Dolar : Alış : 18.6166 / Satış : 18.6501
Euro : Alış : 19.5015 / Satış : 19.5366
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

LEADER’dan yararlanmak için çalışıyorlar

07 Eylül 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»LEADER’dan yararlanmak için çalışıyorlar
LEADER’dan yararlanmak için çalışıyorlar

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni IPARD-II Programı çerçevesinde ilimizin de aralarında bulunduğu 12 ilde uygulanacak olan LEADER Tedbiri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü IPARD-II Programı Yönetim Otoritesi Uzmanları Aysun Ünal ve Mehmet Ak, Yerel Eylem Gruplarının (Dernekler) hazırlayacağı Yerel Kalkınma Stratejileri ve Küçük Projelere verilecek hibe desteklemeleri hakkında bilgilendirme ve saha çalışması yapmak üzere ilimize bir ziyaret gerçekleştirdi.
Üç günlük program kapsamında İl Müdürlüğü toplantı salonunda ilçe müdürleri, Yerel Eylem Gruplarının (YEG) yönetim kurulu üyeleri ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılış toplantısı ile başladı.
HİBE KAZANABİLMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman; ilimizde uluslararası fonlar açısından olumlu gelişmeler yaşandığını, kısa süre önce IFAD heyetini misafir ettiklerini, şimdi ise LEADER tedbiri için gerçekleştirilen bu çalışmaların sevindirici olduğunu söyledi. Ayrıca Yaman, ilimize daha çok hibe kazandırabilmek için projeler üretmeye ve çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.
Sonrasında söz alan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu; LEADER tedbirinin yeni bir hibe alanı olduğunu, her ne kadar akreditasyon süreci devam ediyor olsa da bu sürecin olumlu sonuçlanacağına inandıklarını ve Kastamonu açısından bu hibe programından en üst düzeyde faydalanılması için gerekeni yapacaklarını ifade etti.
KALKINMAYI HEDEFLİYORLAR
Açılış konuşmalarının ardından IPARD Yönetim Otoritesi Uzmanı Aysun Ünal söz alarak LEADER tedbiri hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. LEADER Tedbirinin merkezden yerele proje uygulama anlayışının tam tersine yerelin kendi ihtiyaçlarını ve stratejilerini geliştirerek kalkınmayı hedeflediğini belirterek, Kastamonu’da kurulan YEG Derneklerinin kendi Yerel Kalkınma Stratejilerini hazırlayacaklarını söyledi. Ardından derneklerini ve yaptıkları çalışmaları tanıtmaları için Taşköprü ve Cide’de kurulan YEG yöneticilerine söz verildi.
YEREL ÜRÜNLER İÇİN PROJELER HAZIRLANACAK
Taşköprü YEG Derneği Başkanı Ceyhun Çorbacı, ilçelerinde kurdukları YEG Derneği’nin sadece ilçelerini değil Hanönü, İhsangazi, Araç, Devrekani, Daday, Ağlı, Seydiler ve Azdavay olmak üzere toplam 9 ilçeyi temsil ettiğini ve tüm bu ilçelerimiz için önemli gördükleri alanlarda projeler üreteceklerini, Taşköprü sarımsağı, İhsangazi siyez buğday gibi önemli yerel ürünler için projeler yapacaklarını belirtti.
Cide YEG Derneği Başkanı Serdar Kaptan ise, YEG kuruluş süreçlerini kısaca anlattıktan sonra Yerel Kalkınma Stratejisi hazırlık çalışmalarına kısa süre içerisinde başlayacaklarını söyledi. Derneklerinin Taşköprü’ye benzer şekilde Cide dışında İnebolu, Doğanyurt, Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Şenpazar ve Pınarbaşı olmak üzere toplan 9 ilçeyi temsil ettiğini belirtti.
Dernek yöneticilerinin konuşmalarının ardından Yönetim Otoritesi personeli Mehmet Ak LEADER Tedbiri hakkında detaylı bir bilgilendirme sunumu yaptı. Sunum sonrasında katılımcıların soruları cevaplanarak toplantı sona erdi.
Saha çalışmasının ikinci gününde Taşköprü ve Devrekani, üçüncü gününde ise Ağlı ve Cide’de giden heyet buralarda ilk olarak ilçe müdürlükleri sonra belediye Başkanları ve ilçe kaymakamlarına ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretlerde LEADER tedbiri hakkında bilgi verildi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Sonrasında YEG Derneklerine gidilerek incelemeler yapıldı. Çalışmalarını tamamlayan heyet Cuma günü ilimizden ayrıldı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika