIRDIK”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, 2 yıldır eğitim altyapısıyla ilgili ilimizde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyerek; “Sayın Valimizin koordinesinde, Milli Eğitim Müdürümüz, bizler, il teşkilatımız, Cumhurbaşkanımız, en büyük destekçimiz Sayın Bakanımız, Bakan Yardımcımız, bu okulların hizmete girmesi için uğraşan herkesle el birliğiyle uğraş verdik. Tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Bu okullar öğrencilerimiz rahat etsin, çok daha nezih ortamlarda eğitim-öğretimlerini sürdürebilsin diye yapılıyor. Fakat bunun tek başına yeterli olmadığını bizler biliyoruz. Bunun için Bakanlığımız geçmişten bugüne ciddi bir uğraş içerisinde. Milli Eğitimin planlaması kolay değil. Türkiye genç bir nüfusa sahip. Bu genç nüfusun eğitime yönlendirilmesi, geleceğe hazırlanması kolayda değil. Fakat bunun için büyük bir uğraş olduğunu ben biliyorum. Bizde elimizden geldikçe bu büyük uğraşa destek vermeye çalışıyoruz. Son 15 yıl içerisinde Kastamonu’daki okul sayısını yaklaşık yüzde 60 arttırdık. Derslik sayısını yaklaşık yüzde 50 arttırdık. Şu anda Kastamonu’da lisede 20, ortaokulda 18 sınıf başına düşen öğrenci sayısı. Bundan sonraki hedefimiz Kastamonu’nun Türkiye’deki başarı oranını daha da yukarılara taşımak” şeklinde konuştu.

 “ÇOCUKLARIMIZI, İYİ YETİŞTİRMEK İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ SÜRDÜRMEKTEYİZ”

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlangıcının yapıldığı 9 Eylül’ün önemine değinen Vali Yaşar Karadeniz; “Anadolu’yu işgal eden düşmanın denize dökülerek bağımsızlığımızı kazandığımız günün yıldönümünde, bir eğitim öğretim yılı sürecek medeniyet mücadelesinin önemli bir parçası olan eğitim-öğretim yılını açıyoruz. Bu süre içerisinde çocuklarımızı eğiterek toplum için daha hazırlıklı olmalarını sağlarken, öğrendikleriyle de ilkemizin, yetişmiş insan gücü ihtiyacını oluşturacaklardır. Çocuklarımızı, gençlerimizi iyi yetiştirmek için her türlü gayreti sürdürmekteyiz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün hizmete alınan eğitim tesisleriyle ve yapımı devam eden tesislerin tamamlanmasıyla Kastamonu okul ihtiyacını ve normal eğitime geçiş sürecini tamamlayan ilk illerden birisi olacaktır. İçinde bulunduğumuz dönemde, her türlü her türlü mali zorluğun aşılarak okul inşaatlarımızın tamamlanma sürecine girmesi, tamamen Kastamonu’nun gücüdür, Kastamonu’daki birlik ve beraberliğin gücüdür. Bu konuda bürokrasi, siyaset ve STK’ların işbirliği bu gücü ortaya çıkarmıştır. Kastamonulu hemşehrimiz Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran, ilimize yapmış olduğu maddi ve manevi desteklerle bu sürecin sağlıklı işlemesine önemli ölçüde katkı vermiştir. Yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimiz okulları için, Milli Eğitim bütçesinden sağlanan kaynaklardan hariç olarak 15 milyon TL destek göndermiştir. Sayın Milletvekillerimiz, başından beri bu konunun yakın takipçisi olmuşlardır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, okulların zamanında bitirilmesinin yanında, inşaat kalitesinin de belli düzeyde tutulması için azami gayreti göstermişlerdir. Yüklenici firmalar, süreç içinde yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen, okullarımızı öğrencilerimizle buluşturma fedakârlığı göstermişlerdir. Okullarımızın bugüne yetişmesinde emeği geçen herkesi huzurlarınızda tebrik ediyorum” dedi.

“OKULLAR ARASINDAKİ SEVİYE FARKLILIKLARINI EN AZA İNDİRMEK ZORUNDAYIZ”

Eğitimde başarıyı arttırmak için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Karadeniz; “Okul inşaatlarıyla ilgili çalışmalar sürerken, okullarımızın içinde de akademik başarı başta olmak üzere, eğitim faaliyetlerinin tamamında başarıyı artırmak için daha fazla gayret göstermeliyiz. Bunun için okullar arasındaki seviye farklılıklarını en aza indirmek zorundayız. Dezavantajlı görülen okulların seviyesini diğer okulların seviyesine çıkarmak durumundayız. Öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz, kendilerini devamlı yenileyerek ve geliştirerek, öğrencilerine daha fazla katkı sağlamanın gayreti içinde olmalıdırlar. Motivasyonlarını bu doğrultuda her zaman güçlü tutmalıdırlar. Devamsızlık yapan öğrenciler ve velileri ilk günden itibaren ikna edilerek, çocuklarımızın tamamının okulda olmaları sağlanmalıdır. Öğrencilerimizin her türlü sıkıntıları, ilgili mercilerle paylaşılarak çözüme kavuşturulmalıdır. Çocuklarımızın bol bol kitap okumaları sağlanmalıdır. Eğitim ve öğretim, sadece öğretmenlerle yürütülecek bir faaliyet değildir. Sizler de çocuğunuzla ve onun eğitimiyle birebir ilgilenmelisiniz. Okul ile ve öğretmenleriyle devamlı iletişim içinde olmalısınız. Okul öncesi eğitim çağına gelmiş çocuklarımızı mutlaka anaokullarına gönderelim. Günlük yaşantımızdaki davranışlarımızla ve okuma alışkanlığımızla çocuklarımızın örnek aldığı en yakın kişilerin ebeveynleri olduğunu unutmayalım. Ders faaliyetleri dışında çocuklarımızın sportif, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklerin içinde aktif olarak bulunmalarını sağlayalım. Böylece onların büyüdüklerinde kendi ayaklarının üzerinde durmalarına daha fazla katkı vermiş oluruz. Ve belki de günümüz için en önemli konu; çocuklarımızı her türlü bağımlılıktan ve kötü alışkanlıklardan koruyalım. Kötü örnek olabilecek davranışları onlardan uzak tutalım. Bu konuda okul yönetimleri, öğretmenler, veliler, güvenlik birimleri ve STK’lar el ele çalışarak, onların güvenli ortamlarını geliştirelim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasım dediği ‘Bilim’ ve ‘aklın’ yolunda çağının ilerisinde olan nesilleri ancak bu şekilde oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu, koro gösterileri ve halk oyunu gösterileri sundu. Daha sonra protokol tarafından kurdele kesimi yapılarak Merkez Ortaokulu’nun açılışı yapıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika