Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

İş dünyası, Kastamonu’nun geleceğini konuştu

05 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»İş dünyası, Kastamonu’nun geleceğini konuştu
İş dünyası, Kastamonu’nun geleceğini konuştu

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Şubesi ev sahipliğinde 1’inci Kastamonu İş Dünyası Zirvesi Rüya Düğün ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Kastamonu İşadamları 1’inci Kastamonu İş Dünyası Zirvesi’nde Buluşuyor, Kastamonu’nun Geleceğini Konuşuyor” sloganı altında gerçekleştirilen programa Vali Yaşar Karadeniz, eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, AK Parti Milletvekili Metin Çelik ve CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, işadamları Remzi Gür, Ender Yılmaz, Haydar Çolakoğlu, OSB eski Genel Müdürü Yaşar Öztürk ve çok sayıda işadamının yanı sıra kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

“ILGAZ TÜNELİ BÖLGEMİZ İÇİN BİR YAPBOZUN BİR PARÇASI NİTELİĞİNDEDİR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, “KASİAD üyelerinin sermaye gücü Türkiye’nin sahip olduğu milli hasılatın yaklaşık yüzde yirmisine tekabül etmektedir. Bu rakam Kastamonu’nun Türk ekonomisinde ne kadar aktif olduğunu göstermektedir. Bu derece güçlü bir sermaye topluluğunu bir araya getiren derneğimiz Kastamonu’da 2018 yılına kadar temsilci düzeyinde faaliyet gösteriyordu. Sayın Genel Başkanımız Mart ayında görevi tevdi etmesi ile önce temsilciliği hemen ardından şube olarak derneğimizi Kastamonu’daki yapılanmasını oluşturdu. Ulaşım problemi Kastamonu için bir kanburdur. Lojistik ve pazarlama imkanlarının gelişmesi muhakkak ki ulaşım ve alt yapı sorunlarının çözümü ile mümkündür. Ülkemizin son 20 yılda birçok ulaştırma projesini hayata geçirmiş Kastamonu’da da bu projelerden istifade etmiştir. Bölgemiz için önemi tartışılmaz olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin yıllar sonra hayata geçirilmiş olması Kastamonu için büyük nimettir. Ilgaz Tüneli bölgemiz için bir yapbozun bir parçası niteliğindedir. İstanbul, Ankara istikametinden gelerek gerek devam eden gerekse proje aşamasında olan çalışmaların bir an önce nihayete kavuşturulması bu yapbozu tamamlayacaktır. İnebolu-Ankara yolu bağlantısı tamamlandığında sadece iç sanayi değil tüm İç Anadolu sanayisinin ulaşımı gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

“TOSYA İLE KASTAMONU ARASINDA AŞILMASI GEREKEN DAĞLAR VARDIR”

Tosya yolunun Kastamonu sanayisi için önemli olduğunu vurgulayan Katar; “Tosya, bugün Kastamonu’nun en büyük ilçesi konumundadır. Nüfus olarak büyüklüğünün yanı sıra sanayi faaliyetlerinin büyüklüğü açısından Tosya Kastamonu için çok önemlidir. Tosya ile Kastamonu arasında aşılması gereken dağlar vardır. Türkiye’nin iç kapı ihtiyacının yüzde otuzu Tosya ilçemizden karşılanırken ilçede üretilen kapılar 15 ülkeye ihracat edilmektedir. Ahşap kapı sektörü açısından Tosya, Türkiye’de bir ekoldür. 2014 yılında faaliyete geçen Tosya Organize Sanayi Bölgesi ağaç ve orman sanayinde üretim yapan birçok firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Durum böyleyken Tosya ile Kastamonu ticaret odaklı birbirinden uzak kalmıştır. İl merkezi ile ilçe merkezi arasında 70 kilometre mesafe olmasına rağmen karayolu ile bağlantısı sıkıntılı olduğu için Tosyalı işletmeciler gerek ara mamul gerekse işletme malzemenin tedariki için Ankara olmak üzere Çorum, Çankırı ve diğer illere gitmektedirler. Yeri geldiğinde bizlerde Tosya’ya ulaşım için başka il sınırından gitmek durumunda kalıyoruz. Çankırı- Karabük güzergahından geçen yaylı sisteme Kastamonu’nun da dahil edilmesi gerekmektedir. Böylece bildiğiniz karayolu ve demiryolunu bünyesinde barındıran nadir illerden biri konumuna gelecektir” dedi.

BİZ ÜRETMEYE YABANCI BİR MEMLEKET ASLA DEĞİLİZ

Havalimanına da değinen Katar; “Ulaşım noktasında bir başka husus havalimanındaki seferlerdir. Şu an Kastamonu Havalimanından kalkan uçaklar İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen’e inmektedirler. Kış aylarının gelmesi ile THY sefer sayılarını azaltmaya gitmiş, Pegasus ise Sabiha Gökçen’e olan seferlerini iptal etmiştir.  Bizim köylerimizde çocuklarımız 3-4 yaşlarında tarlada çalışırlar. 5-6 yaşlarına geldiğinde eline sopa veririz hayvan otlatmaya giderler. Birkaç yaş daha büyüdüğünde evde kardeşine kadar tarlaya çalışmaya gönderir. Köy hayatı içinde en basit üretim zinciri budur. Hepimiz küçük yaşlarda üretimin her aşamasında köylerimizde şahit olduk. Biz üretmeye yabancı bir memleket asla değiliz” diye konuştu.

“KASTAMONU SANAYİDE DAHA DA GÜÇLENECEKTİR”

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan; “Kastamonu sadece tarımın ve turizmin şehri olmamalı. Bugün gelişmiş ülkelere bakıldığında şehirlerde sanayi öne çıkıyor. Kastamonu sanayide daha da güçlenecektir. Kastamonu’nun şu an ki güncel sorunu uçak problemidir. Bunu KASİAD olarak çözmeye hazırız. Bugün Sinop’ta her gün uçak seferi varsa Kastamonu’da da olmalıdır. Ticaret Odası, KASİAD, Valilik ve Belediye olarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Tosya bizim için önemlidir. İlçenin bize ve diğer şehirlere direkt olarak bağlanması çok önemlidir. İnebolu Limanına yeni yolun bağlanmasıyla ticaret hacmi daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

“TEKNOKENTİMİZİN KURULUŞ ÇALIŞMASINI BİTİRDİK”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın; kendilerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söyleyerek; “Bildiğiniz gibi yeni Teknokentimizin kuruluş çalışmasını bitirdik. Üniversitenin içerisinde bir bölgenin tebliği yayınlandı. Kastamonu Belediyemizle şu anda oradaki çalışarak Teknokenti hizmetinize açacağız. Tabi Teknokentin avantajlarının çok fazla olduğunu sizler biliyorsunuz. Destek almada kolaylıkları var. Onun için önemsiyoruz ve inşallah iş adamlarımızı araştırma, geliştirmeyle ilgili projeleri ile bekliyoruz. Ve şu anda dışarıdan talepler var. Ve onlarda değerlendirilecek. Ama Kastamonulu iş adamlarımızın bu manada inşallah aktif olmasını bekliyoruz. Bir diğer husus tarım ve orman bakanlığı, ticaret odası ile üniversitemiz ortak bir çalışma götürdü tohumla alakalı şu anda proje tamamlandı. Üretimi tamamlanırsa Kastamonu’da bunu tescilli bir şekilde devamı hususundaki projemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“40 MİLYON LİRALIK BİR BÜTÇE KASTAMONU’YA GELMİŞ OLACAKTIR”

Üniversite olarak misyon çalışmalarına değinen Rektör Aydın; “Bir diğer husus üniversitelerin misyon farklılaşması gibi bir proje çalışmasını birkaç sene evvel kalkınma bakanlığıyla başlatmıştık. Bu sene biz o misyon farklılaşmasını projesi olarak ormancılık ve turizm alanında bir hazırlık yaptık. Projemiz birinci safhayı geçti. Yani ilk elemeden geçen 14 üniversite arasında yer aldı. Şu anda geçen hafta itibariyle gittik projemizin son savunmasını yaptık. Arkadaşlarımızla beraber. İnşallah projemiz gerçekleştiğinde bir prestij projesi olarak önemlidir. O çok şey kazandıracaktır. İkinci bir husus bu projenin maliyeti ve taahhüdü 40 milyon civarındadır. 40 milyon liralık bir bütçe Kastamonu’ya gelmiş olacaktır. 12 tane patentimiz tescil edildi. 10 tane patentimizde tescil safhasında bunların gerçekleşmesi hususunda çalışmalarımızı hep beraber yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk sanayi mamullerimizi üretip inşallah sanayicilerimizle beraber yapıyoruz bunu. Sanayicilerimizle beraber sanayi mamulünü üreteceğiz ve inşallah yerli malı olarak takdim edeceğiz. Üniversite sanayi üretimine geçmiş olacak” dedi.

“ÜRETİM YAPMAYAN TOPLUM TÜKETİLMEYE MAHKUMDUR”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise; “Kastamonu’da ciddi manada kenti ile bütünleşmiş kimliği olan kadim bir şehir yani şöyle bir bakıyorum yapılmayan ne var? Kadim şehir Kastamonu’da gerçekten herkesin tanıdığı bir yer herkesin övgü ve sözü ile değil herkesin yaşamadığı bir yer. 2014 yılında bir çalıştay yaptık Kastamonu’da Kastamonu Çalıştayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla. Orada bütün sivil toplum kuruluşları oradaydı ve onlara sorduk? Ne yapmamız lazım. Çıkan sonuç bir kitap halinde önümüzde. Orada çıkan sonuca göre çalışmalarımızı sürdürdük yerelde. Genelde de bölgeyi iyi okuduğumuzu zannediyorum. Ve çok çalışmalar yapıldı, yapılmaya devam ediyor ve yapılacaktır. Kastamonu Mahalli İdareler Birliği olarak metan gazından elektrik üretiyoruz. Metan gazından bir buçuk megavat elektrik ürettik. Yani genelde yapılması gereken ne varsa hiç kimseden geri kalmadık. İki yıldır üst üste Türkiye’de TÜİK, açıklıyor bunu şampiyon oluyoruz. Temiz bir şehir var. Şehrin eski Kastamonu kısmını değerlendirdik. Orada ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yeni Kastamonu’da da modern bir şehirle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabii ki olması gerektiği gibi kadarda sanayiye önem veriyoruz. Bu sene sadece 250 tane tescilli binayı onarıp gün yüzüne çıkardık. Kalesiyle her yeri elden geçiriyoruz. İnanın 3-4 sene sonra hedeflediğimiz UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne gireriz. O zaman bacasız sanayi Kastamonu’da lokomotifini çalıştırmaya başlar. Bu konuda biz birlik beraberlik içerisindeyiz. Üretim yapmayan toplum tüketilmeye mahkumdur. Onu da gündeme getirdik. Kadınlar kooperatifi kurduk. Dün evde oturan kadınlarımızı üretime katılım için kooperatifimizi oluşturduk. Öncesinde de mikro kredi dağıttık. İsrafı önleme amacında. Tarihi kültürel dokuya ait sokak sokak, ev ev, çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“KASTAMONU’NUN, BATI KARADENİZ’İN POZİTİF BİR AYRIMCILIĞA İHTİYACI VAR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu’nun pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu ifade ederek; “Bugün yaşadığımız koşullar içerisinde Türkiye’de örneğin fabrikaların konkordato ilanları var. Kastamonu’da da bununla ilgili söylemler var. Söylentisi bile Kastamonu iş dünyasının motivasyonunu bozuyor. Bununla ilgili gerekli önlemlerin ve acil önlemlerin alınacağını düşünüyorum. Bütün bu projeler kapsamında gerek İnebolu Limanı olsun gerek İnebolu Yolu olsun gerek Kastamonu’nun bir demir yoluyla Türkiye şebekesine bağlanması olsun gerekse havaalanının sefer sayısının arttırılması olsun sanayicinin, üreticinin, çiftçinin, köylünün, esnafın desteklenmesi olsun ve hepsinden de çok önemli olan üretici güçlerin desteklenmesi olsun Kastamonu’nun, Batı Karadeniz’in pozitif bir ayrımcılığa ihtiyacı var. Daha fazla desteğe ihtiyacı var. Bunun için iş adamıyla, sanayicisiyle, siyasetçisiyle, esnafıyla hep birlikte daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum” cümlelerini kullandı.

“TURİZM KONUSUNDA CİDDİ ANLAMDA İLERLEME KAYDETTİK”

Ulaşım konusunda ciddi adımlar atıldığını belirten AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Kastamonu’muz zaman içerisinde ciddi bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmış bir güzide şehrimiz. Son yıllarda şu anda geleceğini konuştuğumuz, sanayinin önündeki engellerden bir tanesi olan, ulaşım konusunda ciddi adımlar attık. Kastamonu’da son 15 yılda ulaşım konusunda 3,5 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bunların başında en büyük yatırım olarak 15 Temmuz Ilgaz Tüneli geliyor. İlimizde bölünmüş yolumuz 320 kilometreye ulaşmıştır. Bunun yanında havalimanı ile Kastamonu’nun en büyük sıkıntısı da ortadan kaldırıldı. 1959 yılında başlayan macera, tüm çabalara rağmen sonuçlanamamıştı. 2013 yılında havalimanı ile Kastamonulu hemşehrilerimizi buluşturmanın huzurunu yaşadık. Tabi ki daha ileriye gitmesini istiyoruz. Ulaşım konusundaki diğer yatırımlarımız devam etmektedir. Tüm bunların sonunda organize sanayi bölgesi hayata geçirildi ve şu anda doldu. 2’nci organize sanayi bölgesi için çalışmalarımızda devam ediyor. Bunun yanında Tosya ilçesinde organize sanayi bölgesi hayata geçti. Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde de çalışmalar devam ediyor. Taşköprü ile ilgili de organize sanayi bölgesinin altyapı ihalesi yapıldı, çalışmalar devam ediyor. Burayı da kısa sürede tamamlayarak, Kastamonu’daki organize sanayi bölge sayısını 4’e çıkartacağız. Bu organize sanayi bölgelerinde doğalgazın ulaşması da çok önemli bir gelişme. Sizlerden de Kastamonu’ya daha fazla yatırım yapma gayreti içerisinde olmanızı rica ediyoruz. Turizm konusunda ciddi anlamda ilerleme kaydettik. Kastamonu’nun kültür varlıkları çok çok fazla. Her ilçemizin kendine özgü değerleri var. Türkiye’yi hiçbir şey, hiç kimse yolundan döndüremeyeceğiz. Milletimiz her türlü saldırıya en güzel şekilde cevap verdi, verecektir. Ekonomik saldırı sonucunda ekonomi de normale dönmeye başladı” ifadelerini kullandı.

“UMARIM GÜZEL SONUÇLARA VARACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

TBBM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü; gerçekleşen toplantının önemine vurgu yaparak; “Kastamonu için İstanbul’dan gelen ve Kastamonu’ da yaşayan değerli iş arkadaşlarımızın, Kastamonu sevdalısı olduklarını bildiğim için onların bu topraklara katılması ve bu akşam burada bir araya gelmesi Kastamonu için iyi sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Zaman zaman bir araya geliyoruz, olması gereken şeyleri konuşuyoruz ne yazık ki verimli sonuçlar alamıyorduk. Bu akşamdan sonra umarım güzel sonuçlara varacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE, KÜLTÜR BAŞKENTİ’NİN ANA ÖĞELERİNİ ANLATMALIYIZ”

Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise; “Kastamonu olarak hangi sektörde yürümek istiyorsak, bir temelimizin olması lazım. Kastamonu’nun kültürel kimliğini yeni nesillere aktarmadığımız sürece, üzerine inşa edeceğimiz diğer sektörlerin sağlıklı olacağına inanmıyorum. Kastamonu’nun kültürel zenginliği olarak elimizde 2 unsur var. Bunlardan biri İnebolu’dan başlayıp, Polatlı’ya kadar uzanan İstiklal Yolu, diğeri de Hanönü’nden başlayıp, Kastamonu’ya kadar uzanan Şeyh Şaban-i Veli’nin yolu. Türk Dünyası Başkenti olmamızın da Kastamonu’ya katkısı var. Yılsonuna kadar en azından tüm ilçelerde öğrencilerimize, Kültür Başkenti’nin ana öğelerini anlatmalıyız. Artık kalkınma ülkeler arasında olmuyor. İller ve bölgeler arasında oluyor. Bizim Kastamonu’nun ekonomik kalkınma haritasını kendimiz oluşturmamız lazım” dedi.

“KENDİMİZE YOL HARİTASI ÇİZEREK YOL ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu için yol haritası oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek; “Zaman zaman belli konularda Kastamonu’nun fotoğraflarını çekmeye çalışıyoruz. Çektiğimiz fotoğraflarla fırsatlarımızı tekliflerimizi, güçlü ve zayıf yanlarımızı ortaya koyup kendimize yol haritası çizerek yol almaya çalışıyoruz. Yol haritamızı bize verilen imkanlar doğrultusunda yeri geldiğinde imkanlarımızı zorlamaya çalışarak yapmaya çalışıyoruz.  Yeri geldiği zamanda yeni imkanlar bularak yapmaya çalışıyoruz. Asıl niyetimiz imkanlarımızı daha da artırmak için çalışmamız, bunun için de katkı verenlerin ve katkı sağlayanların verecekleri ile artması gerekiyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu için gerçekten de çok önemli fırsattı ve bizler de elimizden geldiğince imkanlarımızı gerçekleştirmeye çalıştık. Bizler pek fazla logo kullanmıyoruz. Bizlerin asıl hedefi Kastamonu’yu ön plana çıkarmak. Buraya gelenler Kastamonu’yu görüp sonradan aşık olup gidiyorlar. Elbette bazı eksiklerimiz oluyor. Bunlardan turizm, ulaşım gibi aksaklıklarımız oluyor. Ama genel olarak her zaman olumlu yorumlar alıyoruz. İstanbul’dan Kastamonu’ya olan bakışlar son derece olumsuz, karamsar bakış açılarıyla dolu bunları ben İstanbul’ da görev yaptığım zamanlarda çok duyuyordum. Kastamonu ilimiz daha gelişmede, kalkınma da bu yola baş koydu. Kastamonu’nun 19 ilçesine ayrı güzellik, ayrı fırsat vermiştir. Yaptığımız toplantı eminim ki Kastamonu için daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Müjdeli haberler alarak İstiklal Yolu, milli park ilan edilmiştir. Milli parkta Kastamonu turizmi için önemli olacağını düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

SANAYİ VE TURİZM BAŞLIĞI ALTINDA İKİ AYRI OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Programda Sanayi ve Turizm başlığı altında iki ayrı oturum gerçekleştirildi. Protokolün selamlama konuşmalarının hemen ardından oturumlara geçildi. Sanayi başlığı altında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Enüs Koç’un yaptığı oturum da, işadamları Ayhan Aslan, Remzi Gür, Ender Yılmaz, Haydar Çolakoğlu ve Yaşar Öztürk tecrübelerini paylaştılar.

Turizm başlığı altında gerçekleşen ve moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Mustafa Afacan’ın yaptığı oturumda ise Kastamonu eski Valisi Enis Yeter, ismi Safranbolu ile özdeşleşen Yazar Aytekin Kuş ve Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İrfan Mısırlı birer sunum yaptılar.

Programın sonunda Vali Yaşar Karadeniz’e ve katılımcılara plaket takdiminde bulunuldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika