Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Kırgız doktorlardan 3’üncü heyette sertifikalarını aldı

17 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kırgız doktorlardan 3’üncü heyette sertifikalarını aldı
Kırgız doktorlardan 3’üncü heyette sertifikalarını aldı


Kastamonu Üniversitesi, Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde ilimize meslek içi eğitim ve tecrübe değişimi için gelen Kırgız Doktorlardan oluşan 3’üncü heyete merasim ile sertifikaları dün Rektörlükte verildi.

Rektörlükte düzenlenen programda konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kırgızistan gelen 3’üncü doktor grubumuzda buradaki çalışmalarını tamamlamış oluyorlar. Memleketlerine hizmet etmeleri için göndereceğiz. Her zamanda Kastamonu’ya bekleyeceğiz. Çünkü onlar artık Kastamonulular. Her zaman gelebilir. İnanıyoruz ki buradaki 15 günlük çalışmaları da verimli geçmiştir. 3’üncü heyette gelen doktorlarımızdan 2 tanesi Kalp, Damar Hastalığı doktoru, 1 tanesi ortopedi doktoru, 3 tanesi aile hekimi, 2 arkadaşımız başhemşire ve 2 gencimizde tıp akademisi öğrencisi. Bu meslek gruplarından oluşan doktorlarımız buradaki hizmet içi eğitimlerini tamamladılar. Teorik eğitimleri Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verildi. Pratik kısmı da yine Özel Anadolu Hastanesi’nde yapıldı. Ayrıca sistemle alakalı bazı çalışmalarda devlet hastanemizde takip edildi. Çünkü biz sadece sağlık eğitimi veya doktorların kısmı çalışmasından ziyade, Türkiye’nin iyi olan sağlık sisteminin Kırgızistan’a ve diğer Türki Cumhuriyetlere transferinden yanayız. Hekimlerimiz Türkiye’deki sistemi tanırlarsa, Kırgızistan’da da bu sistemin hayata geçmesi için çalışırlarsa, Kırgızistan’ın sağlık sistemi için faydalı olacağını düşünüyoruz. Sadece hekimlik çalışması değil, Kırgızistan’da ve diğer kardeş ülkelerde güzel işleyen bir sağlık sistemini de arzu ederiz. Umarım bu manada ülkeler arasında diyaloglarda takip edilerek, daha iyi çalışmalar yapılacaktır. Sağlık hizmetlerinin mükemmeliyeti yaşam ortalamasını daha ileri yaşlara taşıyacaktır. Türkiye’de ortalama insan ömrü bayanlarda 78, erkeklerde 74’e ulaştı. Dolayısıyla Kırgızistan’da yaşam süresinin bu seviyelere gelmesini ve daha ileriye gitmesini arzu ederiz. Biz sizlere hizmeti bir milli vazife olarak biliyoruz. Bizdeki hizmetlerden faydalanmanız buradaki sadece 15 günlük çalışmanızla sınırlı kalmasın. Her zaman üniversitemize ulaşabilirsiniz. Her türlü hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Size hizmette sınır yoktur, olmayacakta” diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

“ŞU ANDA YOĞUN BİR BAŞVURU VAR”

Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Kudret Artıkbaev, projenin Kırgızistan’daki yansımalarına değinerek; “Bu programla ilgili düzenlemeler yapmak ve Sağlık Bakanı ile görüşmek için Kırgızistan’a gittik. Sayın Bakan makamında bizi kabul etti. Sayın Bakanımız Kırgız Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin birbirine yakınlaşmasında 2 kardeş ülke olarak birbirine entegrasyon süreci ve ileride daha ortak adım atmada, birlik oluşturma adına sistemlerimizin birbirine entegrasyonu sayesinde olacağını söyledi. Bu projenin de böyle bir amaca vakıf olduğunu söylediler. Ayrıca Bakanımız bu proje ile sınırlı kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti ile tıpçıların eğitimi konusunda daha sıkı işbirliği içinde olacaklarını söylediler. Kırgız Devlet Televizyonu da, önceki grupta yer alan doktorlarımızla canlı yayında proje hakkında bilgi verdik. Şu anda yoğun bir başvuru var. Bu yoğunluk artarsa, eleme usulüne başvurabiliriz. Bu proje şu anda ülkemizde çok yankı buldu. 14 Haziran’da 4’üncü grubunda Kastamonu’da olmasını bekliyoruz. Her ülkenin eğitimi, savunması gibi, tıppında milli olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz Kırgız tıpçıların Türkiye’de eğitim görmesini istememizdeki amaçta Kırgız tıppının milli olarak gelişmesini istememizden kaynaklanmaktadır” diyerek projeye destek verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kırgız Doktorlardan oluşan 3’üncü heyete sertifikaları teslim edildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika