Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“İstiklal Yolu Müdürlüğü için neler yapılıyor?”

04 Temmuz 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“İstiklal Yolu Müdürlüğü için neler yapılıyor?”
“İstiklal Yolu Müdürlüğü için neler yapılıyor?”

MHP İL BAŞKANI YÜKSEL AYDIN;


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Yüksel Aydın dün düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de yerel seçimlerin sona erdiğini ifade eden MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, “31 Mart itibari ile Kastamonu Merkez belediyemiz ve 6 ilçe belediyemiz ile nüfus yoğunluğuna baktığımızda yaklaşık yüzde 70’ini Milliyetçi Hareket Partisi olarak yönetir hale geldi. 31 Mart itibari ile gündemimizin Kastamonu olacağını ve siyaseti zamanı gelinde kendi kulvarımızda yapacağımızı söylemiştik. Kastamonu’yu ayırmadan hizmet etmeye gayret ediyoruz. Belediyelerimi hem ilçelerde hem de Merkez’de çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

“HERKES MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NİN FARKINI GÖRECEK”

“Kastamonu bizim bam telimiz” diyen Yüksel Aydın; “Kastamonu’da yaşayan herkes Milliyetçi Hareket Partisi’nin farkını görecek. Ayırmayacağız, adaletli olacağız, devletin malı, Şehr’ül Emin dedik. Bu düsturlara uyarak önümüzdeki süreci sağlıklı bir şekilde yönetmeye gayret edeceğiz. Komplike bir çalışmadan bahsettik. Bürokrasisiyle, belediyesi ile işadamları ile ben Kastamonuluyum diyen her kesini ile Kastamonu’nun önümüzdeki 30 yılını şekillendirebilme adına elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

“BU SAYGISIZLIĞI KABUL ETMEDİĞİMİZİ BELİRTİYORUM”

Kastamonulu insanların yapmayacağı şeylerle karşılaştıklarını ifade eden MHP İl Başkanı Yüksel Aydın; “Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin mali kongresi ve Organize Sanayi Bölgesi’nin ise müteşebbis heyeti ile devam edip, etmeyeceği ile ilgili olarak toplantılar yapıldı. Kastamonu için 2 tane önemli konu, 2 tane önemli gündem ikisi de aynı gün, ikisi de aynı saatte yapıldı. İkisinin de aynı gün ve aynı saat olması bize manidar geliyor. Bunun ne anlama geldiğini yetkililer izah etmeliler. Bu işin altında var demiyorum ama hangi ‘Çapanoğlu’ varsa çıkacak ortaya. Gözden kaçan bir şey mi var?  Bu soruların cevaplarını istiyoruz. Maslak Yapı Kooperatifi 4-5 kişi oturup kurabileceğimiz bir kooperatiften bahsediyoruz. 580 üyesi olan yani 580 aileyi ilgilendiren bir kooperatif. Orada sanayici esnafımız neyle karşılaşacağı belli değil. Arazi kamulaştırılmamış. Kamulaştırma için müracaatı mahkemeye biz yapmışız. Maslak Yapı Kooperatifini üyelerinin ciddi olarak sorgulaması gerektiğini düşünüyoruz. Bizde takipçisi olacağız. 580 kişiyi ilgilendiren bir konu, ortada ne olup bittiğini üyeleri dahi bilmiyor. Kredi çıktı deniyor, ama ortada arazi yok, kredi nasıl çıkacak bu kooperatife. Belediye başkanımızla birlikte kongreye de gittik. Özür dilemişler ama orada lüzumsuz bir olay yaşandı. Divan oluşmadan konuşmalar başlıyor. Her şeyi tasarlamışlar. Biz oraya yazılan çizileni uygulamaya gitmişiz. Anlaşılan o. Protokol konuşmalarında eski belediye başkanına söz verdiler ardından Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Milletvekili Metin Çelik’e söz verdiler. Dolayısıyla mevcut belediye başkanına söz kalmadı. Tabi biz ne yapmalıydık? Ne yapabilirdik? Sayın milletvekilimizin sözleri bitti, bizde belediye başkanımızla ayrıldık oradan. Bir kere milletvekilinden sonra belediye başkanımızın konuşması protokol olarak uygun değil. Aldığımız duyumda divan başkanı bana yazılı verileni okudum diyor. Bu saygısızlığı kabul etmediğimizi belirtiyorum. İnşallah başka zamanlarda başka ortamlarda bunu yapmazlar. Bu işin takipçisi olacağız. Kapalı devre yapılacak hiçbir şeyin Kastamonu’ya faydası olmaz. Her şey şeffaf olacak, her şey ortada olacak. Çünkü toplumu ilgilendiren konularda kapalı devre yapmaya kalkarsanız sonuçlarına katlanırsınız mutlaka da ama Kastamonu’ya günler, aylar, yıllar kaybettirirsiniz. Kastamonu böyle olursa kaybetmeye devam edecek. Bu konularda anlık, her dakika, her sanayi kamuoyunu mutlaka bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“GAZETELERDEN İNELİM DE İŞİMİZE DÖNELİM SAYIN GENEL SEKRETERİMİZ”

Açıklamalarına devam eden Aydın; “Yapılan yanlışlardan dolayı Yurdun Tepe yıllardır duruyor. Bu sene yeni gelen bütçe ile bitirileceği söyleniyor. İnşallah bu dönem biter de kışın oradaki mahzunluğumuz ortadan kalkar. Herkes Kastamonu’nun çıkışı turizmde deniliyor. Yıllardır söyleniyor. Her türlü turizme uygun bir memleketimiz var. Tesisler ortada. Yıllar önce yapılması gereken yerler ortada duruyor. İl Genel Meclisi üyelerimizle Doğa Kültür Köyü’ne gittik. Tesisler yapılmış ama yavaş yavaş çürümeye başlamış artı. İlgilileri yapmaya mahir ama o tesisi yapıp işletemediğiniz zaman geldiği nokta ortada. Özellikle bu ve benzeri işlerin takipçisi olacağız. Özellikle muhtarlarımız devletin köylerde, mahallelerde seçilmiş temsilcileridir. Muhtarlarımızı biraz daha önemseyeceğiz. Özel İdare Genel Sekreterimizin gazetelerde açıklamaları var. Gazetelerden inelim de işimize dönelim sayın genel sekreterimiz. Köylerde en ufak bir şey olduğunda belediyemize geliyorlar. Bizde mücavir alan dışında olunca sistemi anlatıyoruz, muhtarlarımız bazen kızıyorlar. Köylere hizmet edeceğiz dedik. Hizmet edeceğiz ama sisteme de uyacağız. Valilik üzerinden dilekçeyi geçireceksiniz belediyemizde sıkıntı yaşamayacak. Özel İdare’nin vidanjörü nerede diyoruz. Arızalı diyorlar. Buradan seslendirelim de belki arızasını yaptırırlar. Muhtarlarımızı ayırmayacağız. Onlar bizim göz bebeğimiz. Özel İdare Genel Sekreterimize sesleniyorum. Gazetelerde gözükmek yerine hizmeti organize etmek daha önemli diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in söylevlerine değinen Aydın; “Geçtiğimiz 5 yılda hiç sesini duymazdık bunların. Biz belediyeyi alınca maşallah. Ona söyleyeceğim biz söz var. Hani bizi ulusal basına vermiştin ya. Daday’da çiftlik bastı diye. Savcılık takipsizlik kararı verdi, ne olacak? Değdi mi? CHP İl Başkanı bizim üzerimizden popüler olmaya mı çalışıyor? Bizim çoluğumuzu, çocuğumuzu korumak için mücadele ettiğimiz bir konu karşısında, yaptığı lüzumsuzluğun kanun karşısındaki cevabı takipsizlik. Kamuoyunda yaptığınız lüzumsuzluk kaldı” dedi.

“KASTAMONU’MUZ BU DÖNEM BİR SIÇRAMA YAPACAK”

Nasrullah Meydanı’ndaki gerçekleştirilen Ramazan Sokağı programına hakkında açıklamalarda bulunan Aydın; “30 gün boyunca burada canlı yayın oldu. Dünya izledi Kastamonu’yu. Yurtdışından çok sayıda kişi tarihimizi, Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini, kaleyi, kuleyi gördü. İlk başta itiraz edenler, şimdi çok güzel olmuş diyorlar. Sayın Belediye Başkanına, ekibine, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Nasrullah Meydanı Teravih namazından sonra bomboştu. Fakat enteresan gece 11-12’de annelerin babaların kucaklarında çocuklar uyuyarak gitti. Çocuk, uyumadan oradan ayrılmadı.  Evlatlarımız için çok güzel bir organizasyon oldu. İnşallah bu tip organizasyonları tanıtmak adına devam ettireceğiz. Cumhur İttifakı’nın da getirdiği sonuçları da değerlendirerek inşallah, Kastamonu’muz bu dönem bir sıçrama yapacak” diye konuştu.

“GENEL BAŞKANIMIZ KASTAMONU’YU AYRI BİR ÖNEMSİYOR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ilimize gerçekleştireceği ziyarete de değinen Aydın; “Milliyetçi Ülkücü Hareketin lideri 14 Temmuz’da Kastamonu’da olacak. Hem Kastamonu halkına teşekkür hem de müjdeleri de olur inşallah. Genel Başkanımız Kastamonu’yu ayrı bir önemsiyor. Kastamonu için elde olan ne varsa, desteğiyle yanımızda olacaktır. İnşallah, belediyemizi ziyaret edecek. Zannedersem ilçe ziyaretlerini daha sonra programa almışlar.  O gün genel başkanımızı karşılayacağız, belediye önünde muhtemelen bir program olur. Hazırlıklarımızı o ölçüde yapacağız. Biz seviyesiz siyaset yapmadık. Olumsuzlukları yüksek sesle dillendirdik, olumlu katkı veren herkesle de aynı noktada yürüyeceğiz” dedi.

“İSTİKLAL YOLU TARİHİ MİLLİ PARKI MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN NELER YAPILIYOR?”

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı’na hakkında da açıklamalarda bulunan Aydın; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2018 tarih ve 302 sayılı kararı ile Ankara-Çankırı-Kastamonu illeri sınırları içerisinde, İstiklal Yolu Güzergâhı üzerinde, tarihi bakımdan önem arz eden 2 bin 357 dekarlık saha tespit edilmiştir. Bu karar, tarihe tanıklık eden bu sahaların gelecek nesillere intikal ettirilmesi ve milletimizin aidiyet duygusunun tesisi açısından 44’üncü “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanmıştır. Yeni kurulan İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü yönetim kadrosunun oluşturulması ve idari binalar için yer belirleme çalışmaları bu günlerde ivme kazanmıştır. İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında kadınıyla erkeğiyle Kastamonu’nun verdiği mücadeleye en iyi örnek, kundaktaki çocuğu ile karakışta İnebolu’dan cepheye cephane taşırken çocuğunu da kağnı arabasına koyup cephane ıslanmasın diye tek yorganını arabaya örtüp donarak şehit olan Seydilerli Şerife Bacı’dır. Küre ilçesi Ersizlerdere Köyü, bu adı, İstiklal Savaşı’nda eli silah tutan bütün erkeklerin cepheye gönderilmesi ve gidenlerin tamamının şehit olmasından dolayı almıştır. İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında Kastamonu insanının kadını ile erkeği ile gösterdiği fedakârlıklar, İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün ilimiz sınırları içinde oluşturulması için fazlası ile yeterlidir. Bu konuda, Çankırı ilinde resmi kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin büyük bir uğraş verdikleri bilinmektedir. İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün ilimize kazandırılması için neler yapılıyor? Burayı da Çankırı’ya kaptırmayalım. Ilgaz Dağı Milli Parkı Sinop’a bağlı, Küre Dağı Milli Parkı Bartın’a bağlı” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika