Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

İstiklal Marşı’nın Kabulü kutlandı

13 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»İstiklal Marşı’nın Kabulü kutlandı
İstiklal Marşı’nın Kabulü kutlandı


İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü vesilesiyle dün Halk Eğitim Merkezi’nde program düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, MHP Belediye Başkan Adayı Galip Vidinlioğlu, Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Mustafa Öztürk, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“AKİF, TÜRK MİLLETİNİ CANINDAN ÇOK SEVİYORDU”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Öğretmen Dilek Demirbaş, “Doğan çocuk yaşayacaktı. Hatta ölü anadan süt emerek gelişecekti. İstanbul kara bulutlar ile kaplıyken Anadolu’da Milli Mücadele’nin kıvılcımı başlamıştı. Birkaç gün önce Çanakkale’de büyük bir mücadele göstermiş Mehmetçik harap ve bitap haldeydi. Hiçbir vatansever bu zillete katlanması düşünülemezdi. Anadolu’da açılan Milli Mücadele bayrağına ilk konuşan şair Mehmet Akif Ersoy’du. Bir bahar günü Ankara’ya varan Mehmet Akif, TBMM’nin yolunu tuttu. Akif, Türk Milletini canından çok seviyordu. Akif Ankara’ya varır varmaz halkı Milli Mücadele bayrağı altında birleşmeye çağırdı. Akif, Anadolu’yu adım adım dolaştı. Milli Marşın yazılması için yarışma tertip edildi. Tek şart Milli Marşın güç ve kudret dolu olmasıdır. Kutsal vazife görev alınarak 700’ü aşkın şiir gönderilir. Gönderilen şiirlerden hiçbiri istiklali yansıtmamıştır. Milli Mücadeleye gönül vermiş, bitip tükenmek bilmeyen vatan aşkıyla Mehmet Akif dışında bu şiiri kimse yazamazdı. Bu eşsiz şiir gece gündüz demeden yazılmıştır. Bir ulusun var olup, olunmamasında ihtiyaç olunan sonsuz güç ve her türlü değer şiirde taşınmaktadır. Büyük Türk milletinin tarihini yansıtmaktadır.  Vatansever olan Mehmet Akif, ihtiyacı olmasına rağmen şiire karşı ödenecek olan parayı kabul etmemiş vakfa bağışlamıştır. Akif’e ‘İstiklal Marşı’nı tekrar yazabilir misiniz?’ sorusu sorulduğunda şu cevap verir  ‘O şiiri kimse yazamaz. Ben de bir daha yazamam. O günlerde, o şartları yaşamak gerekir. O şiir artık benim değildir, milletin malıdır’ der. Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı’ yazdırmasın demesi, o günlerdeki derin yaranın ve yapılan büyük fedakarlıkların göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Akabinde öğrenciler tarafından “İstiklal Yolundan-İstiklal Marşı’na” temalı drama sahnelendi. Programın devamında İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmada ödül alan eserler okunarak, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika