Dolar : Alış : 7.3835 / Satış : 7.3968
Euro : Alış : 8.9550 / Satış : 8.9711
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu14°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7891 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kastamonu’ya her zaman en güzeli yakışmıştır”

13 Ocak 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Kastamonu’ya her zaman en güzeli yakışmıştır”
“Kastamonu’ya her zaman en güzeli yakışmıştır”

ILGAZ-2 YURDUNTEPE KAYAK TESİSLERİ AÇILDI

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU;

Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Tesisleri’nin açılışı dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla ile dün gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dışında Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Tesisleri’nin açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Çankırı Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, eski Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, İGM Başkanı Güray Parçal, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KASTAMONU BİRÇOK POTANSİYELİ İÇERİSİNDE BARINDIRAN BİR ŞEHİR”

Programın açılış konuşmasının gerçekleştiren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Şehrimizin sahip olduğu potansiyeller arasından turizm açısında en önemlilerinden olan, yıllardır dile getirilen kış turizminde büyük bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eski pistimizin fiziki olarak genişlemeye müsait olmaması, profesyonel kayak sporcularımızın burayı tercih etmesinin önüne geçiyordu. Bakanlığımız, Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz, Milletvekillerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yoğun çabalarıyla bu güzel ve önemli tesisi şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kış turizminden yeterince pay alamayan ilimizin bu potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için, belediye olarak her projeyi dinlemeye, destek olmaya hazırız. Bir Türkiye’de kış sporu denilince, artık Kastamonu akla gelsin istiyoruz. Bu yola çıkarken vurguladığımız gibi şehrimiz için işbirliğin, ortak aklın en büyük güç olduğuna inanıyor ve bunu her yerde dile getiriyoruz. Bu güzel tesisimizde bu ortak aklın en güzel örneklerinden biri oldu. Kastamonu birçok potansiyeli içerisinde barındıran bir şehir. Kanyonlar bölgesi, Ilgaz Dağları, Küre Dağları, merkezde yaptığımız önemli restorasyonlarımız, tarihi binalarımız, gastronomimiz, sahil kenarı ilçelerimiz sayesinde ülkemizin turizm konusunda önemli ve sıcak bölgelerinden birisi olacağız. Bu amaç doğrultusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“ŞU ANDAKİ PİSTİMİZ 3 BUÇUK KİLOMETREYİ BULDU”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Yurduntepe Kayak Tesislerinin önemine değinerek; “Ilgaz Kastamonu kış turizminde de bugüne kadar zaten çok iddialıydı ama bu tesis ile birlikte pist uzunluğu neredeyse 4 katına çıkıyor. Önceki pistimiz 800 metreydi, şu andaki pistimiz 3 buçuk kilometreyi buldu. İnşallah Kastamonu’muz için bölgemiz için hayırlı uğurludur diyorum. Emeği geçen herkese önceki valilerimize şimdiki valimize herkese gönülden teşekkür ediyorum. Tabi ki bugün İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bizleri kırmayarak teşrif ettiler. Kendilerine de gönülden teşekkür ediyorum. Tekrardan bu önemli tesisin Yurduntepe Kayak Tesislerinin Kastamonu’muza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“İLİMİZİN TURİZMDE ELDE ETTİĞİ İVME HIZLANMIŞTIR”

Vali Yaşar Karadeniz, turizmin çeşitli dallarındaki yatırımlarda önemli mesafeler alındığını söyleyerek; “Birçok yatırım hizmete açılmış, bazılarının ihale ve yapım süreçleri devam etmektedir. Ulaşım imkanlarının gelişmesi, 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması ve 2017’de yapılan Turizm Çalıştayı’nın her aşamasının takibinin devam etmesi ilimizin turizmde elde ettiği ivmeyi hızlandırmıştır. Turizmin parçası olan yöresel ürün ve hediyelik eşya sektörünü geliştirmeye yönelik çalışmalara hız verilmiştir. Örneğin 2017’de iki olan coğrafi işaretli ürün sayısı bugün itibariyle 12’ye çıkarılarak Ankara ile birlikte Türkiye de beşinci sıraya yerleşmiştir. 18 ürünün başvurusu da Bakanlıkta sırasını beklemektedir. Yapılan çalışmaların sonuçları da alınmaya başlanmıştır. Örneğin, toplam konaklama sayısı 2017 yılında 450 bin iken 2018 de 523 bin olmuş 2019 yılında da yüzde 46’lık bir artış göstererek 763 bine çıkmıştır. Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Merkezi de bu amaç doğrultusunda yapılan önemli bir tesistir. Yapımı hukuki anlaşmazlık nedeniyle 2015’te durmuş olan tesissi yapan firmayla 2017’de uzlaşma sağlanarak 2019 yılının sonunda tamamlanmıştır. Bugün hizmete açacağımız Yurduntepe Kayak Merkezi, Özel İdare’nin öz kaynaklarıyla birlikte Spor Toto Teşkilatı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapmış oldukları önemli desteklerle finanse edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN DE HATAY AMANOS’DA KAPAN-2 OPERASYONU’NU BAŞLATTIK”

Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Merkezi’nin açılışının hem Kastamonu’ya hem spor hayatına, hem turizm hayatına hem de Kastamonululara hayırlı olmasını dileyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; “Özellikle Valimizi, Özel İdaremizi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı, Spor Toto Teşkilatı’nı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı uzun zamandır yapımının tamamlanması için bekleyen, bir takım hukuki engellerle karşı karşıya kalan bu tesisin, tüm engelleri aşarak gerçekleşmesini sağladıkları için hepsine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ne zaman bu kürsülere çıksak önce ülkemizi ilgilendiren meselelerden bahsediyoruz. Terör var, bitiriyoruz diyoruz. İki gün önce Mardin’de Kapan-1 Operasyonu’nu başlattık. Bugün de Hatay Amanos’da Kapan-2 Operasyonu’nu başlattık. Kar, yağmur, boran ve çamur bize engel olmuyor. Güvenlik güçlerimizin ve kahramanlarımızın bir yeminleri var. Bu milletin başına 40 yıldır bela olan PKK’yı tarihin derinliklerine gömecekler. Dağlarda 500 adamları ya var ya yok. Ne eleman ne yiyecek bulabiliyorlar. Jandarmamız polisimiz enselerinde, Diyarbakır’da da annelerimiz gırtlaklarına yapışmış durumda. Gelecek nesillere terörsüz bir Türkiye bırakacağız” dedi.

“12,5 MİLYON İNSANI TRAFİKTE EĞİTTİK”

Diğer operasyonlara değinen Bakan Soylu; “Sınırın ötesindeki karışıklığa rağmen güçlüyüz diyoruz. Üç tane büyük operasyon yaptık. Akdeniz’de Libya mutabakatını yaptık. Uyuşturucu ile mücadele ediyoruz. Torbacısının da bu illeti satanın da getirenin de taşıyanın da karada ve denizde tepelerine çöküyoruz. 63 bin 231 kişi uyuşturucu suçlarından hapishanelerimizde tutuklu veya hükümlü olarak yatmaktadır. Trafik kazalarıyla da mücadele ediyoruz, Aldığımız tedbirlerle, milletimizin dikkati ve katkısıyla geçen yıla göre bin 250 kişi daha az can kaybı yaşandı. Bunlar önemli rakamlar. Biraz daha gayret diyoruz. Bu terörden de hep birlikte kurtulalım diyoruz. Kurallara riayet edersek, hepimizin aynı yolda olduğunu kabul edersek sonuç alacağız.  İnşallah önümüzdeki yıllarda Avrupa seviyesine ulaşacağız. Geçen yıl sadece 12,5 milyon insanı trafikte eğittik. Birileri bu ülkeyi varsın yangın yeri gibi göstersinler. Varsın birileri bu ülkede can güvenliği yok diye kara propaganda yapsınlar. Herkes her şeyi görmektedir. Rakamlarda gerçeği göstermektedir. 15 Temmuz ihanetinden önce ülkemize gelen turist sayısı 41 milyondu. Oluşturulmak istenen terör algısıyla bu sayı 30 milyonun altına düştü. Biz de yiğit düştüğü yerden kalkar derler. Liderimizin dirayeti ile çalıştık çabaladık, Kasım ayı itibariyle ülkemize gelen turist sayısı 48 milyon 46 bin kişidir. İnşallah Aralık verileriyle hedeflenen rakam 51 milyon olacaktır. Seneye de 60 milyon olur. Çatlasınlar, patlasınlar” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA EN ÇOK TURİST ÇEKEN 6’NCI ÜLKEYİZ”

Açıklamalarına devam eden Bakan Soylu; “2018 rakamlarıyla dünyada en çok turist çeken 6, en çok turizm geliri elde eden 14’üncü ülkeyiz. Dünyada uluslararası turist sayısı 2001-2018 yılları arasında yüzde 102, Türkiye’de ise yüzde 245 artmıştır. Bu ülkeyi her fırsatta aşağılayanlar, bu ülkenin gelişmediğini can güvenliğinin olmadığını söyleyenlere, Avrupalara gidip bizi sağa sola şikayet edenlere söylüyorum, bu rakamlar neyi gösteriyor. Güvensiz olan ülkede turist sayısı üç yılda 30 milyondan 50 milyona çıkar mı? Bu ülke güvensiz olsa, bu ülkede doğu ve güneydoğuda oteller dolar mı? Trenlerde ve uçaklarda rezervasyonlar aylar öncesinden kapanır mı? Kastamonu’ya muhteşem bir tesis açtık. Hakkari’de de açtık. Yılbaşında oradaydık. Vali bey bana söz verdi, ‘Bu kayak merkezinde 20 bin çocuğa Hakkari’de kayak öğreteceğiz’ dediler. Mardin Valisi İstanbul’daki bir düğünde dedi ki ‘Mayıs ayı itibariyle tüm oteller dolu’ dedi. Terör bitti oteller doldu. 38 bin turist gelen Tunceli’ye 2019 sonunda 357 bin turist geldi. Batan biten ülkü insansız hava aracını üretir mi? Kendi otomobilini üretmenin peşinde koşar mı? Bizden sonraki nesiller neler üretecek neler. Dünyaya Türk’ün gücünü gösterecekler. Ama bazıları hala aynı teraneyle gidiyor” diye konuştu.

“ELİNİZDEKİ KANLARI TİYATROYLA TEMİZLEYEMEZSİNİZ”

Konuşmasına devam eden Bakan Soylu; “İstanbul’da dün akşam birileri bir tiyatroya gitmiş. Tiyatroya gitmek kabahat değil. Ama gittikleri tiyatro bu ülke insanını acıtan, az önce anlattığım tablolara bizim ulaşmamızı engelleyen insanların oluşturduğu, yazdıkları ve hep beraber karşısına geçip seyrettikleri bir tiyatro. Kobani olaylarını hatırlıyoruz. 39 kişi katlettiler. Talimatını PKK verdi. Talimatı kim taşıdı o gün ki HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş. Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz. Bu ülkeyi aldatamayacak ve parçalayamayacaksınız. Huzuru bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye bugün Cumhur ittifakının gücü ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle ABD ve Rusya başkanlarıyla konuşurken ayakları titremeyen bir ülke olmuştur. Kim ne derse desin, ülkemizin başarısı da gelişmesi de ortadadır” şeklinde konuştu.

“BİZ YALNIZ DEĞİLİZ, BİZ ACİZ DEĞİLİZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin stratejisinin, gayretinin, politikasının doğru olduğunu vurgulayarak; “Bugünün Türkiye’si artık sadece problemlerini çözmeye değil, fırsatlarını yönetmeye başlamış bir Türkiye’dir. Potansiyelini kullanan bir Türkiye’dir. Allah’a şükür bunu hep birlikte başarıyoruz, daha da fazla başaracağız. Birileri hala da korkuyor. Birileri hala da ‘Yalnız kaldık’ diyor. ‘Etrafımız ateş çemberidir, ne yapacağız?’ diye titriyorlar. Birileri ‘Hala Avrupa ne de? Amerika ne der?’ diyor. İsteyen istediği kadar korkabilir. Biz habibini mağarada Ebubekir ile yalnız bırakmamış olan, Cenab-ı Allah’a iman etmiş insanlarıyız. Biz yalnız değiliz, biz aciz değiliz. Barış Pınarı Harekatı başladığında, yurtdışındaki muhataplarımız ile konuşuyoruz. Avrupa’daki bir ülkenin içişleri bakanı ile yaklaşık 4 sefer görüştüm. Ne yapmak istediğimizi, oradan insanların kendi topraklarından nasıl edildiğini, Arap, Kürt, Türk, Hristiyan, Müslüman bakmadan insanları nasıl katlettiklerini kendilerine ifade ettik. Bir muhatabım 4 kez görüşmemde bana bir cümle sordu. ‘Amerika bu işe ne diyor?’ dedi. Her seferinde; ‘Boş ver Amerika ne diyor. Allah ne diyor, vicdanımız ne diyor biz ona bakalım’ dedim. Onun için geçmişimize olan sadakatimizi, ülkemize, milletimize olan sadakatimizi çok çalışarak, çok gayret göstererek, çok mücadele ederek, çok üreterek sadece kendi ülkemize değil, etrafımızdaki coğrafyada huzur, kardeşlik, barış getirerek yerine getirmeliyiz. Biz burada Şeyh Şaban-ı Veli’nin memleketindeyiz. Onun kucaklaması, onun bizi kuşatmasının altındayız. Hani der ya; ‘Gelişiniz Gül’e Gül’e, Gidişiniz Gül’e Gül’e, Her İşiniz Gül’e Gül’e’, bu memleketin her işi Gül’e Gül’e olacaktır, inşallah” ifadelerini kullandı.

“SADECE TÜRKİYE HUZUR BULMAYACAK, İNSANLIKTA HUZUR BULACAK”

Yurduntepe Kayak Tesislerinin hayırlı olmasını dileyen Bakan Soylu; yatırımda emeği geçenlere teşekkür ederek; “Kıymetli Cumhurbaşkanımızın güzel bir sözü var. ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri’ der. İşte eser. Allah razı olsun, çocuklarımız burada kaymayı öğrenecekler.  Spor yaparak büyüyecekler. Türkiye’den, dünyadan misafirler buraya gelecekler. Eskiden bir yerde sıkışıp kalan değil, büyüdükçe imkanlarını her tarafa dağıtan, ülkenin her tarafını kalkındıran bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız. Fakat çok çalışacağız, çok gayret göstereceğiz, güçlü ve zengin bir Türkiye olacağız. 2023’e kadar 3 yılımız var. 2023’te Cumhuriyetimizin İlanı’nın 100’üncü yılını gelecek nesillerimize alnı ak, başı dik, güçlü bir şekilde hep birlikte ulaştıracağız. Ver elini 2023, ver elini 2030, ver elini 2053, ver elini 2071. Biz güçlü olacağız. Sadece Türkiye huzur bulmayacak, karıştırmak istedikleri Ortadoğu’da huzur bulacak, Balkanlarda huzur bulacak, Asya’da huzur bulacak, insanlıkta huzur bulacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimine geçildi. Kurdele kesimi öncesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kayak gösterilerini sundu. Göstericiler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Türk Bayrağı takdim etti. Kurdele kesimi esnasında Bakan Soylu; “Kastamonu’ya her zaman en güzeli yakışmıştır. Bununda en güzeli oldu. Çocuklarımızın geleceği için, ülkemizin geleceği için açılışını yapıyoruz” dedi.  

Program kokteyl ve Şehr-i Dilara Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi ardından son buldu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika