Dolar : Alış : 5.7704 / Satış : 5.7808
Euro : Alış : 6.3641 / Satış : 6.3756
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7823 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

KASTROFEST lansman toplantısı yapıldı

08 Ağustos 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KASTROFEST lansman toplantısı yapıldı
KASTROFEST lansman toplantısı yapıldı

“GELENEĞE SAYGI GELECEĞE MİRAS” İÇİN YOLA ÇIKTILAR


Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) öncülüğünde, Kastamonu Valiliği’nin himayesinde, Kastamonu Belediyesi’nin destekleriyle 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde Kastamonu Gastronomi Festivali’nin (KASTROFEST) düzenlenecek.

800’den fazla yemek çeşidine sahip Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp tanıtarak, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) öncülüğünde düzenlenecek olan ve Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtmayı amaçlayan KASTROFEST, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yılki teması ‘Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras’ olarak belirlenen festivalle ilgili detayların aktarıldığı basın toplantısı, Kastamonu Belediyesi toplantı salonunda Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları ve Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

“KATKISI OLACAĞINA EMİNİM”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu burada yaptığı konuşmada; “Böyle bir organizasyonun Kastamonu’ya çok büyük katkısı olacağına eminim. Gastronomi herkesi kucaklayan bir alan. Belediyemizin yürekten desteklediği Kastrofest’in Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğin herkese tanıtacağından eminim. Festivalimiz boyunca gastronomi dünyasının değerli isimlerini şehrimizde ağırlayacağımız için heyecanlıyız. Bu değerli projede emeği geçen, Kastamonu’ya katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“HERKESİN BU LEZZETLERİ YERİNE DENEYİMLEMESİ GEREKİYOR”

Üyeleri arasında Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Dr. Atıf Uğurlu gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş; “Festival için hazırlıklarımız hızla devam ediyor. Bugüne kadar şehrimizin mutfağını hep İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde tanıtmaya çalıştık. Artık herkesin Kastamonu’ya gelmesi ve bu lezzetleri yerine deneyimlemesi gerekiyor. Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak” dedi.

“ZENGİN MUTFAK KÜLTÜRÜNÜN HERKESE TANITILMASI İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Festivalin sponsorları arasında yer alan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve DMKİ üyesi Kastamonulu iş insanı Mehmet Reis ise; “Kastamonu’da 800’den fazla yemek çeşidi var; her ilçemizin farklı yemekleri mevcut. Bu zengin mutfak kültürünün herkese tanıtılması için DMKİ olarak yola çıktık. Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak ve bir ilki gerçekleştirecek. Bundan sonra festivalin sürdürülebilir olması da çok önemli. Gaziantep ve Hatay bunu başardı. Biz de festivalle başlayarak, yöresel mutfak mirasımızı tanıtmaya yönelik, yeni projeleri de hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KONUK ÜLKE İTALYA OLACAK

Hazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar, ‘Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri’ gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, ‘Kastamonu Ev Yemekleri’, ‘Kastamonu Saray Mutfağı’ gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler, ‘Geleneksel Kastamonu Mutfak Avadanlıkları’ sergisi ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunacak KASTROFEST’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. İtalya’nın yeni nesil şeflerinden Michele Esposito Sahrap Soysal ile birlikte yapacakları gastroshowda, Kastamonu ve İtalya’nın geleneksel erişte ve makarnalarını birlikte yorumlayacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla ‘Gıdanın Geleceği’ üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek. İtalyan konuklar arasında yer alan ayrıca Rareche Organik Çiftliği’nin kurucusu, sürdürülebilir tarım uzmanı Valentina Stinga ise bu çerçevede ‘Sürdürülebilir Tarımda Geleneksel Ürünlerin Önemi’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. ‘Kenevirin Dönüşü’, ‘Duayenlerden Kastamonu Mutfak Kültürü başlıklı söyleşiler’ ve ‘Geleneksel Mutfaklar ve Gastro Turizme Etkileri’ gibi paneller de festival programında yer alan diğer etkinlikler olacak.

MARKALAŞMAYA KATK SAĞLAMASI BEKLENİYOR

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek KASTROFEST, Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak. Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerel gastronomik değerini öne çıkartarak kentin ‘yükselen turizm destinasyonu’ olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

FESTİVAL VEDAT TEK’TE OLACAK, SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ GELECEK

‘Geleneğe saygı, geleceğe miras’ sloganı altında gerçekleşecek olan festivalin Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenleneceği de önceki günkü toplantıda dile getirildi.

Festivale davet edilecek konuşmacılar, ulusal basın mensupları, şefler ve kanaat önderleri için festivalden bir gün önce Kastamonu’nun gastronomik değerlerini, kültürel miraslarını, doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla turlar ve yemekler düzenlenecek. Bu etkinliklerde amaç davetli konuk şeflerin Kastamonu’nun yerel ürün zenginliğini ve üretim aşamalarını (Siyez bulguru üretimi, Kastamonu pastırması yapımı, çekme helva üretimi gibi) birebir deneyimlemesi ve bu ürünler için potansiyel bir pazar yaratılmasıdır. Bu etkinlikler sırasında sosyal medya fenomenlerinin yoğun olarak paylaşım yapmaları sağlanacak ve sosyal medyada geniş kitlelere ulaşacak etkili bir tanıtım çalışması gerçekleşecek.

KORTEJ GEÇİSİ PLANLANIYOR

Festival bir kortej geçişi ile başlayacak. Açılış için ulusal ve uluslararası ünlü şefler ve kanaat önderleri ile basının ilgisini çekecek özel bir açılış etkinliği kurgulanacak. Bu şovda büyük bir kazan ateşi yakılacak ve sahne alacak tüm konuklar geleneksel kıyafetler ve mutfak ekipmanlarıyla birlikte siyez bulguru pilavı pişirme ritüelini canlandıracak.

GALA GECESİ DÜZENLENECEK

Festivalin ilk akşamında ise şehir protokolü, ulusal basın, yerel basın, kanaat önderleri ve şehrin önde gelen turizm şirketlerinin ve restoran sahiplerinin davet edileceği bir gala yemeği düzenlenecek. Geceye özel menüler tasarlanıp bastırılacak. Gala gecesinde Şapka Defilesi de düzenlenecek.

ŞEHİR GEZİSİ YAPILACAK

Davetliler Kastamonu’nun önde gelen çiftliklerinden birinde Kastamonu ürünlerinden oluşan geleneksel bir kahvaltı organize edilecek. Kahvaltıdan sonra da davetlilerin Kastamonu’nun gastronomik, tarihi, doğal güzelliklerini tam anlamıyla deneyimleyebilmeleri adına özel bir Kastamonu şehir gezisi organize edilecek.

Festivalin öncülüğünü üstlenen Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nde Gülsen Kırbaş, Dr. Atıf Uğurlu, Mehmet Reis, Prof. Dr. Zeki Alpan, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz, Ender Yılmaz ve Sedat Kalem yer alıyor.

İlgili Terimler :
TemaFabrika