Dolar : Alış : 5.8518 / Satış : 5.8624
Euro : Alış : 6.5549 / Satış : 6.5667
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8131 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Kanser yüzde 90 çevresel

06 Nisan 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kastamonu»Kanser yüzde 90 çevresel
Kanser yüzde 90 çevresel

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kanser Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.  Nisan ayının ilk haftasının, Türkiye’de Kanser Haftası olarak kabul edildiğini belirten Halk Sağlığı Müdürlüğü; “Her yıl 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasında, ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığı ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla ülke genelinde kutlanmaktadır” dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamanın devamında: “Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu oran her geçen gün artmakta, ilerleyen zamanlarda kanserden ölümlerin tüm ölümler içerisinde ilk sıraya çıkacağı öngörülmektedir.  En son istatistiklere göre ülkemizde bir yıl içinde yaklaşık 174 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmekte ve obezitenin etken olduğu kanserler daha çok kadınları etkilemektedir. Genç erkeklerde (15-24 yaş grubu) testis kanseri, genç kızlarda ise tiroid kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür” diyerek bilgi verdi.

“KANSER YÜZDE 90 ÇEVRESEL, YÜZDE 10 ORANINDA İSE GENETİK FAKTÖRLERE BAĞLI”

Kanser hastalığı hakkında detaylı bilgi veren Halk Sağlığı Müdürlüğü, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bu kadar ürpertici sayılara ulaşan ve çağımızın en önemli hastalığı kabul edilen kanser; en basit tanımıyla bir organ veya dokudaki hasarlı hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Metastaz ise, kanserli hücrelerin başka organlara yayılmasıdır. Kanser önlenebilir bir hastalıktır; Kanser yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler tütün, alkol, obezite, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, enfeksiyonlar, kimyasallar, radyasyon sayılabilir. Tütün kullanımı en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 22’sinin sorumlusudur.”

KANSERDEN KORUNMANIN YOLLARI

Kanserden korunmak için alınacak tedbirler değinen Müdürlük; “Sigara kullanmayın. Düzenli egzersiz yapın. Güneş ışığının zararlı etkilerinden korunun. Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal madde,  toksin ve radyasyondan koruyun. Yüksek kalorili diyet ve katkı maddelerinden uzak durun. Böcek ilacı ve diğer tarım ilaçlarından uzak durun. Çalışma ortamındaki zararlı maddelerden sakının. Gereksiz ilaç kullanımından kaçının.  Alkolden uzak durun. Gereksiz radyolojik tetkiklerden kaçının” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika