Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8186 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Kenevir üretimi için öneriler görüşüldü

08 Nisan 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kenevir üretimi için öneriler görüşüldü
Kenevir üretimi için öneriler görüşüldü


İlimizde kenevirin endüstriyelleşmesi için yapılan çalıştay önceki gün Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sezgin Ayan, Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Geliştirme Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, eski Milletvekili Mehmet Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı.

“151 DEKAR KENEVİR EKİMİ İÇİN MÜRACAAT VAR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman; “İlimiz büyükbaş hayvancılıkta ön planda. Genelde simental ırkından üretim yapıyoruz. 300 bin büyükbaş, 101 bin 500 küçükbaş hayvanımız, 80 bin arımızın varlığı mevcut. İlimizde siyez buğdayı 42 bin dekar civarında, kestane üretimi Türkiye’de 3’üncü sırada. Hedef konusuna baktığımızda ilimizde yıllardır kendir, kenevir üretimi olduğu halde geçen yıllarda ara verilmiş, geçen yıl Hanönü’nde bir çiftçimiz kenevir ekimi yaptı. Şu ana kadar Kastamonu genelin 151 dekar kenevir ekimi için müracaat var. Ruhsatların bir kısmını verdik, bir kısmı değerlendirme aşamasında” diyerek bilgi verdi.

“ÇALIŞMALARIMIZIN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNDE KASTAMONU VAR”

Tarım Bakanlığı Samsun Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak; kenevir üretimi konusunda başlatılan çalışmaların meyve vermeye başladığını vurgulayarak; “AR-GE çalışmalarımız kapsamında 5 tane projemiz mevcut. İnşallah 2020 yılından itibaren yerli tohumlarla üretimi gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 150 dekar Kastamonu’da başvuru var. Samsun hinterlandında yaklaşık 430 dekar bir başvuru var. Bunun 70-80 dekarı dip amaçlı, geri kalanı tohum amaçlı. Sayın Cumhurbaşkanımızda kendir ile alakalı hedef koydu. Bu amaçla 2020 yılında yaklaşık 10 tonluk bir üretimle yarısı tohumlukta yarısı da üretimde kullanılacak şekilde, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak hale geleceğiz. Bu süreçte Kastamonu önemli bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Çalışmalarımızın önemli bir bölümünde Kastamonu var. Umarım ilerleyen süreçte belirlenen hedeflere beraber erişmiş oluruz” diye konuştu.

“ISLAMADAN KENEVİRİ LİFLERİNDEN AYIRABİLEN MAKİNEYİ HİZMETE SUNACAĞIZ”

Kastamonu’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Geliştirme Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu; “Bu kadim şehrin, kadim ürünlerinden bir tanesi de kenevir. Kendir üretimi çok zor, çok meşakkatli, insanlar için çok fazla güç gerektiren bir ürün. Kendir altın gibidir. Kastamonu için kendir böyle bir ürün. Saklanabilen, istenildiği zaman satılabilen bir ürün. Kıymetli ve nezih bir ürün. Yıllardır ülkemizde kendir üretimi azaldı ve bitme noktasına geldi. Araştırma Enstitümüz yaklaşık 5 yıldır bitme noktasına gelen ve ekonomik olarak hiçbir geleceği olmadığı düşünülen kenevir üzerinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Devlet adına en önemli çalışmayı yürüten bir kurumuz. Mevcut tohumu kurtarmak için tohum tescil çalışmalarına başlamıştır. Bu vesile ile 2019 yılı başında bizim yerli ve milli kenevir üretimimiz olacak, 2 tane tohum tescillenmiştir. Üretimdeki işçiliğin azaltılması için keneviri hasat ettikten sonra, bir özel sektör AR-GE Projesi yapıldı. Bu projeyle bu sezonda ıslamadan keneviri liflerinden ayırabilen makineyi çiftçimizin hizmetine sunmuş olacağız. Bu da işçiliğin azaltılmasında son derece önemli bir faaliyet. Türkiye’de artık herkes çok yoğun bir şekilde kenevir ekimini konuşuyor. Çok yoğun bir istek var. Bu sürecin iyi yönetilmesi gerekiyor. Keneviri işleyecek sanayimizin olmayışı da önemli sorunlardan bir tanesi. 2019 yılı bizim için bir yandan keneviri işleyecek sanayinin tesis edilmesi, bir yandan da kenevir tohumunun çoğaltılması için tespit edilen bir yıl. 2020-2021 yılını planlama çalışmalarımızda sürüyor. Biz yurtdışından tohum gelmesini arzu etmesini istemiyoruz. Bizim kendi tohumuz hem lif bakımından hem de tohum üretimi bakımından yurtdışındakilerine göre en az yüzde 50 daha verimli. Bu bizim açımızdan son derece önemli bir materyal. Bunu da korumak istiyoruz. Ruhsatsız ve izinsiz kimsenin bunu ekmemesi de önemli” dedi.

“2025 YILINDA DEĞERİNİN 11 MİLYAR DOLARA ULAŞMASI BEKLENİYOR”

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, konunun Kastamonu için çok önemli olduğunu ifade ederek; “Kenevirin Kastamonu’da ele alınması çok isabetli bir karar. Kastamonu ekonomisi ve kültürü için önemli bir öğe olduğu ifade edildi. Konunun ilgili kurumlar tarafından ele alınması çok önemliydi. Kenevirin yeni bir ruh getireceğini, yeni bir istihdam alanı oluşturacağını düşünüyorum. 2017 yılı itibariyle küresel pazar alanı 4 milyar dolar olan bir üründen bahsediyoruz. 2025 yılı itibariyle de bu ürünün değerinin 11 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Anadolu’da 3500 yıldır var olduğu biliniyor. Özellikle Kastamonu’nun ayrı bir kimlik olduğunu düşünüyorum. Fakat 2019 yılını geldiğimizde neredeyse kendir üretimi yok. Kastamonu bazında Taşköprü Osmanlı Dönemi’nde lif bazlı kenevir üretim merkezi. 1960 yılına kadar Taşköprü tüm geçimini bu ürüne başlamış. Kastamonu esnafının 3’te 1’i kenevir işiyle uğraşıyormuş. Çok farklı iklimlere adapte olabilen bir ürün” diyerek çalıştayın hayırlı olmasını diledi.

“KENDİRİN BAŞKENTİ TAŞKÖPRÜ’DÜR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, dualar eşliğinde kenevir ekimini gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Kendir konusu seçim kampanyası boyunca dile getirdim. Ancak siyasi kaygının içinde fazla ses getirmedi. Eski Kendir ekmesi çok zahmetli bir iştir. Yaklaşık 50 bin üründe kendirin kullanıldığını gördüm. Bu ürüne sahip çıkmalıyız. Kendir stratejik bir üründür. Kendirin başkenti Taşköprü’dür. Kendir ekilen tarlaya ertesi mutlaka sarımsak dikilirdi. Kendirin kökleri topraktaki selenyumu yukarı doğru çekiyor. Sarımsağa aromasını veren selenyumdur. Yerel yönetim olarak omuzlarımıza bir yük daha bindi. Kendirle ilgili çok sık panel düzenlememiz lazım. Köylümüzü kendire teşvik etmeliyiz. Üzerimize düşenleri belediye olarak yapmaya hazırız. Kendirler ilgili Kastamonu’da hangi yan sanayi aktif hale getireceğimizi tartışmalıyız. İplikle ilgili bir müteşebbis Kastamonu için yararlı olacaktır. Gökçe Ağaç köyünden telefon aldım ve ellerinde tohum olduğunu söylediler. Öncelikli olarak tohumu arttırmalıyız. Normal bitkilere göre kendir havayı 300 kat daha fazla temizliyor. Bazı stratejik ürünlerimizde deformasyon var. İnşallah bundan sonra Kastamonu için çok daha güzel olur. Sadece belediyenin ve odaların katkıları yetmiyor. Platform oluşturmalıyız. Kastamonu’nun gücünü göstermemiz lazım. Kendirinin başkentinin burası olduğunu Cumhurbaşkanımıza bildirmeliyiz. Hiçbir ilçede fabrika yokken Taşköprü’de kendirle ilgili 2 fabrika vardı. Kendir çok bereketli bir üründür. SEKA ve Sümerbank’a yazık oldu. SEKA’da çimento kağıdı üretimi yapılıyor. Fabrikanın tüm departmanları gitti. MOPAK’la da görüşüp onun devreye girmesi lazım. Kendir müzesi gündemimizde olmalıdır. Yapılacak en kısa sürede hayata geçmelidir. Birlik olmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“UYUŞTURUCU KELİMESİNİN ADINI BİLE BU TOPLANTILARA TAŞIMAMIZ LAZIM”

Kendir tarımının Kastamonu geliştirilmesi için yapılan her türlü çalışmanın içinde olunması gerektiğini vurgulayan Vali Yaşar Karadeniz; “Tabi ki bunu yaparken geçmişe de takılıp kalmamak gerekiyor. Az önce değerli konuşmalarımız da bahsettiler, kendir tarımının yasaklanma süreci ve bunun uyuşturucuyla olan bağlantısı konusu geçti. Ben kendir ile ilgili toplantılarda uyuşturucu kelimesinin adını bile bu toplantılara taşımamız lazım. Tamam, doğrudur sonuçta kendir bir sanayi bitkisi ve sanayi bitkisi olmasının hem de ilaç sanayisinde de kullanılabilen bir bitki olmasından dolayı uyuşturucu ile ilgili bir irtibatı elbette var ama bunu yasaklamak uyuşturucudan kurtulmak anlamına da gelmiyor, gelmediğini de zaten yakın tarihimiz bize gösterdi. Bilakis bitkisel uyuşturucuların yerini alan sentetik uyuşturucular insan sağlığını daha fazla tehdit eder hale geldi ve insan sağlığına verdiği hasar zarar da bitkisel uyuşturuculara göre çok daha fazla olduğunu da yine hepimiz biliyoruz. 2017’nin sonuna kadar da kendir tarımı yasaklanmış olmasına rağmen uyuşturucuda kullanıldığında da hep artış olmuş sadece 2018 yılında alına tedbirlerle bir geriye gidiş istatistiklerde görülüyor” şeklinde konuştu.

“KENDİRİN BURADA İŞLENMESİNE YÖNELİK YATIRIMLARI YAPILMASI ÖNEMLİ”

Kastamonu geçmişinde kendir tarımının önemli olduğunu söyleyen Vali Karadeniz; “Zaman içinde bu önemini kaybetmiş ama özellikle son 1,5 yıldır ilimizde bu konu ile ilgilenenlerin göstermiş olduğu çaba bu tarımın tekrar ilimizde canlanması ümidini yeşertti ve geçtiğimiz yılda tekrar bir 50 dekara yakın bir alanda üretim gerçekleştirildi. Bu yıl daha da artıyor ve yıldan yıla da artarak gidecek. Tabii ki bununla ilgili araştırma enstitüsü Samsun’da ama tarımsal araştırma kısmı orda, belki bu ilimiz açısından bir handikap gibi görülebilir ama kendir tarımının tek araştırma kısmı işi tarımsal boyutu değil. Bunun sanayi boyutunun da araştırılmasını, ARGE’sini yapacak birimlerin kurulması gerekiyor. Belki de kenevir tarımının bu ayağına yani üretilmiş olan kendirden sanayide ne şekilde hangi malzemelerle ve rekabete gücünü ne şekilde artırarak üretim yapabileceğimizi dair ARGE çalışmalarını da bizim burada gerçekleştirmemiz gerekiyor. İşte başkentlik tartışmasının da belki sonucu burada bağlanmış olacaktır. Şunu belirtmeliyim ki bu tip ifadeler belki tanıtım anlamında etkin oluyor ama sonuç açısından baktığımızda bizim için önemli olan nokta şu, burada ne kadar kendir üreteceğiz ve ürettiğimiz kendirin ne kadarını burada değerlendirip katma değerini de burada bırakarak satacağız. Bizim katılmamız gereken üstünde durmamız gereken husus bu nokta olmalı ve bunun içinde tabii ki sadece kamunun gücü yetmeyecektir. Bunun için sivil toplum örgütlerinin bugünkü bu toplantıda olduğu gibi konuya ciddi bir şekilde eğilmelerinin çok önemli olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Yine bunun üçüncü ayağı elbette ki işadamlarımızın, yatırımcılarımızın özellikle Sanayi Bakanlığının vermiş olduğu ARGE teşviklerinden, ARGE desteklerinden istifade ederek buna yönelik ARGE geliştirmeleri ve üretilen kendirin de burada işlenmesine yönelik yatırımları yapması oldukça önemli. O zaman belki Samsun’da yetiştirilen kendiri de buraya getireceğiz, burada işleyeceğiz ve burada satacağız. Kendiliğinden sanıyorum o başkentlik tartışması da bu şekilde sonuçlanmış olur. Yine biz hedefimizi buna göre yönlendirmemiz lazım. Eğer bu şekilde yol alırsak ben sonuç olaraktan çalışır ve ona göre yol alırsak ben hedefimize yakın zamanda ulaşacağımıza da inanıyorum ve Belediye Başkanımız kendirin Kastamonu’da da önemli merkezi Taşköprü olduğunu söyledi. Belki o zaman işte bu söylediklerim gerçekleştiğinde Taşköprü’deki sarımsak festivalinin adının tekrar Kendir ve Sarımsak festivali olarak devam ettireceğimizi de ümit ediyorum. Bu çalıştayı gerçekleştiren herkese de teşekkür ediyorum. Çalıştayın ilimiz tarımına, ilimiz kendir sanayisine ve istihdamına önemli katkılarının ilk basamağı olmasını da temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kendir ile ilgili sunumlar gerçekleştirilerek, yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika