Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Kendi il başkanımla sorunum olmaz”

25 Kasım 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Kendi il başkanımla sorunum olmaz”
“Kendi il başkanımla sorunum olmaz”

BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU;

Belediye Başkanı Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu 8 aylık hizmet dökümünü düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. 2019 yılını ‘Derlenme ve toparlanma yılı’ olarak adlandıran Başkan Vidinlioğlu, yatırımlar için 2020 yılını işaret etti.

Görevde bulunduğu süreci değerlendiren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Bu 6 aylık dönemde, etkinlikler yaptık, festivaller yaptık, parklar yaptık, bir takım proje temellendirmeleri yaptık. Bir taraftan durum tespiti yapmaya çalışırken, önümüzü görüp geleceği planlamaya çalıştık. Yer yer şeffaf olmadığımız yönünde de eleştiriler geldi. Kastamonu’ya gelmek kendi tercihim. Önümde birçok fırsat var iken, ben Kastamonu’ya gelmeyi tercih ettim. Kastamonu hem sermaye olarak, hem de birikim ve beyin olarak göç veriyor. Sadece ekmeğinin peşinde olan insanlar değil, ekmeğini bulmuş insanlarda ne yazık ki Kastamonu’da çok fazla durmuyorlar. Bizde Kastamonu için elin taşın altına koyduk ve seçildik. Kastamonu için bir şeyler yapmanın gayreti içindeyiz. Ben yapı olarak klasik memur zihniyetinde birisi değilim. Bizim önce memleketimize, sonra ülkemize hayırlı hizmetler yapmak tek gayemiz. Ben seçim kampanyam boyunca bir tek Allah’ın kuluna ben seni işe alırım söz vermedim. Onun için özellikle sevgili hemşehrilerimden şunu istirham ediyorum. Belediyenin fabrika kurma, yeni iş alanları açma gibi alanlar birinci vazifesi değil. Belediye ancak istihdam yaratmak isteyen, bir şeyler yapmak isteyen işadamlarımıza olanak sağlar, önlerini açar ve yardımcı olur. Şimdi sürekli iş talebi var. Şu süre zarfında da yaklaşık binin üzerinde bir iş talebi var. Buna cevap vermek mümkün değil. Fakat belediyenin herhangi bir alanında çalışacak birisine ihtiyaç olduğu zaman bunu değerlendiririz. İhtiyacımız varsa da liyakati öne alarak işe alımı gerçekleştiririz. Burada hem ciddi bir mesai kaybımız oluyor, hem de durduk yere de insanlar böyle bir beklenti içerisine girmesinler. Çünkü o kadar yoğun bir iş talebi var ki, buna belediyenin cevap verebilme şansı yok. Sosyal medyadan mesajlar geliyor. Herhangi bir işle ilgili sosyal medyadan paylaştığımız zaman altına yorumlar yazılıyor. Devlet hastanesinde doktor yok diyorlar. Devlet hastanesinde olmayan doktor, belediyenin işi değil ki. Bu genel hükümetin işi. Sağlık Bakanlığı ile belediyenin ne tarz bir ilgisi olabilir. Olur olmaz taleplerin gelmesi, bizim de iş yaparken ki, gücümüzü ve zamanımızı büyük oranda alıyor. Onun için özellikle istirhamım iş konusunda lütfen çok fazla ısrarcı olmasınlar. Çünkü imkanlarımız belli. Şu anda belediyede takriben bin civarında çalışan var. Hemen hemen kadroların tamamı da dolu durumda. Onun için bu taleplere cevap verme şansımız yok” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR İMAR ÇALIŞMALARI

Şehir imar çalışmalarına değinerek sözlerine devam eden Başkan Vidinlioğlu; “İlimizin mahalle, cadde, sokak ve oyun gruplarının bulunduğu, tehlike arz eden, alanlarda bin 679 metre demir korkuluk imalatı ve montajı yaptık. Şehrimizdeki tüm otobüs durakları, açık hava reklam yerleri ve büfeleri mevcut durumları ile görselleştirerek Şehir İmar Planı haritasına işledik. Kuzeykent’te yapılması planlanan itfaiye müfreze binasının projesini tamamladık. Yeni ATM yerleri tespit ettik, bankalardan gelen talepler doğrultusunda kiralamalarını yapmaktayız. Şehrimizin muhtelif yerlerinde yol, yeşil alan, park vb. kamu hizmet alanlarını tespit ederek 2020 kamulaştırma programına dahil ettik. Nasrullah Meydanı içerisine Zabıta noktası ve lostra salonu projelerini tamamladık. 52 bin metrekare parke yol yapımı, 21 bin 500 metrekare parke tamiratı, 13 bin 200 metre bordür yapımı, yıkılma tehlikesi bulunan 4 adet yapının yıkımı, muhtelif mahallelerde 16 adet evin çatı onarımları, 18 bin metrekare asfalt yol yapımı, 2 bin metrekare asfalt tamiratı, 153 bin metrekare sathi kaplama, 42 bin 500 metrekare yol kumlama çalışması, 3 bin 700 metre yol açma çalışması, 50 bin metreküp hafriyat çalışması, 13 bin 900 metrekare yaya kaldırımı (tretuvar) yapımı, 3 bin metrekare yaya kaldırımı tamiratları (karo-wash karo-andezit-beton), bin 750 metre yaya kaldırımı bordür yapımı ve hafriyat döküm sahalarına güvenlik tedbiri olarak bin 800 M tel örgü çalışmaları yaptık. 26 adet konteynırdan oluşan 756 metrekare oturum alanlı konteynır bileşimli Kastamonu Üniversitesi Teknopark Binası çalışmasını yapmaktayız. 750 metrekare sıva, bin 200 metrekare boya ve 400 metrekare seramik tadilatı yaptık. Bünyesinde 1 adet anıtsal yapı, tescilli ve tescilsiz toplam 36 adet yapı ile 351 M uzunluğundaki yolda tarihi ve kültürel yapıya uygun cephe iyileştirmesi ve yol kaplaması düzenlemesi çalışmalarını yapmaktayız. Esentepe Spor Kompleksi, Şerife Bacı Cad. Spor Kompleksi ve TOKİ bölgesindeki çeşitli park ve yürüyüş yollarıyla tesislerin elektrik iç tesisat uygulama projelendirilmesi ve aydınlatma çalışmalarını yaptık. Belediye Hizmet Binaları çatı güneş enerjisi sistemleri, elektrik projeleri ve tesislerin genel aydınlatma projeleri ve iç tesisat uygulama projelerini hazırladık. Aynı zamanda geçici kabul ve abonelik işlemlerini gerçekleştirdik. Mahalle aralarındaki spor alanlarının artırılması adına yer tespit çalışmalarını tamamladık. En kısa zamanda 10 adet basketbol ve voleybol alanını şehrimize kazandıracağız. Pazar yerindeki esnafımızın tezgah yeri tahsis kroki kontrollerini gerçekleştirdik, yer çizgilerini yeniledik. Pazar yerimizin düzenli olarak dezenfektan ile temizliğini sağlamaktayız” diyerek bilgi verdi.

“38 METRUK BİNA TESPİTİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Diğer yapılan çalışmalara değinen Başkan Vidinlioğlu; “Tarihi Kent Merkezini kapsayan yaklaşık 82,3 hektarlık alanın riskli alan dosyasını hazırlayarak 20 Eylül 2019 tarih ve 18578 sayılı yazımızla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptık. İlimiz, Merkez İlçesi, Dereköy Köyü 161 ada 32 parsel, Candaroğulları Mahallesi 2 ada 29 parsel ve İnönü Mahallesi 979 ada 20 parsel için 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Rezerv Alan’ olarak kullanılmasına yönelik imar planları hazırlanacağından 20 adet Kuruma 23.09.2019 tarih ve 18753 sayılı yazımız ile görüş sorduk ve cevabi yazıları bekliyoruz. Koruma İmar Planı Revizyon Çalışması Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonunun tamamlanması amacıyla Belediye Meclisimizin 1 Temmuz 2019 tarihli olağan toplantısında gündeme aldık ve İmar Komisyonu’nca inceleme devam etmektedir. 8 adet imar planı değişikliği ve yapımıyla alakalı dosyayı Belediye Meclisimizde görüşerek karara bağladık. 13 adet ifraz ve tevhit dosyası Belediye Encümenince görüşülerek karara bağlandı. 177 adet imar durum belgesi çıkarttık. 2 yapının rölöve, 1 yapının restorasyon, 1 yapının restitüsyon, 2 yapının rekonstrüksiyon çalışmalarını yaptık. 6 adet yeni yapı inşa ederken, 38 metruk bina tespiti gerçekleştirdik. 4 yapıyı yıktık. 641 personelimizin özlük hakları ile ilgili Belediye İş Sendikası ile Belediye Başkanlığımız arasında 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladık. İtfaiye Müdürlüğümüz 27 adet yangına müdahale etti” diye konuştu.

“GÜRLEYİK SUYUNUN YAKLAŞIK 3 KATI SU BULDUK”

İçme suyu konusunda yapılan çalışmalara hakkında bilgi veren Başkan Vidinlioğlu; “834 metrelik Yağmur Suyu Hattı bin 79 metrelik Kanalizasyon Hattı 692 metrelik İçme Suyu Hattı 130 mt. uzunluğunda Yüzey Suyu Izgarası yaptık. Ayrıca muhtelif derelerde ıslah çalışması kapsamında 12 adet Sanat Yapısı yapılmıştır. Kazı yapmanın riskli olduğu bölgelerde toplam 800 mt. uzunluğunda Yönlendirilebilir Yatay Sondaj yöntemi kullanılarak Kanalizasyon ve İçme Suyu Hattını tamamladık. Avrupa Birliği destekli olarak yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı için 13 Haziran 2019 tarihinde Müşavirlik sözleşmesini imzaladık. Su arama çalışmalarımız olumlu sonuçlandı, Gürleyik suyunun yaklaşık 3 katı su bulduk. Suyumuzun değerlendirmesiyle ilgili KASKİ yetkilerimiz ve valilik ortak çalışmalara başladı. İçme Suyu Arıtma Tesisimizde kapasite artırım çalışmalarını yüzde 20 oranında gerçekleştirdik. Su faturalarında yüzde 15 indirime gittik” dedi.

SOSYAL YARDIM VE DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Sosyal yardım ve düzenlenen etkinliklere de değinen Başkan Vidinlioğlu; “116 eve yaşlı bakım hizmeti verilmektedir. Mezarlık Bilgi Sistemini (MEBİS) kurduk. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliği’nde ücretsiz olarak çocuklarımıza Şehr-i Dilara Çocuk Korosu konseri düzenledik. Kuzeykent Mahallesi’ne kreş ve oyuncak kütüphanesi projesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde ise kreş projesi hazırladık. Otogar ring servisi uygulamasını başlattık. 3-4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde 28’inci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası programı düzenledik. 6 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Ramazan Ayı Etkinlikleri gerçekleştirdik. Birçok etkinlik, ikram ve eğlencenin yanı sıra 30 gün boyunca her gün iftar vakti ulusal kanallardan Bengü Türk kanalında canlı yayınlanan Ramazan Sohbetleri programına ev sahipliği yaptık. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında ücretsiz olarak vatandaşlarımıza Şehr-i Dilara Pop Müzik Orkestrası Gençlik Konseri düzenledik. 21-24 Haziran 2019 tarihleri arasında Bursa‘da 8’incisi düzenlenen Bursa Kastamonu Günlerinde ilimizin yöresel ürünleri, tarihi ve kültürünün tanıtımını gerçekleştirdik. 2 Temmuz 2019 tarihinde ücretsiz olarak vatandaşlarımıza Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun ‘Aynı’ adlı eserinden Tek Perdelik Fetih Tiyatrosu sahnelendi. 15 Temmuz direniş ruhunu canlı tutmak amacıyla, Kastamonu Belediyesi olarak çeşitli etkinliklerle anma programını gerçekleştirdik. 23-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında birçok etkinlikle 21’inci Türk Dünyası Günleri’ni gerçekleştirdik. Büyük Önder Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında 23-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında Grup Dem, Azerin, Bünyamin Aksungur ve Kızı Kırgız Özyaman konserleri ve 30’uncu Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları’nı gerçekleştirdik. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yaptık. 14 Eylül 2019 tarihinde Milli Mücadele Kahramanımız Şehit Şerife Bacı anısına Ankara 75’inci Yıl Hipodromu’nda Şerife Bacı Kupa Koşusu’nu gerçekleştirdik. 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında Belediyemizin de destekleriyle Ahilik Haftası Kutlamaları gerçekleştirildi. 18-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Maltepe’de düzenlediğimiz 13’üncü Kastamonu Günlerinde, medeniyetler şehri İstanbul’da ilimizin yöresel ürünlerini, tarihini ve kültürünü tanıttık. 19-21 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 2’nci Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde ilimizin tanıtımını yaptık. Kastamonu Simidinin coğrafi işaret belgesini aldık, Kastamonu Tiridinin coğrafi işaret belgesini de en kısa zamanda alacağız. 27-28 Ekim tarihlerinde KASTROFEST Gastronomi Fuarı’nı gerçekleştirdik. 2-6 Ekim 2019 tarihleri arasında 9’uncu Kastamonu Ahşap Fuar’ını gerçekleştirdik. 12 Ekim 2019 tarihinde 49’uncu Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’ni açtık. Kandillerde, Kandil Simidi dağıtımı yaptık. Tiyatro ekibimiz, çeşitli tiyatro oyunlarını halkımıza ücretsiz olarak sahneledi” diye konuştu.

“MİLLET BAHÇESİ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZE DEVAM EDİYORUZ”

Başkan Vidinlioğlu park ve çevre çalışmalarına değinerek; “240 dönümlük Millet Bahçesi projesi için ilgili Bakanlıklar ve TOKİ ile görüşmelerimize devam ediyoruz. TOKİ planlanan yeri çok beğendi ve yeniden projelendirme yapmak üzere görevlendirmelerini yaptı, ilgili birimler ilimize gelerek incelemeler yapmaya başladı ve bizimle iletişim halindeler. Fırat Yılmaz Çakıroğlu Parkı, Bekir Yücel Parkı ve Şehit Öğretmenler Parkı çalışmalarını tamamlayarak, açılışlarını gerçekleştirdik. 23 takım oyun seti ve 7 takım kondisyon parkuru kurulumu yaptık. 445 adet ağaç grubu bitki dikimi, 17 bin 500 adet çalı grubu bitki dikimi ve 70 bin adet mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdik. 7 noktaya yeraltı çöp konteynırı koyduk. 15 adet daha yeraltı çöp konteynırını en kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında Basket Potası Şeklinde Pet Şişe Toplama Sepetlerini iki okulumuzda faaliyete geçirdik. 387 adet çatal ayak çöp kovaları, dekoratif çöp kovaları ve yerüstü çöp konteynırlarını şehrin muhtelif yerlerine yerleştirdik. Temizlik aracı envanterimize mini yol süpürme aracı ekledik. Çevre bilincini artırmak amacıyla okulların da dahil olduğu Atık Pil, Atık Yağ ve Kadı Dağı Çöp Toplama Etkinlikleri düzenledik. Ödül olarak Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’na 4 adet akülü engelli aracı teslim ettik. Çevre ajandası hazırlayarak öğrencilerimize dağıttık. Gerekli görülen yerlere 200 delinatör duba, 180 metrekare hız kesici, 5 adet parabolik ayna montajı yaptık. Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Devlet Hastanesi bölgesinde bulunan yolların 350 metrekarelik yol çizgisi boyama çalışmalarını tamamladık. Geçici Hayvan Bakımevi içerisinde idari hizmet binasını projelendirdik. 2 beslenme noktası oluşturduk. 348 sokak hayvanımızı kısırlaştırdık. Bin 315 sokak hayvanımızı tedavi ettik. 78 sokak hayvanımız sahiplendirdik” ifadeleriyle bilgi verdi.

“7 BİN 582 ADET ÜRÜNÜN ETİKET DENETİMİNİ YAPTIK”

Başkan Vidinlioğlu denetim ve teknolojik çalışmalar hakkında bilgi vererek; “İlimiz merkezinde 56 işyerinde 7 bin 582 adet ürünün etiket denetimini yaptık. Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Muayene Yönetmeliğinin 20’nci maddesine istinaden, ilimiz merkezi ve ilçelerimizde 560 adet ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayenelerini yaptık. Robotik Kodlama Atölyesi’nde devam eden 5 grup ‘Robot Uygulamaları’ kursunun devam etmesini sağlandık ve 91 katılımcının 15’ini sertifikalandırdık. Devam eden 7 grup ‘Arduino ile Programlama ve Tasarım’ kursunun devam etmesini sağladık ve 109 katılımcının 45’ini sertifikalandırdık. 8 grup, yeni ‘Arduino ile Programlama ve Tasarım’ kursu açarak ve 130 katılımcıya kurs verdik. Şehirlerarası Otobüs Terminali, Nasrullah Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı’nda Ücretsiz Kablosuz İnternet Hizmeti (Hotspot) uygulaması başlattık” dedi.

“YAPICI OLMAK ŞARTIYLA ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ”

Yapılan eleştirilere değinen Başkan Vidinlioğlu; “Yapıcı olmak şartıyla eleştiriye açığız. Hemşehrilerimizin önerileri mutlaka dikkate alınacaktır. Ortak bir yol bulma adına bu şekilde davranılacaktır. Birkaç gün üst üste esnafımızı dolaştık, hemen sosyal medyadan ‘Yerinde durmuyor’ diye yazıldı. Makama geliyorum, bu seferde ‘makamdan çıkmıyor’ diye yazılıyor. Ankara gidiyorum, ‘yerinde durmuyor’, yerimde duruyorum be seferde ‘hiçbir şey yapmıyor’ diye yazılıyor. Hem ülke olarak hem de belediye olarak çok ciddi ve sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Belediyenin kullanabileceği çok ciddi bir bütçesi yok. Ben bunu ağlanma, sızlanma adına söylemiyorum. Demirden korksak, trene binmezdik. Hazır işimi bırakıp ta, böyle bir şeye talip olmazdım. Biz uzun yola çıkmaya hüküm giydik. Şehrin problemleri bizim problemimiz. Bunu da hep birlikte çözmek adına varız. Onun için ben elimden geldikçe çaba sarf ediyorum. 3-4 saatlik uykularla mesai geldiğim oluyor. Hiçbirinden de yüksünmüyorum. Sonuç itibariyle bu işi yapmaya geldik. Dert dinlemeye, dert çözmeye geldik. Bütün çabalarım bu sıkıntılı süreçten belediyeyi çıkarmak. Ankara’ya gittim. Birkaç Ankara mesaimiz oldu. İller Bankası’na güneş panelleri ile ilgili proje sunduk. Dünya Bankası’ndan kredi kullanılması için. Belediyenin aylık yaklaşık 500 bin TL enerji gideri var. Bunun 250 bin TL’si, şehre su pompalayan pompalardan kaynaklı. Bunlar eski usul pompalar. Yaklaşık 250 bin TL enerji gideri var. Akıllı pompa projesini de hazırladık. Bunların hepsiyle ilgili de söz aldık. Bu proje uygulandığında otomatik olarak pompaların enerjisi için para 125 bin TL’ye düşüyor. Çok ciddi proje ve sözünü aldık. Kuzeykent’te itfaiye birimi kurmaya karar verdik. Bina ve 4 tane itfaiye aracı projesini hazırladık. Bununda sözünü aldık. Şehrin girişine ve çıkışına da 2 tane kios koyup, şehre bunu hazırlamış olacağız. 10-12 tane elektrikli hizmet aracı talebimiz oldu. Bunu da projelendirdik. Bununda son aşamasına geldik. Bunların hepsi için İller Bankası’ndan sözler aldık. Ciddi bir mali sıkıntı olduğu için yeni mahallemiz Budamış için hem su hem kanalizasyon için çok ciddi bütçe gerekiyor. Bununla ilgili de İller Bankası ile görüşmemiz oldu. Bununla ilgili de söz aldık. Budamış’ın kanalizasyonu için 10 milyon TL’lik kredimiz çıkacak. Mart ayında da çalışmalar başlayacak. Karaçomak Deresi’nin ıslahı bütçe yokluğundan yapılmamıştı. DSİ Genel Müdürümüz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bununda ihalesi yapılıyor. Bu da yaklaşık 18 milyon TL’lik bütçe gerektiriyor. Belediye Birliği’nden bir tane vidanjör aldık. Birkaç günlük Ankara ziyaretlerinin takriben belediyemize kazandırdığı 50-55 milyon TL’lik bir rakam” ifadelerini kullandı.

“KESOB İLE BİNA İÇİN PROTOKOLÜMÜZÜ İMZALADIK”

Hizmet içi eğitimler düzenlediklerini söyleyen Başkan Vidinlioğlu; “Sene sonuna kadar eğitimlerimiz devam edecek. Bütün programımızı 2020’ye göre ayarlıyoruz. Bazı müdürlüklerle ilgili tasarruflarda bulunacağız. AR-GE birimi oluşturduk. Bununla ilgili de alt kadroyu oluşturacağız. O da en kısa sürede faaliyete geçecek. Teknokent ile ilgili ‘belediyenin işi geciktirmesinden kaynaklı’ diye bazı ifadeler var. Bu külliyen yanlış. Ben belediye başkanı seçildikten 2 gün sonra, eski rektörümüz ziyarete geldi. Belediyenin Teknokent binasını yapma sözü verdiğini ama herhangi bir faaliyet olmadığını söyledi. Aynı gün çalışmalara başlandı. Kısa sürede binayı bitirdik ve teslim ettik. Belediyenin bir geciktirmesi söz konusu değil. Benden önceki belediyenin bir geciktirmesi varsa bilmiyorum. Şehrin menfaatleri için çabalayan insanlarıyız. Eleştiriler bizim için yol gösterici. Eski Fen Edebiyat Fakültesi binası var. KESOB ile bu bina için protokolümüzü imzaladık. 10 yıllığına belediye olarak kiraladık. Hem KESOB ile birlikte mesleki eğitim kursları hem Halk Eğitim Merkezi ile kurslar yapacağız. Oranın hemen onarımını yaparak, o binayı da şehrimizin hizmetine sunacağız. Bünyemizde konakların restorasyonu için orada bir ekip kurmak istiyoruz. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri de İmar, İnşaat Şirketi idi. Göreve geldiğimizde dünya kadar çalışanı var. Ancak 5 kişinin maaşını ödeyebilecek geliri var. Belediyenin şirketinin belediyeye ciddi borçlu olduğunu gördük. Hüma Hatun Konağı belediye tarafından belediyenin İmar, İnşaat Şirketi’ne kiralanmış. Fakat Hüma Hatun Konağı’nda İmar, İnşaat Şirketi’nin hiçbir faaliyeti yok. Dolayısıyla yaklaşık 350 bin TL civarında bir prim borcu vardı. Elimize icra kağıdı gelince öğrendik. Yaklaşık bir milyon 150 bin TL civarında da İmar, İnşaat Şirketi borçlu durumdaydı. Hemen duruma müdahale ettik. Hemen kira sözleşmesini iptal ettik. Sigorta prim borçlarını yapılandırdık. İmar, İnşaat Şirketi’nin faaliyetlerini birazcık daha genişlettik. Şu anda şirket ciddi bir gelire sahip oluyor” şeklinde konuştu.

“YAŞANAN AKSAKLIKLARDAN DOLAYI ÖZÜR DİLİYORUM”

Başkan Vidinlioğlu Dereköy’deki rezerv alanlarına değinerek; “Dereköy’de de rezerv alanı oluşturduk. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Kastamonu ziyaretlerinde bize Nasrullah Meydanı ile kale arasındaki bölümün kentsel dönüşüm sözünü verdi. Bu da ulusal basında yer aldı. Kentsel dönüşüm şehrin olmazsa olmazı. Kentsel dönüşüm ilgili de birinci adım rezerv alanı. Geçtiğimiz dönem belediyenin bazı şeylerden feragat ettiğini gördüm. Rezerv alanı olarak bizim düşündüğümüz yer belediyenin özel ormanı çıktı. Bu konuyla biz rezerv alanı bulmak zorundayız. Kentsel dönüşüm ancak rezerv alanı üzerinden olabiliyor. Bazen tıkandığınız noktalar olabiliyor. TOKİ Millet Bahçesi ile ilgili TOKİ projeyi yavan bulduğunu söyledi. TOKİ ile görüştük. Bu işle ilgili şirket temsilcisi geldi, yerdi gördü. Millet Bahçesi ile ilgili de Mart’ta start vermiş olacağız. Tosya yolunda en büyük ihtiyacı cami idi. Yunus Emre Camisi’ni daha büyük hale getireceğiz. Tosya yoluna 2’nci bir camide yapılacak. Tosya yolunda da pazar yeri için çalışmalarımız var. Salı pazarı içinde bir çalışma başlattık. Orada insanlarla, esnaflarla bir araya gelip, orta yolu bulacağız. Kastamonu’nun bir ulaşım master planı yok. Bununla da ilgili firmalarla görüştük. Şehirdeki durak aralığında çok kısa olduğunu düşünüyorum. 50 metre ara ile durak olmaz. Hem trafiği aksatıyor. Şehrin ulaşımı ile ilgili bir master planının yapılması lazım. Onunla ilgili de bir çalışma başlattık. En fazla şikayetlerden birisi de temizlik. Temizlikte yer yer aksadığımız durumlar var. Bu durumdan şehrimizdeki insanlardan özür diliyorum. Temizlik konusunda sokak aralarında eksik kaldığımız oluyor. İlk etapta bu konuyla ilgili provokasyon vardı. Toplum Yararı Personelin ayrılması ile birlikte çok ciddi bir eleman eksikliğimiz var. Mesai ile çalıştırmamıza rağmen yetişemedik. TYP sadece Milli Eğitime verildi. Henüz TYP’lilerden bir ses çıkmadı. Belediye olarak 200-220 TYP’li talep ettik. 150 TYP’li sözü aldım. Bunlar verilirse, temizlik konusunda sıkıntımızı çözmüş olacağız. Bir ses çıkmazsa, başımızın çaresine bakacağız. Çünkü temizlik önemli. Yaşanan aksaklıklardan dolayı özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

“HALK OTOBÜSLERİNDE KARTLI SİSTEME GEÇİYORUZ”

Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili ilk kazmanın Mart-Nisan ayı gibi vurulacağını vurgulayan Başkan Vidinlioğlu; “Yeni Mezarlık Binası ile ilgili de çalışmalarımıza başlayacağız. Maslak ile ilgilide kamulaştırma çalışmasının bitmesi için çabalarımız var. Şu anda mahkeme sürecinde. Kamulaştırma tamamlandığında diğer aşamalara geçilecek. Bu ciddi bir iş. Belediye olarak bu işin içindeyiz. Süreci hızlandırdık. İnşallah daha da hızlı bir şekilde netice alırız. İstiklal Yolu için bir grafik çalışması yaptık. O kısmı ışıklandıracağız. Akıllı Kent uygulaması için ihaleye çıktık. Fakat şirket bekleme sürecine aldı. İçişleri Bakanlığı’nın e-belediye çalışmaları var. Türkiye’de toplu taşımada kartlı sisteme geçmeyen illerden birisiyiz. 2020’de halk otobüslerinde de kartlı sisteme geçiyoruz. Otogar ile onarımlarımızı yaptık. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde çok yoğunluk yaşanıyor. Orada da bir otopark olması gerekiyor. İnşallah onu da uygularız. 10 Aralık Kadın Mitingi ile ilgili de temas halindeyiz. Bu yıl 100’üncü yılı. Çok önemli. Bununla ilgili çok ciddi görüşmeler yaptım. Bununla ilgili de bir sürprizim olacak. Örencik’te imar plan çalışmalarına başladık ve ihale sürecindeyiz. Revize imar çalışmalarımıza başlıyoruz. Koruma imar çalışmaları da hızlı bir şekilde devam etmektedir” dedi.

“ADALET CADDESİ’NDEN CUMHURİYET MEYDANI’NA GİRİŞ SAĞLANACAK”

Trafik düzenlemeleri hakkında bilgi veren Başkan Vidinlioğlu; “Kuzeykent’te Kamil Demircioğlu Caddesi’nde ara refüjlerin kapatılmasıyla ilgili ve şehir merkezinde Mütevelli Otel’in ilerisine korkuluk yapılması ile ilgili sosyal medyadan ciddi birkaç tane eleştiri aldık. Bunların tamamı İl Trafik Komisyonu kararıdır. 28 Aralık 2017 tarihinde toplanan 2017/02 sayılı İl Trafik Komisyonu’nda alınan karardır. Biz bu komisyon kararını uygulamaya koyduk. Bizim aldığımız bir karar değil. Sadece uygulama bize ait. 23 Eylül 2019 yılında Mutaflar Çarşısı ve Adalet Caddesi’ndeki trafik akımının ters yöne çevrilmesi talebi. Talebi biz verdik. İl Trafik Komisyonu belirtilen talebi yaptığı değerlendirmede kabul gördü. Yani burada trafik eski haline geri dönüyor. 26 Kasım Salı günü itibariyle trafiği yeniden eski haline getireceğiz. Belediye Caddesi’nden giriş yapıldığında Adalet Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na giriş sağlanacak. Trafik ışıklarını ona göre düzenleyeceğiz. Ekiplerimiz 26 Kasım Salı günü itibariyle sürücülerimizi bilgilendirmeye başlayacak. Üç ay boyunca bu bilgilendirmeler yapılacak. Yine seçim sürecinde ana yol güzergahındaki askıya alınan park yasağını bizler uygulamaya koyduk. Trafiğimizin daha güvenli ve rahat şekilde seyredebilmesi adına gerekli çalışmaları sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BORÇLAR KONUSUNDA UYARDI

Belediyenin alacaklarına değinen Başkan Vidinlioğlu; “Belediyemizin vadesi geçmiş alacaklarının toplam tutarı 17 milyon 87 bin 875 TL’dir. Bunun içinde emlak vergisi 4 milyon 536 bin 407 TL, su ücreti 2 milyon 836 bin 413 TL, atık su ücreti bir milyon 983 bin 753 TL, ilan, reklam vergisi 2 milyon 262 bin 252 TL, çevre ve temizlik vergisi 495 bin 451 TL, genel tahakkuk tahsilat 2 milyon 980 bin 632 TL, para cezası 530 bin 186 TL, kira gelirleri bir milyon 462 bin 777 TL’dir. Defaten uyarılar yapılmasına rağmen ne yazık ki bununla ilgili de herhangi bir şekilde geri dönüşler az oluyor. Ödemeyenlerde bu alışkanlık haline gelmiş. Bu kamu alacağıdır. Belediyenin alacağından vazgeçmesi mümkün değil. Bununla ilgili de icra takibini başlatacağız. Ödemediğimiz su ile abdest alıp, namaz kılıyoruz. Bunun ödenmesi gerekiyor. Kimseyi zor durumda bırakmak istemem ama bundan vazgeçme yetkim yok. Aksi takdirde icra işlemini başlatmamız gerekiyor” diyerek uyarılarda bulundular.

“BÜTÜN HESABIMIZI 2020 YILINA GÖRE YAPIYORUZ”

Asbest boru çalışmaları hakkında bilgi vererek sözlerine devam eden Başkan Vidinlioğlu; “Toplamda 350 bin 233 metre boru hattımız var. Bununla ilgili de projelendirme yaptık. Bu çok ciddi maliyeti olan bir şey. Onunla ilgili de çalışma başlattık. 2019 bütçesi dahil benim bütçem değil. 2014 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 133 milyon 732 bin TL, personel gideri 18 milyon 577 bin 550 TL, mal ve hizmet alım gideri 64 milyon 653 bin 225 TL, sermaye giderleri 41 milyon 571 bin 425 TL. 2015 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 140 milyon TL, personel gideri 22 milyon 790 bin TL, mal ve hizmet alım gideri 63 milyon 732 TL, sermaye giderleri 39 milyon 727 TL. 2016 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 145 milyon TL, personel gideri 22 milyon 610 TL, mal ve hizmet alım gideri 43 milyon 819 bin TL, sermaye giderleri 34 milyon 432 bin TL. 2017 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 176 milyon 680 bin TL, personel gideri 23 milyon 690 bin TL, mal ve hizmet alım gideri 62 milyon 123 bin TL, sermaye giderleri 61 milyon 34 bin TL. 2018 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 210 milyon TL, personel gideri 26 milyon 830 bin TL, mal ve hizmet alım gideri 78 milyon 300 bin TL, sermaye giderleri 61 milyon 522 bin TL. 2019 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 195 milyon TL, gerçekleşen 166 milyon TL, personel gideri 30 milyon 467 bin TL, mal ve hizmet alım gideri 64 milyon 232 bin TL, sermaye giderleri 59 milyon 862 bin TL. 2014 yılı hibe desteği 453 bin TL, 2015 yılı 610 bin TL, 2016 yılı 853 bin TL, 2017 yılı 378 bin TL, 2018 yılı 4 milyon 824 bin 686 TL, 2019 yılı bir milyon 127 bin 771 TL. Arsa satışları, 2014 yılı 4 milyon 32 bin TL, 2015 yılı 12 milyon 869 bin TL, 2016 yılı 15 milyon 269 bin TL, 2017 yılı 28 milyon 677 bin TL, 2018 yılı 32 milyon 764 bin TL, 2019 yılı 16 milyon 121 bin TL’dir. 2018 yılında 60 milyon TL civarında bütçeye arsa satışı konulmuş. Fakat gerçekleşen 32 milyon TL olunca, 2019 yılına 28 milyon TL bütçe açığıyla girdiğimiz söz konusu. Dolayısıyla böyle bir kriz döneminde arsa satılmayınca, 28 milyon TL açıkla da girince, Mart ayı içerisinde yapılan ihalelerde bağlayıcı oluyor. Bütçenin büyük oranda harcanması söz konusu. Bugün yaşanan mali tablonun sebebi de bu. Bu süreçten yüzümüzün akıyla bütçeyi denkleştirerek ya da çok cüzi bir açıkla çıkma niyetindeyiz. Bütün hesabımızı 2020 yılına göre yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YÜKLENİCİ FİRMAYA YAKLAŞIK 1,5 MİLYON CİVARINDA BORCUMUZ VAR”

Açıklamalarına devam eden Başkan Vidinlioğlu; “Ring aracında bir arıza söz konusu. Tamiratı yapılıyor. Ama şunu da gündeme getirmek gerekiyor. Belediye’nin ring aracı sadece belediyenin oraya bir jestidir. Böyle bir mecburiyeti belediyemizin yok. Bir taraftan kamu özelle rekabet halindeyim diyecek diğer taraftan gelen hastalarına daha iyi hizmet sunmak adına böyle bir konuya teşebbüs etmeyecek. Benim ring aracım bozulduysa bu çok kolay, hastanenin döner sermayesinde para var. Alırsınız bir ring aracı olur sana iki ring aracı. Hiçbir sıkıntı olmaz. Her şeyi bir kamu kuruluşunun belediyeden beklemesi çokta doğru değil. Hastane kendi alternatifini üretebilmeli. Belediye ring aracı almasaydı ve devreye sokmasaydı, gelen hastalar hastanenin derdi olmayacak mıydı? Hastane yönetiminin kendisinin yapması gereken bir şey. Biz belediye olarak bu konuda jest yapmışız. Araç bozulmuş. Teleferiğin akıbeti şu; yaklaşık yüzde 91 civarında gerçekleşmiş. Seçim döneminde de konuyu gündeme getirdim. Hukukçu arkadaşlarla görüştüm. Bununla ilgili bir referandum yapamıyoruz. Şu anda yüzde 90’ın üzerinde bir gerçekleşme var. Birde yüklenici firmaya yaklaşık 1,5 milyon civarında borcumuz var. Gümrükte bekleyen kabinler ve halat var.  Bu aşamaya gelmiş bir projede kamuyu zarara uğratmamak adına geri dönüş olmayacak. Fakat ben samimi olarak söyleyeyim. Belediye Başkanı o dönemde ben olsaydım teleferik işine hiç girmezdim. Bu gün elimde imkanım olsa teleferiği kaldırırım. Teleferiğin şehre çok bir şey katacağını düşünmüyorum. Kastamonu’nun benim gözümde böyle bir ihtiyacı yok. Tabi düşünülmüş yapılmış. Ne kadar fonksiyonel olur onu bilmiyorum. Birde teleferiğin öyle bir işletme maliyeti var ki bunun altından kalkmakta çok kolay değil. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum, bunu halk oylaması veya anketle teleferiği kaldırma kararı verebilme şansınız yok! Teleferik konusu bizim kucağımızda bulduğumuz bir konu. Bugün halkın yüzde 95’i bu teleferik kaldırılsın dese de hukuken böyle bir yaptırım olmuyor. Teleferik artık kamu malı” şeklinde konuştu.

“ALINACAK HER KARAR BENİM KARARIMDIR”

Parti teşkilatı içinde anlaşmazlık olduğu yönündeki dedikodulara değinen Başkan Vidinlioğlu; “İl Başkanı, İl Başkanıdır. Belediye Başkanı Belediye Başkanıdır. 31 Mart akşamı parti rozetini çıkarttık, Türk bayrağı rozetini taktık. Burası belediye… Teşkilat kendi içinde bir bütündür. Belediye kendi içinde bir bütündür. Siyasetçilerin arzusu isteği olur, bizler bunu da değerlendiririz olacak bir şeyse yaparız olmayacak bir şeyse nezaketen cevap veririz.  Gönül bağımızın partimizle kopması mümkün değil. Ben şu an ilin Belediye Başkanıyım. Teşkilatımdan benimde taleplerim olabilir. Ama bu konu ikili ilişkiler çerçevesinde söyleriz. İl Başkanlığımızın da bizden talepleri olabilir. Onu da değerlendiririz. Bu tür dedikodular, şehre, kişilere ve kurumlara zarar verir. İnsanlar elinde net bilgi olmadan dedikodu üzerinden siyaset yapmamalılar. Dedikodu kazanı evet kaynıyor. Benim şahsi olarak hiç kimseyle alıp veremediğim olmaz. Bugüne kadar olmadı, bundan sonrada olmaz. Kaldı ki kendi il başkanımla hiç sorunum olmaz. Yer yer farklı düşündüğümüz konular olabilir. Sonuçta iki kardeş bile birbirinden farklı şeyler düşünüyorlar. Seçim kampanyasıyla birlikte düşünüldüğünde bir yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreç kapsamında bir defa bile tek başıma aldığım karar yoktur. Çünkü sizin baktığınız taraf gibi yanınızdaki arkadaşınız bakmayabilir. Mutlaka fikir alırım. Ha belki kendi kararımı uygularım ya da önerilerden yola çıkarım. Ancak mutlaka fikir alırım. Ona göre uygulamaya geçiririm. Şunun net anlaşılması gerekli ve her halde bu konu yaptığımız açıklamalarla açılmamak üzere kapanmıştır. İl Başkanımız bizim il başkanımızdır. Siyasi koldur. Diğer ilçelerle ve ille birlikte kendi yönetim tarzıyla siyaset yapacaktır. Ben belediye başkanıyım, işin kamu tarafındayım belediyeyle ilgili her şeyden ben sorumluyum. Hem hukuken sorumluyum, hem siyaseten sorumluyum. Dolayısıyla bu noktada alınacak her karar benim kararımdır. Her türlü sorumlulukta aldığım kararla ilgili bana aittir. Sorudaki samimiyete binaen samimi cevap vereyim. Benimde kulağıma geliyor bazı şeyler. Bu anlamda bana İl Başkanımın hiçbir şekilde şu şöyle olacak, bu böyle olacak şekilde bir dayatması olmamıştır. Bu tür olaylar zaten nezaketen de siyaseten de doğru değildir. Bu anlamda bizim hiçbir tartışmamış olmamıştır. Bu kadar net!” dedi.

“BEŞ SENENİN HAKKINI VERECEĞİZ”

Devlette devamlılığın esas olduğunu vurgulayan Başkan Vidinlioğlu; “Kişiler değiştiğinde sadece öncelikler değişir. Örnek olarak Teleferik, Sayın Tahsin Babaş’ın önceliğiydi. Ben olsaydım benim önceliğim olmazdı dedim. Burada ben onu eleştiremem. Neden bunu önceliğine koydun diye. Kurumsal kimlik derken şuanda beş yıllığına seçildik. Allah ömür verirse bu süreyi tamamlayacağız. Teveccüh bu yönde. Beş yıl sonra devam denirse devam tamam denirse dururuz. Hemşehrilerimiz bize ciddi bir teveccüh gösterdi, bizde bu doğrultuda daha iyisini yapmak adına çalışacağız. Bu beş senenin hakkını vereceğiz. Sosyal medyadan eleştiriler geldi dedim ya; yok belediyede durmuyor, yok dışarıya gidiyor,  o yoktu bu yoktu diye. Geçenlerde Alanya Belediye Başkanı ile görüştüm. Ben belediyeye düzgün uğramam dedi. Çünkü işleyen bir kurumda sizin olmanıza çok gerek yok. Belediye işi kamu işidir, devletten hizmet alma işidir. Dolayısıyla bizlerin iş kovalaması lazım. Allah’a çok şükür her belediye başkanına nasip olmayacak bir kadro ile çalışıyorum. Recep kardeşim var konusunun duayenlerinden. İsmail Başkanımı hepiniz tanıyorsunuz. Mehmet hocam yine öyle, Nuray hanım yine öyle… Belediye Meclis üyelerimiz derseniz zaten hepsi konusunda yetkin. Dolayısıyla böyle bir kadro çoğu kula nasip olmaz. Tabi bende işlerimizi takip edip Kastamonu’ya daha fazla ne kazandırabiliriz ona bakalım, Bakanlıklarda, kurumlarımızın genel müdürlüklerinde gerekli görüşmeleri yapalım. Haftalarca kolay ulaşılamayacak kişilere bizler 15 dakikada ulaştık. Ben Ankara’da bürokraside ciddi çevrem var derken, siyaset olsun diye söylemiyordum. Bu konuda ciddi olduğum için söylüyordum. Ankara’da da bize kapılar açılıyor. Şehrin hayrına bunu kullanabilirsek ne mutlu bize. Benim tekdirdim kubbede hoş bir seda bırakmak ve hayırla yad edilmek. Başka bir derdim ve kaygım yok” diye konuştu.

“HİPODROMLA İLGİLİ ÇOK CİDDİ BİR ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDEYİZ”

Başkan Vidinlioğlu son olarak; “Şeker Fabrikası ile bir protokol yapıyoruz. Şeker fabrikasının çok ciddi bir sıcak suyu var. Dere yatağına enerjiyle soğutup öyle döküyorlar. Bundan istifade edelim dedik. Genel müdür ile görüşmemizi yaptık. Sera projemizi de hazırladık. Sıcak suyu seramızın içerisinde döndürerek kışın ortasında inşallah organik sağlıklı sebzeler üreteceğiz ve halkımıza sunacağız. Sera projesini çok önemsiyorum. Oradan evlerimize organik fidelerimizden dağıtırız da herkesin balkonunda organik domatesi, biberi, salatalığı olur. Hipodromla ilgili çok ciddi bir çalışmanın içerisindeyiz. İnşallah hayırla neticelenir. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir iki görüşmem daha olacak. Ben Kastamonu için üst düzey görüşmeler yapmaya gayret ediyorum. Her konuda olduğu gibi bu konuda da gerekeni yapmaya çalışacağım. İnşallah hayırla neticelenir” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika