Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

KESKOB kredilerinde yeni düzenleme yapıldı

25 Ekim 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KESKOB kredilerinde yeni düzenleme yapıldı
KESKOB kredilerinde yeni düzenleme yapıldı


S.S. 18’inci Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği (KESKOB) Başkanı Dursun Ergin; basın toplantısı düzenleyerek esnaf kredilerinde yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Konu hakkında bilgi veren KESKOB Başkanı Dursun Ergin; “Esnaf ve Sanatkarlarımızın Kooperatifimizin kefaletiyle Halk Bankası’ndan kullanmış olduğu kredilerin faiz oranları bilindiği üzere 1 Mayıs 2019 tarihi itibari ile yüzde 5’ten, yüzde 8’e yükseltmiş, 5 yıl ve 6 aylık vadeler, 4 yıl ve en fazla 1 ve 3 aylık olan vadeler ile verilmeye başlanmıştır. Kullandırılan kredilerin bir anda 5 yıldan 4 yıla çekilmesi ve en uzun vadenin 3’er aylık dönemlerle olması bazı esnaflarımızı sıkıntıya düşürmesinden ötürü bu konu Merkez Birliğimize iletilmiştir. 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan Hanımefendinin katılımları ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu seminerinde, Genel Başkanımız Sayın A. Kadir Akgül Beyefendinin çabalarıyla, yapılan talepler ve istişareler sonrasında söz konusu durumun esnaflarımızı mağdur ettiği iletilerek iyileştirme yapılması ve 5 yıllık kredilerin yeniden kullanıma açılması Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan Hanımefendiden istenilmiştir. 23 Ekim 2019 tarihi itibari ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin 4 yıl (48 Ay vade) 1 ve 3’er aylık olan ödeme şekilleri; 5 yıla (60 Ay) kadar 1, 3, 6’şar aylık olarak değiştirilmiş, yüzde 2 olan banka komisyon oranları binde 5, diğer bir ifadeyle yüzde yarım olup faiz oranları yüzde 8 olarak kalmıştır” dedi.

“BUGÜNE KADAR 472 MİLYON TL KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

KESKOB olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Ergin; “18’inci Bölge Birlik Başkanlığı olarak birliğimize bağlı 15 kooperatifimizde 8 bin 330 ortağımıza kooperatiflerimiz kefaleti ile bugüne kadar 472 milyon TL kredi kullandırılmış olup, birliğimize bağlı kooperatiflerimizdeki plasman sorunları da ortadan kaldırılmıştır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin bu durumlara gelmesinde emeği geçen başta Genel Başkanımız Sayın A. Kadir Akgül beyefendiye, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan Hanımefendiye, 18’inci Bölge Birlik Başkanlığı olarak teşekkür ederiz. Bundan sonraki çalışmalarımız küçük esnaf ve sanatkarlarımızın içinde bulunduğu durumda göz önünde bulundurularak, faiz oranlarının düşürülmesi yönünde gerekli çalışmaları yapmak olacaktır” ifadelerini kullandı.  

İlgili Terimler :
TemaFabrika