Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“İnebolu’ya büyük bir cezaevi yapımı gündemdedir”

02 Temmuz 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“İnebolu’ya büyük bir cezaevi yapımı gündemdedir”
“İnebolu’ya büyük bir cezaevi yapımı gündemdedir”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK;


İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları öncesinde AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün başkanlığında, AK Parti Milletvekili Metin Çelik’in katılımıyla grup toplantısı gerçekleştirildi.

AK Parti İl Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “23 Haziran seçimleri ile alakalı olarak Kastamonu’dan oy kullanmaya giden hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Yazın Kastamonu’da olan hemşehrilerimiz seçim sürecinde vefa göstererek işlerini güçlerini bırakarak İstanbul seçimlerine katıldılar ve adayımız Binali Yıldırım’a destek verdi. Sandıktan çıkan sonuçları da hepimiz kabulleniyoruz. Milletin iradesinden güçlü güç yoktur diyoruz. Seçmenden aldığımız mesajları ve beklentileri bu seçimde ölçme fırsatı bulduk. 2023 hedeflerine giderken bu talepleri değerlendireceğiz” dedi.

“HİKMET ERBİLGİN DÜNYADAN BİR HABER”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in açıklamalarına değinen Ünlü; “Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı’nın yaptığı bazı açıklamalar var. Eleştirilerde bulunuyorlar. Kastamonu’nun sorunlarıyla ilgilenmediğimizi söylüyor. Biz milletin gösterdiği ilgiye layık olmaya çalışıyoruz. Bizim Gençlik Kolları Başkanımızla ilgili soru yöneltmiş. Bizim başkanımız bu ay başında Belediye’den kendi istediği ile ayrıldı. Hikmet Erbilgin dünyadan bir haber. İşten kendi isteği ile ayrılmış birisi hakkında işten çıkacak mı çıkmayacak mı diye bir soru soruyor? Taş ocakları ile ilgili de soru yöneltmiş ve komisyon kurulsun demiş. Zaten üniversitemizin akademisyenleri tarafından tutulmuş bir rapor var. Biz burada iki dengeyi bir arada tutmak istiyoruz. Tabiata zarar veren maden ocaklarının olmasını bizde istemiyoruz. Ama bir taraftan da ekonomik katkı sağlayan ocakların da çalıştırılması lazım. İki dengeyi de koruyacak bir yol izlenmesi gerekiyor. Hem ekonomiyi canlı tutmak hem de Milli Parklar alanı içerisindeki maden ocaklarının izinlerini belli bir şarta bağlı tutmak kaydıyla ruhsatlandırılması gerekiyor. Rastgele bir maden ocağı açmak söz konusu değil” diye konuştu.

“BİZ KENDİ KENDİMİZE HER SORUNUN ALTINDAN KALKABİLİRİZ”

Kastamonu’nun her sorunu ile ilgilendiklerini söyleyen Ünlü; “CHP bugüne kadar hangi sorununa derman oldu da konuşuyor? Biz vatandaşımızla her zaman iç içeyiz. Bütün sorunları ve problemleri biliyoruz. Hikmet Erbilgin’in aklına ihtiyacımız yok. Cide belediye başkanına baksın önce. Gidip kendi esnafını şikayet eden bir başkan var. Önce bir ona baksın. Esnafın ekmeği ile oynuyor. Milletin düşmanlarıyla, HDP ile kol kola gezen bir siyaset anlayışıyla çözüm üretmek bizim tasvip ettiğimiz bir yöntem değil. Biz kendi kendimize her sorunun altından kalkabiliriz.  Dolu yağışı sonrasında yaşanan zararlar için 1,5 milyon liralık destek geldi. Çiftçimize bu para dağıtılacak. Yine İstanbul Ticaret Borsası ilimize 4 adet okul yapacak. Önümüzdeki günlerde bunun da planlaması yapılacak” ifadelerini kullandı.

“UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ”

İGM Başkanı Güray Parçal’da, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e cevap vererek; “CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Pınarbaşı’ndaki mermer ocaklarıyla alakalı İl Genel Meclisi’nde de komisyon kurulması için talepte bulunduğunu söylemiş. Öncelikle bize gelen böyle bir talep yok. Bunun usulleri var. CHP’nin üç İGM üyesi var. Bunla ilgili önerge verilir ve önerge gündeme alınırsa gerekli çalışma yapılır. Bu usulü bilmiyorsa gelsin anlatalım. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur ile aramızda rekabet olduğunu söylemiş. Biz sadece AK Parti grubu ile değil tüm üyelerle uyum içerisinde çalışıyoruz. Görüş farklılıkları tabiî ki oluyor ama bunlar Meclis içerisinde çözüme kavuşturuluyor. Bu konulara girerek biz hizipçilik yapmaya çalışıyor. CHP genel merkezinin yaptığı hizipçiliği burada da yapmak istiyor. Pınarbaşı’ndaki mermer ocaklarıyla ilgili yaptıkları açıklamalar bölge halkı tarafından hiç dile getirilmiyor. İstanbul’dan gelenler bunu organize ediyor. Valimiz Pınarbaşı’nda halk toplantısı yaptı, bu konuyla ilgili tek bir eleştiri dahi gündeme gelmedi. Azdavay Pınarbaşı bölgesinde 10 adet TIR varken bu sayı şu anda 100’e yükseldi. Sadece nakliyeciye ödenen para bu madenlerden sonra 20 milyon lira oldu” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN YENİ OKULLARINDA EĞİTİM ALMALARINI SAĞLAYACAĞIZ”

Özel İdare’ye son dönemde güzel kaynaklar alındığını vurgulayan AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Geçtiğimiz ay yaptığımız görüşmeler neticesinde Cumhurbaşkanımız Özel İdare’ye 15 milyon liralık ödenek gönderilmesini sağladı. Bu ödeneği, deprem testinden geçemediği için yıkılan ve yeniden yapımına başlanan okulların inşaatlarında kullanacağız. 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin yeni okullarında eğitim almalarını sağlayacağız. Kültür Bakanlığı, uzun süredir bekleyen yeni açılacak turistik tesisleri için 20 milyon liralık ödenek sözü alındı ve 5 milyon lirası Haziran ayı içerisinde Özel İdare’ye gönderildi. Bu tesisleri bu kışa yetiştireceğiz. Pınarbaşı’ndaki turizm bölgelerine ulaşım noktasında da 7 kilometrelik sıcak asfalt yapmıştık. Kalan kısımları da yapacağız. Bakanımız bu noktada söz verdi. Bu ödenekler ilimize ekstradan kazandırılmış ödenekler” diye konuştu.

“BURAYA BİR CEZAEVİ YAPTIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Kastamonu’nun ana meseleleri olduğunu söyleyen Milletvekili Çelik; “Tıp Fakültesi bunlardan biri. Naci Ağbal’a yaptığımız ziyarette bu konu gündeme geldi. Verdiğimiz sözler yerine gelecek ve bu inşaat bitirilerek Devlet hastanemiz ile birlikte Tıp Fakültesi’nin açılarak koordineli çalışması sağlanacak. Cezaevlerinin kapatılması da gündemde. Tosya ve Daday cezaevlerinin kapatılması 3-4 yıldır gündemdeydi. Mahkum sayısı örneğin Daday’da 4’e düşmüş, personel sayısı ise 11 civarındaydı. Bunlar çok eski cezaevleri olduğu için fiziki açıdan yetersizdi ve Tosya ve Daday bu nedenlerle kapatıldı. İnebolu’da ise cezaevinin depreme dayanıklı olmadığı belirlenmişti. Heyelan tehlikesi de vardı. Kapanmadan önce arsa bularak yeni bir cezaevi yapılması noktasında çeşitli girişimlerde bulunmuştuk. Ancak bulunan arsalar uygun görülmedi. Şu anda son noktada bu cezaevinin de bu şartlar altında devam edeceği belirtildi ve cezaevi kapatıldı. Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu cezaevi yıkıldıktan sonra aynı yere daha büyük bir cezaevi yapımı tekrar gündemdedir. Önümüzdeki süreçte buraya bir cezaevi yaptırmaya çalışacağız. Burada çalışan memurların en azından Kastamonu’daki diğer cezaevlerine nakillerinin yapılması noktasında görüştük. İnebolu’ya cezaevi yapıldığında da dönmek isteyenler geri dönebilecektir” ifadelerini kullandı.

“SÜRENİN 10 AYA ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR”

Milletvekili Çelik son olarak; “Taşeronlar kadroya geçerken, mevsimlik işçilerle ilgili de bazı düzenlemeler yapıldı. En fazla çalışabilecekleri süre 5 ay 29 gündü. Bu süreyi 9 ay 29 güne çıkarmıştık. Bunu her yıl genel müdürlükler Maliye Bakanlığı’na teklif ediyor. Orman işçileri konusunda da Orman Genel Müdürlüğü, Bakanlığa şu anda yeniden talepte bulunmuş. Bu noktada sadece bizim ilimizi ilgilendiren bir husus da değil. Tekrar bu sürenin 10 aya çıkarılması için çalışılıyor” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika