Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

KASTROFEST, Gastronomi Dünyası’na imza attı

30 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KASTROFEST, Gastronomi Dünyası’na imza attı
KASTROFEST, Gastronomi Dünyası’na imza attı


Türkiye’nin yükselen turizm destinasyonu Kastamonu’nun ilk gastronomi festivali KASTROFEST hafta sonunda doludizgin devam ederek, son buldu.

KASTROFEST’in Cumartesi günü devam eden bölümünde Hazer Amani, Danilo Zanna gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar,“Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Ev Yemekleri”, “Kastamonu Saray Mutfağı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sundu.

GELENEKSEL YEMEKLER SAĞLIKLI NESİLLER

Günün ilk etkinliği olarak Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencileri arasında yemek yarışması düzenlendi. Yarışma öncesinde katılımcılara hitap eden DMKİ üyesi ve festivalin ana sponsoru olan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis; “Obezite maalesef hızla ilerliyor ve sayısı artıyor.  Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamasına göre her 10 kişiden 3’ü maalesef obezite. Aynı şekilde diyabet oranı Avrupa ülkeleri arasında birinci sıradayız. Obezite pek çok hastalığın ana nedeni. Biz Cumhurbaşkanıyla görüşerek obezite kampanyasını başlattık. ‘Geleneksel lezzetler sağlıklı nesiller’  diyoruz. Daha sonra ‘Abur Cubur Olacağı Budur’ dedik. ‘Ev yemeği sofrada hesap ortada’ dedik. Çünkü sağlıklı beslenmek hepimiz için çok çok önemli. Ortaokul 2’nci Sınıf öğrencilerde yapılan araştırma göre yüzde 16’sı şişman. Yüzde 26, 27’ye varan bir şişmanlık oranı var. Ben hem annelere hem babalara ve değerli öğretim üyelerine ve öğretmenlere diyorum ki ne olur sağlıklı beslenme konusuna çok çok dikkat edelim. Gelecek nesiller için geleneksel yemekler sağlıklı nesiller diyorum” dedi.

PANELLER DÜZENLENDİ

Konuşmaların ardından öğrenciler yeteneklerini sergilediler. Yarışma sonucunda öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Yarışmanın akabinde Ayşe Tüter ve Yerel Şef Havva Yurdagül gastroshowunu gerçekleştirildi. Ayrıca yöresel yemeklerin yer aldığı yemek yarışması düzenlendi. Festival kapsamında Gülşen Kırbaş’ın moderatörlüğünde Geleneksel Mutfaklar ve Gastro Turizme Etki isimli panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Kültür Daire Başkanı Gülay Aslan, Gastronomi Turizmi Danışmanı Metin Çelik, Anadolu Halk Mutfağı Araştırmaları Derneği Başkanı Adnan Şahin ve GastroEkonomi Zirve Başkanı Ebru Koralı katıldı.

“KASTAMONU PASTIRMASI BENİM İÇİN BİR NUMARA”

Ayrıca festival renkli görüntülere de sahne oldu. Ünlü Sunucu Elif Korkmazel’in doğum günü sahnede pasta kesilerek kutlandı. Programın devamında başarılı şeflerden Hazer Amani kendine has tarzıyla “Kastamonu Mutfağına Usta Dokunuşlar” da bulundu. Kendisine yerel şef Murat Ahcı eşlik etti. Hazer Amani, Kastamonu pastırmasının tadına hayran kaldığını ifade ederek; “Daha iyisini daha önce yememiştim. Kastamonu pastırması benim için bir numara” dedi.

“SARIMSAĞIN ÜNÜ DÜNYAYA YAYILMIŞ DURUMDA”

Hazer Amani’den sonra İtalyan Şef Danilo Zanna sahne aldı. Ünlü Şef Danilo Zanna, siyez bulgurundan risotto yaptı. Danilo Zanna’ya yerel şeflerden Sercan Karaçam eşlik etti. Türkiye’yi en az 15 kez gezdiğini, bu süre içerisinde de Kastamonu’ya birçok kez geldiğini ifade eden Danilo Zanna, Kastamonu mutfağının harika ürünleri içinde barındırdığına dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl İtalya’ya gittiğinde Taşköprü sarımsağı ile karşılaştığını da ifade eden Zanna; “Kastamonu’yu çok seviyorum. İtalya ile Kastamonu’yu birleştirmek istedim. Kastamonu’daki yöresel malzemelerle risottoyu birleştireceğim. Siyez bulgur aslında Kastamonu’ya ait. Ben tüm dünyayı gezdim siyez bulguru kadar özel ve güzel bir şey bulamadım. Kastamonu’nun tüm ürünleri özel. İtalya’da marketten Taşköprü sarımsağı buldum. Avrupa’da herkes Taşköprü sarımsağına bayılıyor. Kastamonu pastırması da vazgeçilmezdir. Tüm Türkiye’nin her yerine gittim. Ancak Kastamonu kültürü muhteşem. Dünya da tek, benzeri yok. Kastamonu’ya yağan yağmur, festivale yakıştı ve bereket getirdi. Kastamonu güzel bir şehir. Daha önceden ben Kastamonu’ya gastronomi festivalinin yakışacağını söylemiştim. Eşim Giresunlu, ben de Karadenizli sayılırım. Kastamonu’da Karadeniz Bölgesi’nde hem yöresel yemekleri hem de kendine has ürünleriyle çok zengin bir yer. Festival aynı zaman da Kastamonu’daki lezzetleri tanıtıyor. Herkes bilsin ki Kastamonu’nun yemekleri muhteşem. Daha önceleri Kastamonu’ya özellikle mantar için gelmiştim. Biz İtalyanlar mantarı çok severiz. Ancak Kastamonu’da da inanılmaz mantarlar var. Kanlıca bunlardan biri. O yüzden mutlaka tüm yemeklerinizde mantarı kullanın. Bunun kıymetini bilin” dedi.

6 KATEGORİDE 60 YEMEK YARIŞTI

Festivalde il ve ilçelerden gelen katılımcıların yarıştığı yöresel yemek yarışması da düzenlendi. İl ve ilçelerden gelen bayanlar yaptığı yemek yarışmasına 60 ürün katıldı. 60 ürün Zeytinyağlılar, çorba, tatlı, ana yemekler, pilav, hamur çeşitleri olmak üzere 6 ayrı kategoride jüri tarafından değerlendirildi. Zeytinyağlılar da, Zeytinyağlı Çullu Yaprak Sarması ile 1’inci Necmiye Çöloğlu, Dağ Menekşesi Yaprak Sarması ile 2’nci Elif Orhan, yaprak sarma ile 3’üncü Nevin Tahtacı oldu. Hamur işlerinde, Banduma ile 1’inci Bilge Kaya, Küre Mantısı ile 2’nci Şermin Muhziroğlu ve Nihal Cengiz, Seydiler Mantısı ile 3’üncü Fahriye Kocaer seçildi. Çorbalarda Kara Çorba ile 1’inci Nebiye Şentürk, Kızılcık Çorba ile 2’nci Döne Salcı, Bulamaç Çorbası ile 3’üncü Ülkü Damgacıoğlu oldu. Tatlılarda Kadıboğan Tatlısı ile 1’inci Nermin Başak, 2’nci Tırtır Baklavası ile Hülya Kesercioğlu, Nuran Şenoğlu, Nimet Sarıoğlu ile su muhallebisinde de 3’üncü Feray Yanık oldu. Ana yemeklerde, Karahaber adıyla Etli Yaprak Dolması 1’inci Nurdan Önder Sinsi, Kuzu Biryan ile 2’nci Makbule Sezer, Soğan Dolması ile Feray Yanık ve Babak Saçalaması ile Münevver Ertuğran da 3’üncü seçildi. Pilavda, mercimek pirinçli pastırmalı pilav ile 1’inci Ayfer Çırakoğlu, ekşili pilav ile 2’nci Makbule Sezer, karışıl ala pilav ile 3’üncü Hikmet Nur Çiftçi oldu.

Festival çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler ve panellerle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika