Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Kadın Kooperatifi çalışmalarında Başkan Babaş’a tam yetki

04 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kadın Kooperatifi çalışmalarında Başkan Babaş’a tam yetki
Kadın Kooperatifi çalışmalarında Başkan Babaş’a tam yetki

Kastamonu Belediyesi Kasım Ayı Olağan birinci toplantısı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclisi Toplantı Salonu’ndaki toplantının gündemini ödenek aktarımları, çöp arabası satışı, bilirkişilerin belirlenmesi, kadın kooperatifi çalışmaları oluşturdu. Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.
Toplantının ilk maddesinde yer alan 2019 Yılı İdare Performans Programı, Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Kastamonu Belediyesi 2019 mali yılı ve izleyen iki yılın bütçesi ve gelir tarifesi taslağı da Plan Bütçe Komisyonu’na havale edilirken İmar Plan Tadilatları İmar Komisyonu’na havale edildi.
ÖDENEK AKTARIMLARI KABUL EDİLDİ
Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün bu yıl için istediği 1 milyon liralık ödeneğin; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce 2018 yılı hesap döneminde kullanılması düşünülmeyen ödeneklerinden aktarılması gündeme alındı ve ödenek aktarımı da oy birliğiyle kabul edildi. Özel Kalem Müdürlüğü’nün bu yıl için istediği 500 bin liralık ödeneğin, Bilgi İşlem Müdürlüğü’nce 2018 yılı hesap döneminde kullanılması düşünülmeyen ödeneklerinden aktarılması gündeme alındı ve ödenek aktarımı da oy birliğiyle kabul edildi.
ÇÖP ARABASI SATIŞINDA YETKİ BELEDİYE ENCÜMENİ’NDE
Toplantının diğer gündem maddesinde, Kastamonu Belediye Başkanlığı araç parkında ihtiyaç fazlası olarak bulunan 1992 model Cargo 2014 S marka çöp kamyonunun Hanönü Belediye Başkanlığı’na talebi doğrultusunda, bedeli mukabilinde satışının yapılması için Belediye Encümeni’ne yetki verildi.
BİLİRKİŞİLER BELİRLENDİ
Toplantıda Candaroğulları Mahallesi’nde Kadastro Müdürlüğü’nün çalışmaları için bilirkişiler de seçildi. İsmail Durmaz, Alaattin Kaya, Satı Mehmet Bodur, İlhan Kömleksiz, Satı Mehmet Yılmaz ve Yunus Çiloğlu bilirkişi olarak belirlendi.
KADIN KOOPERATİFİ İÇİN BABAŞ’A TAM YETKİ
Kadın girişimcilerin mal ve hizmet üretimi ile bunların pazarlanmasına yönelik ihtiyaçlarını karşılaşmak, girişimlerini desteklemek, üretim becerilerini geliştirmek, böylece ekonomik beklentilerini koruyarak sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarını sağlamak amacıyla kurulacak olan ‘Sınırlı Sorumlu Kastamonu Sarı Konak Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne’ 100 bin lira sermaye ile ortak olunması ve kooperatife ilişkin iş ve işlemleri Belediye adına yürütmesi ve imzalaması için Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a tam yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
“ŞEHİRDE ÜRETİMLE İLGİLİ BİR FAALİYETİ DE BAŞLATMIŞ OLUYORUZ”
Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuyla ilgili olarak; “Yeni bir kadın kooperatifi kuruyoruz. Yani artık biraz da üretime yönelik işler yapmak zorundayız. İnanıyorum ki Kastamonu’nun gelecekteki en iyi projelerinden birisi kadınlara ait yapmış olduğumuz bu kooperatif. Bundan önce de Belediye Meclisimizde bir karar almıştık. İsrafı Önleme Vakfı ile birlikte, evlerinde yöresel işler yapan hanımlarımıza kredi vermiştik. Bu kredilerle yapılan, kredileri sermaye edilerek yapılan mal ve mamullerin satımı söz konusuydu. Onun için de kooperatifimizi kuruyoruz. Bu kooperatif aracılığıyla evinde el işi yapan, çarşaf bağı, dantel, takı, marmelat, süt ürünleri; yöresel ürünler yapan hanımlarımızdan alarak direk üreticiden tüketiciye bir kooperatif kuruyoruz. Şehirde üretimle ilgili bir faaliyeti de başlatmış oluyoruz. Bunu çok ciddiye aldım ve uzun süreden beri de üzerinde çalıştığım bir projeydi. Yer olarak da Akmescit’te Aşıklar Konağı’nda da büroları sağladık. Satış yerleri olarak da şehrin iki üç noktasında belediyemize ait bu gibi yerlerde satış yerleri kurarak bu kooperatife kiralayarak burada da bu ürünlerin satılmasını sağlayacağız. Hanımlarımızın evde yaptığı ürünleri internet üzerinden de satma imkanına kavuşturacağız. Aracı olmadan, üreticiden tüketiciye bu mamul ulaşacak. Kadınlarımızın hem aile hem de ilimiz ekonomisine ciddi bir katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.
DOĞALGAZ HATTI HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILDI
Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi tarafından, Yeşilkent (Havaalanı) Bölgesi’ne doğalgaz götürülmesiyle ilgili yüksek fiyatların istendiğinin aktarılması üzerine Babaş; “Onu doğalgaz firmasına sormak lazım. Ben şimdi bir şeyler söylersem belki yanlış olabilir. Belediyemiz orada gerekli katkıyı sağlamıştır. Onların da kendilerine göre Enerji Piyasasını Düzenleme Kurulu’nun ve Kargaz dağıtım şirketinin abonelik ve hat bedelleri var. Bizimle alakası olmamakla birlikte bildiklerimi aktarmak istiyorum. Orası yaklaşık 9 kilometre civarında, şehirden gidecek bir hat. Biz orada hattın geçeceği yolu belediye olarak düzenledik. Oranın maliyeti, Kargaz tarafından bana iletilen, 2 milyon 750 bin lira. Belediye Başkanı olarak benim girişimlerim sonucu bunun 1 buçuk milyon lirasını Kargaz kendi yapmayı taahhüt etti. 850 bin lira civarında parayı da havaalanı ödemeyi taahhüt etti. Geri kalan 550 bin lira da oradaki kooperatiflere yansıtıldı. Yani siteye kadar olan bir bedel değil bu, sitenizin içerisinde evlerinize kadar gelen hattın bedeli. İmar yolu olanlara değil. Mesela Yeşilkent’in içerisinde bir imar yolu yok. Orada bir hat döşenecek. O hattın bedelini istiyor. Onu iyi anlamak lazım. Ne kadar iç tesisat döşerse onun bedelini de oradaki oturanlardan istiyor, imar yollarında istemiyor. Benim buraya programım bir yıl sonra diyorlar, 2020’de diyorlar. Siz de ‘Program dışı burayı yapın, ben bedelini öderim’ derseniz o zaman da alıyor” ifadelerini kullandı.
İTFAİYEDE PROJELENDİRME TAMAM
Kuzeykent’e ve civarına hizmet verecek itfaiye merkezinin durumuyla ilgili soruya ise Babaş; “Kuzeykent Bölgesi’ndeki itfaiyenin projelendirmesini bitirdik. Yalnız biz onu Taşköprü yolundaki Telekom’dan aldığımız 9 dönüm arazi üzerine 2019 yılında tam projeli olarak yapacağız. Hem Tosya Yolu’na hem de Kuzeykent’e hizmet edecek şekilde sistemi gerçekleştireceğiz. Şu anda da bu konuyla ilgili herhangi bir sıkıntımız olmadı. İtfaiye ihtiyacı oldu da Kuzeykent’e ulaşamadığımız, ulaşmada zorlandığımız hiçbir konu olmadı” dedi.
2018 Türk Dünyası Kültür Başkentliğini simgeleyecek kalıcı bir eserin yapılması noktasında öneriyi uygun bulduğunu belirten Babaş, konuyla ilgili çalışma yapılmasını istedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika