Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Kanser genellikle sert, ağrısız bir kitle ile başlar”

04 Şubat 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Kanser genellikle sert, ağrısız bir kitle ile başlar”
“Kanser genellikle sert, ağrısız bir kitle ile başlar”

GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. SERDAR BOZKURT:

Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serdar Bozkurt, meme kanseri hakkında açıklamalarda bulundu.

Meme ağrısı şikayeti ile gelen hastaların çok çok az bir kısmında meme kanseri görüldüğünü belirten Bozkurt; “Kanser genellikle sert, ağrısız, düzensiz bir kitle ile başlar. Kanserde ağrı, ancak hastaların yüzde 10-15’inde görülür. Meme ağrıları dört ana grupta sınıflandırılabilir. Bunlar adet düzeniyle ilişkili olan ağrılar, adet düzeniyle ilişkili olmayan ağrılar, göğüs duvarı ağrıları ve göğüs duvarı dışı ağrılardır” dedi.
Adet düzeniyle ilişkili olan ağrılar hakkında bilgi veren Serdar Bozkurt; “Genelde 30’lu yaşlardaki kadınlarda sık görülür.Genelde 3-7 gün süren adet öncesi memede gerginlik, şişme ve hassasiyet şikayeti ile kendini gösterir. Ağrı genelde iki taraflıdır ve hastalar dokunmakla memenin hassas olduğundan da şikayet ederler ve ağrı genelde memenin üst dış bölümünde daha çok hissedilir. Ağrı koltukaltına ve üst kola da yayılma eğilimindedir. Ağrının şiddeti her adet döneminde değişebilir. Menopoz ile tipik olarak ağrılar ortadan kalkar. Ağır eşya kaldırma ve kolu zorlama gibi fiziksel aktiviteler ağrıda artışa neden olabilir” şeklinde konuştu.
Adet düzeniyle ilişkili olmayan ağrılardan bahseden Dr. Bozkurt, şunları kaydetti: “Menstrüel döngüden bağımsız ve hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda gözlenebilen ağrı şeklidir. Ağrı genelde yanma şeklinde tarif edilir. Altta yatan neden hassas bir meme kisti, iltihap, çarpma olabileceği gibi, çoğu zaman ağrıyı açıklayacak bir neden gösterebilmek oldukça güçtür. Genelde çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli gıda alımı, sigara ve alkol tüketimi ve stresle ilgilidir.”
Göğüs duvarı ağrısı hakkında da açıklamalarda bulunan Bozkurt; “Ağrı çoğu zaman tek taraflı olup, kas-iskelet sisteminden köken alır ve ağrının tariflendiği alana bası uygulamakla ağrı artar. Memede tariflenen bıçak saplanması veya batma tazındaki ağrılar, çoğu zaman kas-iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılar olup bölgenin komşulukları nedeniyle meme ağrısı olarak kadınlarca tariflenmektedir. Bu şikayetlerle başvuran hastalarda sinir kök ağrıları ve kaburga ağrıları da araştırılmalıdır” dedi.
Göğüs duvarı dışı ağrıların kas-iskelet sistemi dışında safra kesesi taşı veya kalp kökenli ağrıları içermekte olduğunu belirten Bozkurt; “Memede ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda batın muayenesi ve kalp ile ilgili hikaye de dikkatle alınmalıdır” ifadelerini kullandı. (

İlgili Terimler :
TemaFabrika